İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

0
483
Görüntüleme

Sevdiği ofisinde ve iş yerinde çalışan hiç kimse kolay kolay işini bırakmayı istemez.

Çünkü iş yaşamında her şeyden önce alışkanlıklar gelir. Yani bildiğiniz ofis ortamı, her gün yaptığınız işin bilincinde olmanız size iş konusunda öz güven ve rahatlık sağlar. Ancak çağımızda çoğu sebepten dolayı işimizi kaybedebiliyoruz ve bazı durumlarda bu bizler için bir seçim şansı olmaktan çıkıyor.

İşverenleri koruyan ve destekleyen kanunlar olduğu gibi iş ve işçi haklarını da koruyan kanunlar mevcut. Özellikle yıllarca sigortası ile çalıştığınız bir işte çalışırken ekonomik nedenler, çalıştığınız iş yerinin küçülmesi veya işverenin isteği istikametinde sizi işten çıkarması, tazminat haklarınızı almanızı sağlıyor.

Ancak çok da bilinmese de sigortalı olarak çalıştığımız iş yerinde bazı koşulları sağlamış olmamız durumunda iş haddimiz feshedildikten sonra da maaş alabilmemiz mümkün. Bu maaş İşkur tarafından aylık maaşlarımızdan işsizlik sigortası olarak kesilen ve bu biçimde işsiz kalmamız koşulunda, iş arama sürecinde güçlük yaşamamız adına başvurmanız halinde verilen işsizlik maaşı işçiler olarak bizlerin bilmesi gerekli olan çok önemli bir nokta.

İşsizlik Maaşı Neye Göre Alınıyor?

İşsizlik maaşı almanın bir takım koşulları mevcut. Bu şartlardan en önemlisi işveren tarafından kendi hatanız dışında iş haddinizin sonlandırılmış olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle istifa etmeniz halinde işsizlik maaşı maalesef alamıyorsunuz. Yani işinizin iş veren tarafından sonlandırılması ve bunda sizin hatanız olmaması gerekmektedir.

Gerekli şartları sağlamış olmanız durumunda yapmanız gerekenler ise:

Öncelikle çevrenizde en yakın İşkur merkezine başvurarak veya daha önce İşkur internet sitesinde üyeliğiniz varsa web üzerinden başvurmanız mümkündür. Ancak bu müracaattan önce ayrıldığınız iş yerinin bunu sigorta kurumuna bildirmiş olması gerekmektedir. Eğer bu bildiri yapılmadıysa henüz İşkur’a müracaat maalesef yapamıyorsunuz. Bununla beraber bu bildiri yapıldıktan sonra otuz gün içerisinde müracaatınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Süre aşımı olmaması adına otuz günü geçmemenizi öneriyoruz. otuz günün üstündeki her gün içerisinde alacağınız maaştan gün başına kesinti olacaktır. Bu sebeple iş haddiniz sonlandıktan sonra en kısa zaman içinde işsizlik maaşı müracaatınızı yapmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra genelde maksimum 1-2 hafta içerisinde tarafınıza dönüş sağlanıyor. Minimum alacağınız maaş 1174TL iken en yüksek maaş ise yaklaşık 2340TL’dir.

İşsizlik maaşını ne kadar süre alabiliyorum?

İşsizlik maaşını alma süreniz sigortalı olduğunuz süre ile belli bir orantıda işliyor. Buna göre son üç senede minimum 600 gün sigortalı olan çalışanlar için 180 gün, 900 gün sigortalı çalışan 240 gün ve işsizlik primi sigortası gün sayısı 1080 günü geçmiş çalışanlara 300 gün prim ödeniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz