Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

0
47
Görüntüleme

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Kabızlıktan kurtulmak için hangi besinleri tüketmek gereklidir? Hangi yiyecekler kabızlık için tesirlidir?

Yaşadığımız yoğun ve gerilimli yaşam yüzünden bazen metabolizma dengelerimiz bozulabilir. Bu dengelerin bozulması da bedenimizde birtakım arızalara sebep olabilir. Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi de kabızlık çekmektir. Ama kabızlığın da çözümü var. Kabızlığa iyi gelen gıdalar sizi bu dertten kurtarabilir.

Kabızlığı bir hastalık olarak kabullenmek muhtemel değildir. Çünkü kabızlık gerilim, düzensiz ya da hatalı beslenme ve hareket etmemezlik gibi sebepler yüzünden bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasından dolayı oluşur ve bütünüyle önlenebilir bir rahatsızlıktır. Kabızlığın asli şikayetlerinden biri ağırlık, dışkılama da sıkıntı ve bu sebeple gelen gaz ve şişkinlik hissidir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gün içinde bol bol su içmek gerekir. Dikkat edin sıvı tüketmek değil. Sadece bol su tüketmek. Çünkü bolca içtiğiniz su bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayacağı gibi bunun beraberinde sindirime de yardımcı olacaktır. Genellikle sabah aç karnına içilen bir iki bardak su tuvalete gitmenize yardımcı olacaktır. Yalnız bu alışkanlığı devam ettirmek ve bedenimizin de buna alışmasını sağlamak bir hayli mühimdir.

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler
Kabızlığa öncelikle neyin iyi geldiğine bir liste olarak bakacak olursak burada lifli gıdaları tüketmenin doğru olduğunu görürüz. Üstelik hem en temel hem de ara öğünlerde oldukça faydalıdır. Bu sebeple de sıklıkla tüketilebilir.

Lifli besinlerin yanı sıra posalı besin diye tanımladığımız bakliyat, (fasulye, nohut, mercimek vb.) bol meyve ve sebze (taze fasulye, salatalık, karpuz, lahana, havuç, elma, incir vb.) tüketilmelidir.

Pırasa, pancar yaprağı sarması (pezik) gibi yemekler çok fazla kişi tarafından sevilmiyor, lakin çok sevilmese de zeytinyağlı olarak yapıldığında bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz