Kaçamak Sonraları Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

0
337
Görüntüleme

Onlarca çeşit kaçamak vardır; tek öğün kaçamağı, hafta sonu kaçamağı, tatil kaçamağı, moralim bozuk kaçamağı, dışarıdan akrabalarım geldi kaçamağı diye bu liste uzar gider.

Nasıl kaçamak yapmış olursanız olun, yaptığınız kaçamak sonrasında ‘battı balık yan gider’ psikolojisine girmeyip, yapacağınız ufak tefek dengelemeler uzun süreçlerde kilogram korumamızı sağlamaktadır. Böyle bir durumda ve süreçte girmemiz gerekli olan psikoloji ‘zararın neresinden dönsek kardır’ olmalıdır. Aksi takdirde gün geçtikçe kendinize ve vücudunuza daha fazla zarar vermeye ne yazık ki devam ederseniz. Bu yüzden nasıl bir kaçamak yapmış olursanız olun veyahut nasıl bir süreçten geçmiş olursanız olun bir an evvel silkelenip kediniz ve vücudunuz için iyi olanı yapmaya çalışın.

Pazar günü dolu dolu yaptığınız sabah kahvaltısı, arkadaşlarla öğle yemeği buluşmada yenilen koca bir tabak makarna veya normal öğle yemeği sonrasında yenilen cheesecake veyahut akşam yatmadan önce yediğiniz dondurma, çikolata, cips kilogram yapar mı?

Bu soruya kocaman bir HAYIR diyebiliriz. Çünkü 500 gram kilogram alabilmeniz için, vücudunuza ekstradan 3500 kalori daha fazlasını almanız gerekiyor. Sizin yapacağınız bir öğünlük kaçamak ise 3500 kcal olamayacağı için endişelenmemize gerek yoktur. Peki sonrasında kilogram artışı görüyorsak bunun nedeni nedir? Bu soruya da cevap olarak kocaman ÖDEM diyebiliriz. Yediğimiz fazla şekerli, yağlı veya tuzlu besinler vücutta su toplamaya nedeniyet verebilir. Maksimum 24 saatlik normal rutin bir beslenme ile tartınızda gördüğünüz artış gider ve eski kilogramnuza dönersiniz.

  • Hafta sonu kaçamağı

Hafta içi her şey güzel fakat hafta sonu geldiğinde önünüze ne gelirse yiyorsunuz; börekler çörekler, tatlılar, en kalorilisinden yemekler… Peki bu durum kilogram yapar mı? Bu sefer yapılan kaçamak tek öğünlük kaçamak kadar masum değil maalesef bu nedenle  pazartesi tartıya çıktığınız da eski kilogramnuza artı olarak 1-3 kilogram arasında fark görmeniz olası. Fakat görmüş olduğumuz artışın çoğunluğu yine ödem olduğu için çabucak toparlayabilme imkanınız da bulunmakta. Peki bu toparlama nasıl olacak? Bu soruya ise öncelikle kocaman ASLA AÇLIK DİYETİNE GİRMEYECEĞİZ diyebiliriz. Hafta sonu açılan iştahın sonrasında aşırı kısıtlanmış bir diyet, diyetin sonunu getirememenize veya aşırı zorlanıp psikolojik olarak olumsuz etkilenmenize, halsiz, yorgun düşmenize sebebiyet verebilir. Dolayısıyla rutin beslenmenize dönmemiz en doğrusu ve sağlıklısı olacaktır. Bu 1-3 kilogramdan kurtulma sürecini hızlandırmak dilerseniz ise günlük yarım saat, bir saat ekstradan yürüyüş yapabilirsiniz ve biraz daha karbonhidrat alımına yani pilav, makarna, ekmek, meyve, galeta, patates gibi besinlerin miktarına dikkat edebilirsiniz. Bu şekilde ilerlediğiniz takdir de maksimum 1 hafta sonra eski kilogramnuza dönmüş olursunuz.

  • Bir haftalık kaçamak

Tatile gittim, akrabalarım geldi, sınav haftasıydı, moralim bozuktu gibi gibi sebeplerden dolayı 1 hafta boyunca önüme gelen her şeyi yedim şimdi ne olacak? Bu sefer durum biraz daha kritik, 3-5  kilogram civarlarında bir artış görebiliriz ve bu kilogramları kalıcı hale getirmeden bir an evvel ipin ucunu elimize alarak yediklerimizi ve iştahımızı düzenlemeliyiz. Beslenmemize el attığımız ilk hafta muhakkak az yağlı, az tuzlu, hamur işlerinden ve işlenmiş besinlerden uzak kalarak. Ödem atımın da amaçlayan düzeli öğünlerle sağlıklı beslenme programı oluşturmalıyız. Bu programlamaya ekstradan fiziksel aktivite de eklersek daha hızlı sonuç almayı sağlarız. Bu sayede 1 haftalık düzensiz ve sağlıksız beslenmenin getirdiği kilogramları kalıcı hale getirmeden ipin ucunu ele alarak 1-2 hafta içerisinde vermiş oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz