KADES Uygulaması Nedir?

0
211
Görüntüleme

Kadına Şiddete Karşı Destek Hattı (KADES) uygulamasının telefonlara indirme sayısı 979 bine ulaştığını İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu açıklamıştı. Birçok kadın, kocası tarafından şiddet görmekte. Kadına şiddeti önleme amacı ile uygulama olarak hayata geçirilen KADES nedir?
KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu ve acil durumlarda en kolay bir biçimde acil müdahale uygulamasıdır. Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) ile bayanlar herhangi bir tehlike anında tek bir tuşa basarak kolluk kuvvetlerine anında ihbarda bulunabiliyor. 24 Mart 2018 tarihinde kullanılmaya başlanılan KADES’te ihbar sayısı 50 bini buldu.

KADES NASIL KULLANILIR?

Akıllı telefon kullanan her bir bayanın, Google Play Store ya da Apple Store uygulamalarından kolayca indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve akabinde EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulamayla aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru bayanların gerekli olduğu zamanlarda cihazın konum bilgisini açarak tek bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın olan ekip ya da devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

KADES KULLANAN KADINLARIN DENEYİMLERİ

N.O isimli bir kadın, erkek tarafından şiddet görmek üzereyken hızlı ve basit bir hamle ile KADES uygulamasındaki tuşa bastığını ve hemen 3 dakika sonrasında polis ekiplerinin yardıma ulaşarak kendini kurtardıklarını şu sözlerle anlattı:

“Bunun örneğini en son dün yaşadım. Butona basmamdan yaklaşık 3 dakika sonra ekipler bölgeye ulaşıp beni ve karşı tarafı polis merkezine götürdü. Benimle en iyi biçimde ilgilendiler. Uygulama olmasaydı 155’i arayamayacaktım, muhtemelen öyle bir zamanım olmayacaktı. Öldürülecek veya kaçırılacaktım. Bu program sayesinde hayatım kurtuldu.”

Bir diğer 31 yaşındaki F.Y. isimli bir kadın ise boşanma sürecinde olduğu eşinin ayrı kaldıkları zamanda kendine şiddet uyguladığını söyleyerek, korkutucu günlerinde KADES uygulaması sayesinde rahatladığını şu sözlerle anlattı

“İkamet adresimde eşimle karşı karşıya geldik. 155’i arayana kadar bana şiddet uyguladı. O zamana kadar ise KADES uygulamasından haberim yoktu. İhbar için polis merkezine gittiğimde orada KADES programının varlığından haberdar oldum. O günden sonra uygulamayı telefonuma indirdim. Uygulamayı telefonuma indirdikten sonra da tedbir kararı devam etmekte olan eşimle yeniden karşı karşıya geldim. Uygulamayı kullanmamla beraber kısa bir süre içinde ekipler bulunduğum yere gelip kendini gözaltına aldı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz