Kaz Dağları’nda Tatil

0
866
Görüntüleme

Bilinen tarihi MÖ 2000 senelerinde başlayan çok özel bir yere gidiyorsunuz. Birçok şehir kurulup bunlardan birçoğu truva savaşları sırasında yıkılmıştır. Tarih boyunca Yunan mitolojisi de dahil pek çok din ve mezhebi bir arada bulundurduğu ve yaşattığı Kazdağları kutsal bir yer olarak akıllara kazınmıştır. Kaz dağları hakkında pek çok efsane bulunmaktadır ve bu güne kadar ulaşmıştır. Yunan efsanelerinden ilyada ve Türk efsanelerinden sarıkız en bilinenleri dir.
Sarıkız tepesi kaz dağlarının en yüksek tepesidir.

Her gittiğimizde deniz ve yeşilin tarihi dengeleri ile doğanın sarıldığı zengin faunası yeni doğmuş hissi yaratıyor. Kazdağlarında ne iklimde ve konumda olduğunuza bağlı şekilde farklı tecrübelere ulaşabilirsiniz.

Çanakkale ile Balıkesir illeri arasında bulunan Kazdağları marmara ve ege bölgesini ikiye bölen İda Dağı olarak bilinir. Biga yarımadasından uzanan Kaz dağları’nın en önemli olan özelliği Alplerden sonra oksijenin en çok olduğu yerlerden olmasıdır. 1993 senesinde Unesco tarafından milli park olarak ilan edilen Kaz dağları nı pek çok insan dağın tamamı olarak düşünüyor. Fakat dağın yalnızca %10 luk bir bölümü milli park, gerisi ise birden çok canlı türünü barındıran, köylerin ve maalesef ki  çeşitli maden ocaklarının bulunduğu orman ve yerleşim alanlarının bir arada bulunduğu bir alandan oluşuyor.

Anlayacağınız Kaz dağları insanı güzelliğiyle ve tarihiyle büyüleyen ormanın içerisinde, sakin kafa dinlenecek yerleri olan hemde hemen kaçıp kurtulmak isteyeceğiniz insan eli değmiş bazı bölgeleri de  içerisinde barındırıyor. Olduğu gibi Keşfedilmeyi bekleyen pek çok alan mesire yeri, çay bahçesi vs. Gibi işletmelerle dolmuş güzel ağaçlarımız, ciğerlerimiz harcanmış. Harcanamayan bazı yerler mesela Hasan boğuldu, mıhlı gibi pek çok yerde mangal dumanından geçilmez olmuş..
Bu nedenle aklınızda canlanan Kazdağına ulaşmanız için ormanın derinliklerinde bir keşfe çıkmanız gerekebilir. Ağaçları severseniz  şirinleri bile görebilirsiniz. 🙂
Aşağıda rehberlik, kamp ve seyehatle ilgili bilgilerde sunacağız. Derseniz ki sırt çantası ve çadır bana göre değil o zaman konaklamak için küçük şirin köyleri seçebilirsiniz. Mesela Mehmetalan köyünü düşünürsek cunda adası ve asos antik kentine 1.5 saat gibi kısa bir sürede ulaşılabilir. Hem deniz hem orman iç içe insan daha ne ister ki.
Benim de size bir önerim olacak. Kaç defa gittiğimi bilmediğim gittiğimde sonsuz bir huzura ulaştığımı düşündüğüm Hanlar. Edremit’e 25 km mesafede kalkım yolu üstünde. Ulu çınar ve çam ağaçlarının altında sıcak yaz mevsiminde bile serin bir hava fazla oksijen (aman başınız döner fazla oksijenden) ve alabalık. İnsan elinin değdiği nadir güzel yerlerden. İster çadırını kur ister konakla daima akan buz gibi su yanında. Hamağımızıda kurduk mu ? mis 🙂

Listeye eklenmesini istediğiniz veya gidip gezip beğendiğiniz yerleri ve tecrübelerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

KAZ DAĞLARI’NDA NEREDE KALINIR-Adatepe ıda blue
Üç adet tarihi rum evinden oluşan otel ismini bahçesindeki çiçeklerden alıyor. Kahvaltı dahil ve wifi bedava dağıttığı. Maalesef evcil hayvan kabul etmiyorlar.
-Hünnap han
İsmini bahçesindeki hünnap ağacından almış otantik bir butik otel. Ücretsiz otopark ve bedava dağıttığı kahvaltısı var. Ne yazık ki evcil hayvan kabul etmiyorlar.
-Otel manici kasrı
Yeşilyurt köyü civarındaki en popüler otel. Açık büfe kahvaltı ve wifi bedava dağıttığı. Sigara içilmeyen bir otel.
-Simurg ınn
Ahmetçe köyünde doğanın tam içerisinde hayvan dostu bir butik otel. Güzel yemekler yiyebileceğiniz ve wifinin bedava dağıttığı olduğu havaalanına kolay ulaşım sağlamakta olan keyifli bir mekan.

KAZDAĞLARI’NDA GEZİLECEK YERLER-Yeşilyurt köyü
-Manici kasrı
-Adatepe zeytinyağı müzesi
-Yengeç restaurant
-Zeus altarı
-Adatepe köyü
-Hünnap han
-Adatepe ıda blue
-Cafe meftun
-Çamtepe ekolojik yaşam evi
-Mıhlı ve taşköprü
-Kısık restaurant
-Nazım usta’nın yeri
-Şahindere kanyonu
-Ekofest festival alanı
-Darıdere tabiat parkı
-Tahtakuşlar etnografya müzesi
-Düşler vadisi
-Ağlayan şelale
-Kazdağı milli parkı
-Hasanboğuldu
-Kazdağı milli parkı tanıtım ofisi
-Hızır kamp
-Akaleos kamp
-Kuzgun kamp
-Şarlak deresi
-Mehmetalan köyü
-Endes kamp
-İncir restoran
-Ayazma pınarı

1-KAZDAĞI MİLLİ PARKI
Kazdağları alplerden sonra dünyanın en önemli ikinci oksijen kaynağı ve bu oksijeni üreten ağaçlar değil denizdeki yosunlar mış.
Kazdağlarında 800’den fazla bitki çeşidi var. Barındırdığı zenginliği, benzersizliği Amazonlar gibi büyük bir önem taşıyor.
Kaz Dağının %10 unu kapsadığı için bu alana rehber olmadan girilmiyor. Bazı bitkiler çok büyük önem taşıdığından kaçakçılığın önüne geçilmesi için denetim şart.

1.1. Kazdağı milli parkında kamp ve yürüyüş
Alan kılavuzu ile gezmenin en güzel yanı baktığınız gördüğünüz güzelliklerin, onların açıklamalarıyla daha çok anlam kazanması. Alan kılavuzu ayarlamak için sabah saat 9-10 arası Zeytinli köyündeki kazdağları tanıtım ofisine gitmeniz gerekiyor. Saat 10’dan sonra rehber kalmıyor maalesef ofiste.
Birkaç noktada araçla gezerek alışılmış bir tur yapılıyor. Daha sonra Milli parkın Sarıkız türbesine gidiliyor. Dönüşte de araçlar bir yere park edilip yürüyüşe çıkılıyor.

1.2. Sarıkız’ın türbesi
Milli parkın zirvesinde bulunan Sarıkız türbesi aleviler ve sünniler için kutsal kabul edilip burda her sene şenlik yapılıyor.

Sarıkız efsanesi
Türk efsanelerinden sarıkız en bilinenleri dir.
Sarıkız tepesi kaz dağlarının en yüksek tepesidir. Efsaneye göre annesini küçük yaşta kaybedip babasıyla dağda yaşamaya başlayan sarıkız. Babası hacca gittiğinde köyün delikanlıları sarıkız ile konuşmak görüşmek istediklerini dile getirir fakat sarıkız hepsini reddeder. Reddedilen delikanlılar bunu sindiremeyip sarıkız hakkında iyi değil dedikodular yayar ve sarı kızın babası hacdan döndüğünde bütün köy halkı adama yüz çevirir. Bundan dolayı babası sarı kızı öldürmeye karar verir ve kaz dağlarının en tepesine çıkarır. Baba yüreği dayanamaz ve kızı öldürmeden orda öylece bırakır. Uzunca bir zaman sonra köye gelen gezginler dağda sarı saçlı çok güzel bir kızın ermiş olduğunu söylerler. Baba bunları duydukça o kızın kendi kızı olduğunu düşünür ve dağa çıkmaya karar verir. Dağa çıkan yaşlı adam kızını görür ve şükür namazı kılmak için kızından su ister. Sarıkız elimdeki ibrikle asla ulaşamayacağı güre çayından su alır ve babasına verir. Bunu gören yaşlı adam kızının ermiş olduğuna inanır ve kız bir anda ortadan kaybolur. İste kazdağları böyle bir efsanemize ev sahipliği yapmaktadır. Bunu kazdağlarının tam içerisinde dinlediğinizi düşünsenize kusursuz değil mi ?

2. KAZDAĞLARININ KÜLTÜR MOZAİĞİ KÖYLERİ

2.1.Kendi devrimini kendi yapan Adatepe köyü, Ayvacık
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Sarıkız efsanesinin geçtiği köy. Korunmaya alınmış taş evler ve anıtsal çınarların gölgelediği meydanıyla son senelerde büyük ilgi görüyor. Betondan uzak kusursuz taş evlerde 427 kişilik bir nüfus barınmakta. Adatepenin varlığı antik çağlara dek uzanıyor. Homeros’un İlyada destanında Gargoros olarak geçen tarihi köy.  Köydeki Türk Yerleşimi ise öncelikle Selçuklu döneminde orta Anadolu’dan gelen Türklerle başladığı biliniyor. Deniz kıyısına çok yakın olan Adatepe köyünün dört bir yanında zeytin ağaçları ve çam ağaçları var. Köyün başlıca geçim kaynağı zeytincilik. Gezdikten sonra lezzetli zeytinyağını ve zeytinini tadıp satın alabilirsiniz.

2.2. Adatepe köyü nün hemen yanındaki Zeus Altarında günü batırın, Ayvacık
Adatepe köyünün girişinden 750 metrelik bir yolu yürüdüğünüzde karşınıza kazdağı ve Edremit körfezini buluşturan harika bir manzara çıkacak. Türkiye’nin en güzel manzaraya sahip bir yeri. Zeus’un truva savaşını izlediği yer olarak rivayette geçer. Aynı zamanda insanların tanrılara kurban edildiği yer olarak geçiyor zeus altarı.

2.3. Rum ve Türklerin beraber kurmuş olduğu Yeşilyurt köyü, Ayvacık
Adatepeye çok yakın olup taş evlerle ziyaretçilerini çeken, Adatepe ye kıyasla daha çok turist çeken bir köy. Köyde ki dışı taş içi ahşap 700 senelik camiyi ziyaret etmenizi ve köydeki teknoloji müzesini gezmenizi öneririz.

ETKİNLİKLER
-Türkmen şenlikleri
-Ekofest’e katılın, Ayvacık

PEK BAYILMADIĞIMIZ AMA POPÜLER MESİRE YERLERİ

-Şahindere kanyonu Edremit ilçesinin merkezi ne yakın olan kanyon harika doğası ve muhteşem havasıyla,manzarasıyla gerçekten görülmeye değer. Ulaşımı da çok kolay günübirlik bile gidilebilir. Kanyonda 800 çeşit bitkinin gizemi var. Serinlemek için se  buz gibi akan derenin suyu. İnsan eli değmiş yerlerden biri giriş 3 tl civarı piknik alanları ve macera sevenler için zorlu kanyonlar bulunuyor.
-Ayı deresi Kazdağlarının en nitelikli içme suyu burda. Kayalık ve dik coğrafyasıyla rehberlik hizmeti dışında girilmesi yasak. Doğa yürüyüşçüleri için 814 metre ile 575 metre arasında değişiklik gösteren parkurları ile son derece ilgi çekmektedir. Yayla-ayı deresi parkuru her yaş grubuna hitap etmektedir. Kızılçam ve kestane ağaçlarının içinden geçen parkurun son noktası Ayı deresi. Buraya kaz dağlarının yeşil yorganı denilebilir.
-Sutüven şelalesi Kızılkeçeli çayı üstünde bulunan şelale Zeytinli köyüne dört buçuk kilometre mesafede yer almakta. Şelalenin biraz ilerisinde doğal bir kayanın havuz haline getirdiği Hasanboğuldu göleti yer almakta. Şelalenin çevresinde köylülerin kurmuş olduğu yöresel tezgahlar ve büfeler yer almakta. Hasanboğulduya doğru yürüyerek yemyeşil doğanın tadını çıkarırken tam olarak sol tarafınızda kalan Romalılardan kalma su kemeri sütunları görebilirsiniz.
-Ağlayan şelale Halk arasında patlak çınar olarak bilinen ağlayan şelaleye güre köyüne gelmeden Yassı çalıya devam ettiğiniz dar yol sizi götürecek. Piknik alanında ateş yakmak yasak olduğu için mangal yapamazsınız. 🙂

BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN !
-Kazdağlarından akan nehirlerin oluşturmuş olduğu havuzcuklarda yüzün
-Teyzelerin tezgahlarından alışveriş yapın
-Kazdağı çileği yemeden dönmeyin
-Zeytin ve zeytinyağı alın
-Çamlıbel ve narlı gibi köy yaşamının devam ettiği köylere uğramadan geçmeyin

KAZDAĞLARI NEREDE ?

Eski adı ile İda dağı, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan bir bölge. Çanakkale ve Balıkesir şehirlerinin sınırında.

Çanakkale ve kaz dağları arası araba ile 155 km ve yaklaşık 3 saat 11 dk,
İzmir ile kaz dağları arası 222 km ve yaklaşık 4 saat 22 dk,
Balıkesir ve kazdağları arası 133 km ve yaklaşık 2 saat 43 dk,
İstanbul ( Beşiktaş )  ile kaz dağları arası 431 km ve yaklaşık 5 saat 48 dk sürüyor.
Kazdağları Ayvalık Cunda ve Bergama gibi yerlere çok yakın olduğu için tatil planına eklemekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz