Kas Yırtılmasının Belirtileri

0
74
Görüntüleme

Contents

Kas Yırtılması Nedir?

Kasınız aşırı gerildiğinde oluşan kas hasarına kas yırtılması denir. Kas yırtılması genelde yorgunluk, aşırı egzersiz ya da bir kasın uygunsuz ve ters bir biçimde kullanımı sonucu oluşur. Kas yırtılması herhangi bir kasta meydana gelebilir, ancak kas yırtılması yaygın olarak daha çok alt sırtınızda, boynunuzda, omzunuzda ve hamstringte gerçekleşir.

Kas yırtılması ağrıya neden olabilir ve etkilenen kas grubu içerisindeki hareketi sınırlayabilir. Hafif ile orta dereceli kas yırtığı evde, buz, ısı ve anti-inflamatuar ilaçlar ile başarılı bir biçimde tedavi edilebilir. Ciddi yırtılmalar ise tıbbi tedavi gerektirebilir. Kas yırtılması ameliyatı ileri dereceli hasarlarda gerçekleştirilmektedir.

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtılması nasıl anlaşılır sorusu haklı olarak çok sık sorulmaktadır. Kas yırtılması yaşadığınızda genelde hasar gören kasta bir gerginlik hissedersiniz. Bacakta kas yırtılması özellikle hamstring kas zedelenmesi bir hayli yaygındır. Omuzda kas yırtılması ve kolda kas yırtılması ise vücutta bu problemin diğer yaygın olarak yaşandığı bölgelerdir. Kas yırtılması semptomları ise şunları içerir:

Ani ağrı başlangıcı
Sürekli ağrı
Sınırlı hareket aralığı
Morarma ya da renk değişikliği
Şişme
Bölgede düğümlenmiş hissi
Kas spazmları
Sertlik
Zayıflık
Hafif dereceleri yırtıklarda, yırtılmış olan kas hafif sert olabilir, ancak kas kullanım esnasında yeteri kadar esnektir. Kas ciddi şekilde yırtıldığında şiddetli bir kas ağrısı ve kas gerilmesi hissedilir. Bu yüksek derecede acı ve çok sınırlı hareket kapasitesi ile sonuçlanır.

Hafif ve orta dereceli kas yırtılmalarının semptomları genelde birkaç hafta içinde iyileşir. Daha şiddetli yırtılmaların iyileşmesi ise aylar boyu sürebilir.

Kas Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

Akut kas yırtılması, kasın aniden ve beklenmedik şekilde yırtılmasıdır. Bu gibi yırtılmalar herhangi bir sakatlık veya travma sonrası oluşabilir. Bu tür bir yırtılmanın nedenleri şunlar olabilir:

Fiziksel aktiviteden önce iyi ısınmama
Sınırlı ve zayıf esneklik
Aşırı yorulma ve genel yorgunluk
Sadece şiddetli ve yüksek yoğunluktaki egzersizlerin kas yırtılmalarına neden olduğu konusunda yanlış bir algı var. Johns Hopkins Medicine’e göre, kas yırtılmaları yürürken dahi gerçekleşebilir. Bu doğrultudaki akut kas yırtılması şu durumlarda olabilir:
Ayaklarınızın yerden kayması
Atlamak
Koşmak
Bir şey fırlatmak
Ağır bir şey kaldırmak
Doğru olmayan bir pozisyonda iken herhangi bir şey kaldırmak
Kol kas ağrısı ve omuz kas ağrısı genelde kontrolsüz bir biçimde bir şey fırlatırken veya ağır bir şey kaldırırken meydana gelir. Bu hareketlerin ani bir biçimde yapılması ise kas yırtılmasına yol açabilir.
Akut kas yırtılmaları soğuk havalarda daha sık görülür. Bunun sebebi, kasların daha düşük sıcaklıklarda daha sert olmasıdır. Kas yırtılmasını engellemek için bu gibi hava şartlarında ısınmak için fazladan zaman ayırmak daha önemlidir.

Kronik kas yırtılması ise tekrarlayan hareketlerin bir neticesi olarak gerçekleşir. Kronik kas yırtılmasının nedenleri ise şunlar olabilir:

Kürek, tenis, golf veya beyzbol gibi sporlar
Masanızda çalışırken, sırtınızı ya da boynunuzu uzun süre yanlış bir pozisyonda tutmak
Zayıf postür

Kas Yırtılmasına İlk Müdahale: Kas Yırtılması Nasıl Geçer?

Çoğu kas yırtılması tedavisi evde başarılı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Küçük kas yırtılmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı; dinlenme, buz uygulama, sargı ve yükseltme uygulamaktır.

Dinlenme

Hareket etmek ağrı düzeyinde artışa neden oluyorsa kaslarınızı birkaç gün boyunca kullanmaktan kaçının. Fakat çok fazla dinlenmek de kasların zayıflamasına neden olabilir. Bu durum da iyileşme sürecini uzatır. İki gün sonra, aşırı etkilenmeyecek şekilde ve yüksek özen göstererek ağır ağır etkilenen kas grubunu kullanmaya başlayın.

Buz Uygulama

Kasınızın hasar gördüğünü hissettikten hemen sonra buz uygulayın. Bu şişme ihtimalini en aza indirir. Buzları direk olarak cildinize koymayın. Bir buz paketi kullanın veya buzu bir havluya sarın. Buzu yaklaşık 20 dakika boyunca etkilenen kas grubu üstünde tutun. İlk gün her saat bunu tekrarlayın. Sonraki birkaç gün için, her dört saatte bir buz uygulamayı sürdürün.

Sargı ile Sarma

Şişliği azaltmak için, etkilenen bölgeyi şişkinlik oluşana kadar elastik bir bandajla sarın. Bölgeyi çok sıkı sarmamaya dikkat edin. Bunu yapmak kan dolaşımınızı azaltabilir.

Yükseltme

Hasar gören kasları mümkün olduğunca kalp seviyesinin üstünde tutun.

Diğer öz bakım metotları ise şunlardır:

Ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz bir anti-inflamatuar ilaç kullanın. Bu, ağrıyı ve şişmeyi önlemeye yardım edecektir.
Üç gün sonra, kaslara günde birkaç kez ısı uygulayın. Bu iyileşmek için bölgedeki kan dolaşımını arttıracaktır.
Kasını çok uzun süre dinlendirmeyin. Bu kaslarınızda, sertlik ve zayıflığa neden olabilir. En kısa sürece hafif bir biçimde germeye başlayın. Etkinlik düzeyinizi yavaşça artırın.
Normal aktiviteye döndüğünüzde egzersiz yapmadan önce kaslarınızı iyice gerdirdiğinizden ve ısındığından emin olun. Bu, kaslarınıza kan akışını artırmaya ve yaralanma riskinizi azaltmaya yardım edecektir.
Formda kalmak için çaba sarfedin. Kaslarınız kuvvetli ve daha sağlıklıysa, kas yırtılması olasılığınız daha azdır.
Kas yırtılmanız şiddetli ise, tıbbi yardım ihtiyacınız olabilir. Fizik tedavi de bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Kas yırtılması fizik tedavi hareketleri ile tedavi edilebilmekte ve hasar gören kasa eski hareket beceriyi ve gücü geri kazandırılabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Hafif ile orta derecede yırtıklar için, evde kas yırtığı tedavisi genelde yeterli olmaktadır. Fakat aşağıdakilerden durumlardan herhangi biri olursa tıbbi yardım istemenizde yarar var:

Arada 1 hafta geçtikten sonra acı hafiflemezse
Hasar gören bölge uyuşursa
Hasar gören bölgede herhangi bir kanama olursa
Yürüyemeyecek durumdaysanız
Kollarını ya da bacaklarını taşıyamayacak haldeyseniz
MR taramaları gibi görüntüleme testleri ve fiziksel muayene, doktorunuzun yırtık derecesini belirlemesine yardımcı olabilir. Tedavi ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler içerebilir. Doktorunuz ayrıca yırtılan kası güçlendirmek ve hareket beceriyini geri kazanmak için fizik tedavi de önerebilir. Çok ağır vakalarda ise, kas onarımı için cerrahi müdahale gerekebilir. Kas yırtığı ameliyatı ileri derecede kas kopması gerçekleştiğinde nadiren de olsa yapılabilmektedir.

Kas Yırtılması Nasıl Önlenir?

Bazı temel önlemleri alırsanız kas yırtılması riskini azaltabilirsiniz:

Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya çalışın. Konumuzu değiştirmek için sık sık kalkın ve işinize ara verin. Alt sırtınız için destek sağlamayı başaran bir sandalye kullanın veya bunun için bir yastık kullanın.
Eşyaları dikkatli bir şekilde kaldırın. Sırtınızı düz tutun, dizlerinizi bükün ve daima ağırlığı bacaklarınızla kaldırın. Ağırlığı vücudunuza yakın tutun.
Merdivenlerde tırabzanlara tutunun, kaygan yüzeylerden kaçının ve düşmemek için dikkatli bir biçimde adım atın
Aşırı kiloluysanız kilo verin ve yağ yakımı gerçekleştirin.
Kendinize en ideal ayakkabıları giymeyi tercih edin.
Düzenli egzersiz kaslarınızı daha sağlıklı ve kuvvetli tutar, ancak kas yırtılmasının önlenmesinde uygun teknikler de son derece önemlidir. Fiziksel aktiviteye başlamadan önce her zaman kaslarınızı esnetin ve iyi ısının.
Benzer şekilde, her antrenmandan sonra ya da kas sertliğini önlemek üzere kaslarınızı germek için zaman ayırın ve soğuma yapın. Egzersiz temponuzu bir anda değil ağır ağır arttırın.
Vücudunuzun sınırlarını bilin ve bir egzersiz ya da antrenman sırasında bir şeylerin doğru gitmediğini hissediyorsanız hemen durun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz