KAHVEKOLİKLER İÇİN EVDE MUTLAKA DENENMESİ GEREKEN KAHVE TARİFLERİ

0
427
Görüntüleme

Geleneksel Türk lezzetlerinin en önemlilerinden birisi Türk kahvesidir. Birçok vitamini içerisinde barındırmaktadır. Antioksidan deposudur. Bu sayede kanserden korunmayı sağlamaktadır. Günlük 1-2 fincan kahvenin sağlık için çok yararlı olduğunu uzmanlar söylemektedir. Ayrıca kahve beyin fonksiyonlarının çok daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Uzun süreli olarak tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır. Kahvaltıdan sonra, yemek sonrası veya keyif yapabilmek için kahve içmek pek çok insanın en büyük zevklerindendir. Bunun için çağımızda pek çok çeşit Türk kahvesi vardır.

  • Damla Sakızlı Türk Kahvesi:

İhtiyacınız olan malzemeler yarım çay kaşığından biraz az damla sakızı, iki tatlı kaşığı Türk kahvesi, ihtiyaca göre şeker, 2 kahve fincanı su olacaktır. Çok fazla damla sakızı kullanmamanızda fada vardır. Çünkü damla sakızı çok yoğun aromalıdır. Damla sakızlarını döverek cezveye koyup üzerine su eklenir. Daha sonra içerisine kahve konularak kısık ateşte pişirilir. Pişirmeden önce kahveyi karıştırıp, pişirme esnasında karıştırmazsanız köpüğünün gitmemesini sağlarsınız. Eğer şekerli içmek dilerseniz kahveyi koyduğunuz esnada dilediğiniz kadar şeker de koyabilirsiniz.

  • Sütlü Türk Kahvesi Yapılışı:

Eğer uykunuzun kaçmamasını istiyorsanız ancak Türk kahvesi canınız çektiyse bu tarif tam size göredir. Çünkü kahve genel itibari ile uykuyu açan bir içecektir. Sütlü Türk kahvesi malzemeleri: 1 tatlı kaşığı kahve, bir su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı şekerdir. Sütü cezveye alın ve ocakta pişirin. Kaynama noktasına gelmeden evvel kahveyi ekleyerek karıştırın. Ardından şekeri ekleyin. Şeker oranını talebinize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Kaynadıktan sonra fincana alıp içebilirsiniz. Yanında çikolata ile servis edebilirsiniz.

  • Çikolatalı Türk Kahvesi:

Hem çikolata hem de bir kahve tutkunuysanız bu tarif tam size göredir. Kahvenin malzemeleri; 1 tatlı kaşığı kahve, 1 fincan su, talebinize göre şeker ve 2 parça sütlü veya bitter çikolata kullanabilirsiniz. Cezveye suyu koyduktan sonra kahveyi ve arzuya göre şekeri ekleyip karıştırın. Daha sonra içerisine çikolatayı ekleyip ocağa kısık ateşle koyun. Piştikten sonra fincana döküp afiyetle kahvenizi içebilirsiniz. Kahve servisinizin yanına bir çay kaşığı da koymayı unutmayın. Çünkü telvesinde çikolata birikeceği için telveyi yemek isteyebilirsiniz.                                          Dikkat etmeniz gereken nokta kısık ateşte pişirmektir. Eğer yüksek ateşte pişirirseniz çikolatanız erimeyecektir.

  • Kakuleli Türk Kahvesi:

Kakule Türkiye’de oldukça yaygın olan bir bitki değildir. Ancak büyük aktarlarda bularak ulaşabilirsiniz. Farklı tatlar denemeyi seviyorsanız tarifi uygulayabilirsiniz. Malzemeleri yarım çay kaşığı kakule, bir fincan su, bir tatlı kaşığı kahve, dilediğiniz miktarda şekerdir. Öncelikle aldığınız kabuk kakulenin içerisindeki tohumu havanda döverek cezveye koyun. Daha sonra kahve ve suyu cezveye ekleyin. Karıştırdıktan sonra pişene kadar tekrardan karıştırmazsanız kahvenizin köpüğü gitmez. Kahveyi fincana koyduktan sonra yanında çikolata veya hurma ile servis edebilirsiniz.

  • Sodalı Türk Kahvesi:

Eğer önceden denemediyseniz muhakkak sodalı Türk kahvesini denemelisiniz. Bol köpüklü bir kahve içmek dilerseniz bu kahve sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Malzemeleri çok basit bulunabilir. 1 fincan soda, 1 tatlı kaşığı kahve, 2 tablet çikolata leziz bir kahve içmeniz için yeterlidir. Soda ve kahveyi cezveye koyduktan sonra karıştırıp üzerine çikolatayı ekleyin. Kısık ateşte kahvenizi pişirin. Ancak eğer dikkat etmezseniz soda asitli olduğu için kahveniz hemen taşabilir. Ayrıca kısık ateşte pişirmeniz çikolatanızın erimesi açısından önemlidir.

  • Vanilya Aromalı Türk Kahvesi:

Eğer vanilyayı çok seviyorsanız bu kahve tam sizin damak tadınıza göre bir kahve olacaktır. Bunun için vanilya özütü bulmanız gerekiyor. Vanilya özütünü büyük marketlerde bulabilirsiniz. Malzemeleri, 1 fincan su, 1 tatlı kaşığı kahve, 1 damla vanilya özütü ve tercihe göre şekerdir. Kahvenizi suyla karıştırarak içerisine 1 damla vanilya özütü ekleyin. Kısık ateşte karıştırmadan pişirin. Ancak sık sık kontrol ederseniz kahvenizin köpüğü kaybolmadan ocaktan alırsınız. Yanında çikolata veya hurma ile servis edebilirsiniz. Ölçülerin katlarını yaparak çoğaltabilirsiniz.

  • Sade Türk Kahvesi Yapımı:

Sade Türk kahvesi yapımı çok basit görünse de bazı incelikleri vardır. Eski zamanlarda insanlar Türk kahvesini közde pişirerek içerlermiş. Ancak çağımızda bu imkânlar olmadığı için elektrikli kahve makineleri kullanılmakta veya cezve ile kahve yapılmaktadır. Sade Türk kahvesi için su, 1 tatlı kaşığı kahve ve şekere ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra kahveyi ocağa koymadan önce karıştırarak kahve ile suyun özleşmesini sağlamalısınız. Kısık ateşte kahvenizi pişirerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

  • Fincanda Türk Kahvesi:

Bu tarif size çok enteresan gelebilir. Ancak lezzetli bir tariftir. Malzemeler için ihtiyacınız; yarım fincan su, bir tatlı kaşığı kahve ve damak tadınıza göre şekerdir. Ayrıca bu tarifi yapabilmek için sağlam bir fincana ihtiyacınız olacaktır. Yarım fincan suyla kahveyi karıştırarak en küçük ocağa ve en kısık ateşe koyun. Eğer fincanın üstünde boşluk kaldıysa biraz daha su ekleyebilirsiniz. Daha sonra talebinize göre şeker ekleyin. Fincanda köpük oluşmaya başladığında kaynamadan ocağı kapatın. Fincanı ocaktan alırken dikkatli olmalısınız sıcak olduğu için eliniz yanabilir.

Türk Kahvesi’nin Lezzeti İçin Yapılabilecekler:

İyi bir Türk kahvesi için taze öğütülmüş olması önemlidir. Eğer kahve aldığınız baharatçınızdan taze öğütmesini rica ederseniz temin edebilirsiniz. Kahveyi pişirirken kısık ateşte pişirirseniz daha lezzetli olacaktır. Ağır ağır pişen kahve daha da lezzetlenecektir. Ayrıca kahveyi en başta karıştırırsanız yani pişme esnasında karıştırmazsanız daha da köpüklü olacaktır. Köpüğünün fazla olması için bir başka püf nokta da pişme esnasında üzerine hafif kakao serpmektir. Bu sayede daha fazla köpüklü kahve içersiniz. Kahvenizin lezzetli olması için soğuk suyla kahveyi karıştırarak pişirmelisiniz. Türk Kahvesini eğer evinizde çekme imkânınız var ise çekebilirsiniz. Kavurduktan sonra çekeceğiniz bir Türk kahvesinin lezzeti ve kokusu farklı olacaktır.