İtalya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

0
1460
Görüntüleme
İçindekiler
  • İtalya Gezilecek Yerler Listesi
   • Bologna (*)
   • Cenova
   • Cinque Terre (*)
   • Como Gölü (*)
   • Floransa (***)
   • Lucca
   • Milano (**)
   • Napoli (*)
   • Palermo
   • Parma
   • Perugia
   • Pisa (*)
   • Pompei
   • Positano
   • Roma (***)
   • San Gimignano
   • Siena (*)
   • Torino
   • Venedik (***)
   • Verona (*)

İtalya gezilecek yerler bakımından dünyanın en güzel ülkelerinden. Kuzeyinden güneyine gezip görülebilecek onlarca yer var. Sadece gelişmiş büyük şehirlerde değil, sadece birkaç sokaktan meydana gelen ve harika doğal güzelliklere sahip köylerde gezerken de olağanüstü zaman geçirebilirsiniz.

Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya sınırı olan İtalya, sahip olduğu toprak görünümü ile çizmeyi andırır. Yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu İtalya Yarımadası üstünde yer alsa da ülkenin güneyinde yer alan Sicilya ve Sardinya Adaları‘nda da pek çok yerleşim alanı bulunur.

Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu gibi pek çok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapan İtalya’da görülmesi gerekli olan çok önemli bölgeler var. Sahip olduğu tüm bu doğal güzellikler ve tarihi eserler ile İtalya bana göre yurt dışına hiç çıkmamış olanların ilk görmesi gerekli olan yerlerden biri.

Şehir içi ve şehir dışı ulaşım olanakları, konaklama tesisleri, gezilecek yer zenginlikleri, yıl boyu ülkenin dört bir köşesinde gezen turistler ve turistlere alışkın olan yerli halkı ile ilk yurtdışı deneyiminizi bu ülkede geçirebilirsiniz.

İtalya seyahati ile hem kendinize olan güveniniz artar hem de dünyanın en güzel coğrafyalarından birini keşfetme şansınız olur. Peki İtalya gezilecek yerler listemize hangi bölgeleri eklemeliyiz?

İtalya Gezilecek Yerler Listesi

İtalya'da gezilecek yerlerİtalya’da bana göre gezip görmeniz gereken en önemli 20 noktanın haritadaki yerleşimi. Gezi noktaları hakkında bilgileri alfabetik olarak yazı boyunca bulabilirsiniz.
İtalya gezilecek yerler listemde ülkede gezip görülebilecek tüm önemli turistik yerleri inceleyebilirsiniz. Liste alfabetik sıralamada. (Parantez içerisinde (*) işareti bulunanlar daha popüler noktaları simgeliyor…

Bologna (*)

Bologna

“Kızıl Şehir” olarak anılan Bologna, İtalya’nın kuzeyinde, Emilia Romagna bölgesinde yer almakta. Orta Çağ mimarisinin pek çok örneklerini içerisinde barından şehirde nüfus yaklaşık 400.000.

1088 senesinde kurulmuş olan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak öne çıkıyor. Piazza Maggiore, Palazzo Comunale, San Petronio Bazilikası, Neptün Çeşmesi, Eğik Kule, San Domenico Bazilikası, Via Rizzoli, Tombe dei Glossatori, Arkeoloji ve Lamborghini Müzesi, Bologna’da gezip görebileceğiniz en önemli gezi noktaları.

Cenova

Cenova İtalya

Cenova, Kuzey İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan tarihi bir liman kenti. Yaklaşık 600.000 nüfusu olan şehir, 2004 senesinde Avrupa Kültür Başkenti olarak adını duyurdu.

Çoğu zaman İsviçre‘nin Cenevre kenti ile karıştırılan şehir yıllarca Roma ve Venedik‘in gölgesinde kalsa da hâlbuki sahip olduğu sanat, müzik, gastronomi, mimari ve kültürel özelliklerinden dolayı İtalya gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gerekli olan yerlerden.

Kristof Kolomb’un doğum yeri olan Cenova’da gezilecek önemli yerler arasında; Via XX Settembre, Piazza San Matteo, San Matteo Kilisesi, Palazzo Bianco, Palazzo Rosso, Porto Antico ve Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario di Genova yer almakta.

Cinque Terre (*)

İtalya gezilecek yerler Cinque Terre

Sahip olduğu harika doğal güzellikleri ile ünlü olan Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore adlı 5 köyden oluşan bir bölge.

Masmavi denizi, kayalıklardaki evleri, lezzetli deniz mahsulleri ve en önemlisi harika doğal yapısıyla ünlü olan bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta.

Cinque Terre bölgesinde bulunan köyler arasında yürüyüş yolları bulunuyor. Dilerseniz açık olan yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparak köyler arasında gezebilirsiniz.

La Spezia şehrinin batısında yer alan bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise tren. Her köyde tren istasyonu var. Dilerseniz köyler arasında da trenle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Como Gölü (*)

Como Gölü

İtalya’nın dünyaca ünlü gölü olan Como, ülkenin kuzeyinde, Lombardiya bölgesinde yer almakta. Buzul kökenli bir yapıya sahip olan Como, İtalya’nın en büyük 3. Gölü.

“Y” biçiminde bir yapısı olan Como Gölü, Milano ve Bergamo şehirlerine yakın bir konumda yer almakta. Dilerseniz Milano’dan kısa bir tren yolculuğu ile Como Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Como Kasabası, Tremezzo, Menaggio, Nesso, Bellagio, Varenna ve Lecco, gölün çevresinde yer alan yerleşim alanlarından bazıları. Bu bölgede, George Clooney, Madonna ve Sylvester Stallone gibi pek çok dünyaca ünlü ismin evleri yer almakta.

Floransa (***)

İtalya gezilecek yerler Floransa

Kuzey İtalya’da yer alan Floransa, İtalya gezilecek yerler listemizin en önemli şehirlerinden biri. Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret ve sanat merkezlerinden. Arno Nehri‘nin  çevresine kurulu olan kent bir dönem İtalya Krallığı’na da ev sahipliği yapmış.

Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği şehirde gezerken adeta bir açık hava müzesi geziyor hissine kapılırsınız.

İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olan Floransa’da gezilmesi gerekli olan en önemli yerler arasında Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Ponte Vecchio, Santa Croce Bazilikası, Santa Maria Novella Bazilikası ve Uffizi Galerisi yer almakta.

Lucca

İtalya gezilecek yerler Lucca

Toskana bölgesinin bir diğer şehri olan Lucca, adı çok duyulmasa da İtalya gezilecek yerler listesine eklenebilecek güzel bir şehir. Etrüskler ve Antik Roma dönemine uzanan tarihe sahip olan Lucca’nın merkezdeki nüfusu yaklaşık 400.000.

Rönesans öncesindeki Gotik dönem, Lucca’nın en güzel dönemi olarak bilinmekte. Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan surlar içerisinde yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz.

Roman Amfitiyatro, Lucca Katedrali, San Michele in Foro Kilisesi, Via Guinigi, Torro Guinigi ve San Frediano Kilisesi, Lucca’da görülmesi gerekli olan yerlerden.

Milano (**)

İtalya gezilecek yerler Milan

Kuzey İtalya’da, Lombardiya bölgesinde bulunan Milano, Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden. Ülkenin ticaret, kültür ve moda merkezi olan Milano’nun merkez nüfusu yaklaşık 1,3 milyon.

İtalyan şıklığının ve kültürünün zirveye çıktığı şehre Torino, Venedik, Roma ve Floransa gibi önemli yerlerden trenle ulaşmak mümkün. Turistler tarafından çok fazla tercih edilen bir şehir olmasa da Milano’da gezilecek pek çok önemli yer var.

Piazza del Duomo, Duomo Katedrali, Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele, Museo Teatrale alla Scala ve Via Montenapoleone şehrin gezilmesi gerekli olan en önemli noktaları.

Napoli (*)

İtalya gezilecek yerler Napoli

Güney İtalya’da, Campania bölgesinde bulunan Napoli sahip olduğu yaklaşık 3 milyonluk nüfus ile Roma ve Milano‘dan sonra ülkenin 3. Büyük şehri.

2800 senelik tarihe sahip olan Napoli, 1285 ile 1816 senelerı arasında Napoli Krallığı’na da başkentlik yapmış bir yer. Mafyası ve bazen patlak veren çöp krizi ile ünlü olan Napoli’nin tarihi şehir merkezi ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta.

Roma’nın 250 km güneyinde yer alan Napoli seneler boyunca büyük depremler ile defalarca yenilenmiş. Castel Nuovo Şatosu, Zafer Takı, Castel dell’Ovo, Galleria Umberto I, Teatro San Carlo, Palazzo Reale ve Museo Archeologico Nazionale şehrin gezip görülmesi gerekli olan en önemli yerlerinden.

Palermo

Palermo

Palermo ülkenin güneyinde, Sicilya Özerk Bölgesi’nde yer almakta. Sicilya Adası’nın kuzeybatı kısmında yer alan şehrin merkez nüfusu yaklaşık 650.000.

2700 senelik geçmişe sahip olan Palermo, zengin tarihi, mimari ve gastronomi imkanları ile İtalya gezilecek yerler listesinde yer alabilecek bir şehir.

Mafyası, bazen ortaya çıkan güvenlik problemleri ve yerliler tarafından İngilizce’nin az konuşuluyor olması Palermo‘nun adını kötülüyor olsa da şehirde gezip görülecek pek çok önemli yer var.

Pretoria Çeşmesi, 12.Yy tarihli San Cataldo Kilisesi, La Martorana Kilisesi, Normanlar Sarayı, Cappella Palatina ve San Giovanni degli Eremiti, Napoli’de gezilecek önemli yerlerden bazıları.

Parma

İtalya gezilecek yerler

Jambonu, özel Parmesan peyniri, farklı mimarisi ve çevresindeki kırsal alanların güzelliği ile dikkati çeken Parma, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde yer almakta.

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan şehrin merkez nüfusu yaklaşık 200.000. Bir döneme damga vuran futbol takımı ise şehrin simgelerinden.

Piazza del Duomo, 12. Yüzyıldan kalma katedral, çan kulesi ve vaftizhane, Benedikten Rahibe Manastırı, Parma’da gezip görülmesi gerekli olan en önemli yerlerden.

Perugia

İtalya gezilecek yerler Perugia

Umbria bölgesinin merkezinde yer alan Perugia, tarihi merkezi ve her sene Temmuz’da düzenlenen jazz festivali ile ünlü olan bir yerleşim yeri.

Dünyanın dört bir yanından kentin iki üniversitesine gelen öğrenciler, Perugia’nın yaşamına hareket kazandırıyor. Tepedeki “Eski Merkez” ile Tiber Nehri kıyısındaki “Yeni Merkez” çevresinde pek çok önemli gezi noktası var.

Palazzo dei Priori adlı belediye sarayı, Fontana Maggiore adındaki büyük çeşme, Galleria Nazionale dell’Umbria, Perugia Etrüsk Kemeri ve Collegio del Cambio, burda yer alan en önemli yerlerden birkaçı.

Pisa (*)

İtalya gezilecek yerler Pisa

İtalya gezilecek yerler listemizdeki en ufak ama en ünlü yerlerden biri olan Pisa, Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer almakta. En parlak dönemini 11. Ve 13. Yüzyıllar arasında yaşamış olan Pisa’nın merkez nüfusu yaklaşık 100.000 olsa da bu rakamı dünyanın dört bir yanından gelen turistler oldukça yükseltir.

Zamanında İtalya Yarımadası’nın en kuvvetli 4 deniz cumhuriyetinden biri olan Pisa’nın simgesi ile eğimi ile dünyaca ünlü olan Pisa Kulesi. Kule, katedral ve vaftizhanenin bulunduğu alan 1987 senesinden bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta.

Bu alan dışında Caroveno Sarayı ile Museo Nazionale di San Matte, Pisa’da gezilecek en önemli yerlerden. Dilerseniz Floransa‘dan çok kısa bir tren yolculuğu ile İtalya’nın bu ünlü şehrine ulaşabilirsiniz.

Pompei

Pompeii Antik Kenti İtalya

Napoli şehrinin hemen yakınında, Campania bölgesinde bulunan Pompei Antik Kenti, İtalya gezilecek yerler listemizde en önemli tarihi bölgelerden. Antik kent kalıntıları ile ünlü olan bölge her sene dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlar.

Pompei, Herkulaneum ile beraber 27 Ağustos 79 senesinde Vezüv Yanardağı‘nın faaliyeti ile beraber volkanik kül ve cüruf altında kalmış bir yer. Hakkında pek çok hikaye olan Pompei, 1748 senesinde rastgele keşfedilmiş ve o günden beri beri sürekli çalışmalar gerçekleştirilmiş bir yer.

Dönemin Roma İmparatorluğu kent yaşamı hakkında pek çok yol gösterici bilgiye ulaşılmasında büyük öneme sahip. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pompei Antik Kenti’nde görülecek yerlerin başında ana yol, bazilika, şehir merkezi ve forum yer almakta.

Positano

Positano

Campanile bölgesinde, Amalfi Kıyıları‘nda yer alan Positano sahip olduğu harika doğal güzellikleri ile İtalya gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gerekli olan bir yer.

Mağribi tarzdaki mimarisi ve Sirenus Adaları‘na bakan dik yamaçlar üzerine kurulu olan Positano, Amalfi Kıyıları’nın en turistik yerlerinden. Yine bu bölgede yer alan Amalfi ve Sorrento yerleşimleri de görülebilecek yerlerden.

Avrupa’nın en romantik ve güzel manzaralı bölgelerinden olan Positano, portakal ve limon ağaçları, begonvillerle kaplı beyaz evleri, çakıl taşlı plajı ve balıkçı kayıkları ile rüya gibi güzel bir yerleşim yeri.

Ulaşımın genelde merdivenlerle sağlandığı Positano’da görülecek yerlerin başında Collegiata di Santa Maria Assunta, eski kilise, liman ve limanda yer alan dükkanlar bulunuyor.

Roma (***)

İtalya gezilecek yerler Roma

İtalya denince akıllara ilk gelen yer olan Roma, Lazio bölgesinin ve Roma ilinin başkenti. Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile günümüzde İtalya’nın en önemli şehri olan Roma, dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip.

Roma İmparatorluğu döneminde en hareketli günlerini yaşamakta olan kent sınırları içerisinde Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın da yaladığı bağımsız kent olan Vatikan da yer almakta.

Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Navona Meydanı, Castel Sant’angelo gibi pek çok güzel gezi noktasının yer aldığı Roma’yı kesinlikle İtalya gezilecek yerler listenize ekleyin.

San Gimignano

San Gimignano İtalya

Toskana bölgesinde Siena iline bağlı olan San Gimignano, etrafı surlarla çevrilmiş çok güzel bir Ortaçağ kenti. Biz San Gimignano’nun adını daha çok Floransa ve Siena‘dan günübirlik düzenlenen turlar ile duysak da burası UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan harika bir yer.

12 ve 13. Yüzyılda yapılmış ve bu güne yalnızca 14 tanesi ayakta kalan kuleleri ile ünlü olan kentte gezmek için 1 gün yeterli olsa da burda konaklamak da son derece farklı ve güzel bir deneyim olacaktır.

Piazza del Popolo ve kulesi, Piazza del Duomo, Torre Grossa, Porta San Giovanni, San Gimignano 1300 ve Sant’agostino Kilisesi, burda gezip görebileceğiniz en ünlü yerlerden.

Siena (*)

Siena İtalya

Siena, Orta İtalya’da, Toskana bölgesinde yer almakta. Yöresel lezzetleri, sanat eserleri, müzeleri ve sahip olduğu harika Ortaçağ görünümü ile Siena, İtalya’nın en fazla turist çeken şehirlerinden.

Gri taşlı Floransa Rönesansı temsil ederken Siena da sahip olduğu kızıl ve kahverengi tonlu yapıları ile Ortaçağı temsil eder. Floransa’nın 70 km güneyinde yer alan Siena her sene 2 önemli at yarışına ev sahipliği yapıyor.

Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 2 kez düzenlenen ve Palio adı verilen at yarışları şehrin mahalleri arasında düzenlenir ve turistler tarafından büyük ilgi görür.

Şehrin kalbi olan Piazza del Campo meydanı, Gotik belediye sarayı olan Palazzo Pubblico ve yanındaki Torre del Mangia, Duomo, Pinacoteca ve Palazzo Salimbeni, Siena’da gezip görülecek en güzel yerlerden.

Torino

İtalya gezilecek yerler Torino

Kuzey İtalya’da, Piyemonte bölgesinde bulunan Torino, gelişmiş sanayisi ile ünlü olan bir kent. Fiat ve Pirelli gibi dünyaca ünlü önemli markaların üretim tesislerinin bulunduğu Torino, Alperle çevrili.

Yaklaşık 1 milyonluk nüfusa sahip olan Torino, Fransa sınırına arabayla yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor. UNECO Dünya Miras Listesinde yer alan ünlü sarayları,  büyük bulvarları, sofistik dükkanları ile Torino, İtalya gezilecek yerler listesinde yer alabilecek güzel bir şehir.

Piazza Castello, Palazzo Madama, San Lorenzo, Palazzo Reale, Duomo di San Giovanni, Mole Antonelliana, Torino gezisi boyunca görülmesi gerekli olan önemli noktalardan.

Venedik (***)

İtalya gezilecek yerler Venedik

Kuzeydoğu İtalya’da yer alan Venedik, Veneto bölgesinin başkenti olan harika bir şehir. Dünyada benzerinin bulunmadığı Venedik, birbirine bağlı kanallar ve köprülerle birbirine bağlanmış 118 ada üzerine kurulu.

Geçmişte Venedik Cumhuriyeti‘nin başkenti olan şehir tümüyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almakta. 13. Yüzyılda 17. Yüzyıla kadar sanatın ve ticaretin merkezi olan Venedik’in merkezinde günümüzde 56.000 kişi yaşasa da her sene yaklaşık 20 milyon turist, İtalya’nın bu ünlü romantik şehrini ziyaret ediyor.

Kış aylarında düzenlenen Venedik Karnavalı ise oldukça farklı ve eğlenceli bir festival. Büyük Kanal, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı, Rialto Köprüsü, Accademia Galerisi, Santa Maria Della Salute Bazilikası ve Ca D’oRO, Venedik’te gezip görülmesi gerekli olan en önemli yerlerden.

Verona (*)

İtalya gezilecek yerler Verona

Kuzeydoğu İtalya’da yer alan bir diğer ünlü şehir Verona, bölgenin önemli turizm merkezlerinden. Mimari, kültürel, tarihi zenginlikleri ile Verona, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almakta.

William Shakespeare’nin ünlü eseri Romeo ve Juliet’in şehri olarak bilinen Verona, Milano ve Venedik gibi şehirlere yakın bir konumda yer almakta. Roma Arenası, Casa di Giulietta (Juilet’in Evi), Piazza della Erbe ve San Zeno Maggiore Bazilikası, bu güzel şehirde görülebilecek önemli noktalardan.