İnsülin Direnci ve Hipoglisemi

0
318
Görüntüleme

Günümüzde en sık yaşanan sağlık sorunları arasında yer alan insülin seviyesi dengesizliği ve hipoglisemi belirli aşamalar neticesinde ortaya çıkıyor.

Pankreasın aşırı insülin üretmesi bir metabolizma bozukluğunun işareti olarak açığa çıkıyor. Kanda artış gösteren insülin bir süre sonra insülin duyarsızlığına neden oluyor.

Kan şekeri seviyesinin iniş çıkışlar göstermesi bireyde çeşit çeşit etkilere neden oluyor. Sonrasında ise şeker hastalığının ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Hipoglisemi ise kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir durumda olması biçiminde açıklanıyor.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci; vücutta kan şekerini kontrol eden insülin hormonunun yeterli etki gösterememesiyle ortaya çıkan durumdur.

İnsülin Direnci Problemi Belirtileri Nelerdir?

Sık sık tatlı krizleri yaşamak,
Unlu ve nişastalı besinlere karşı daha duyarlı bir hale gelmek,
Sık ve çabuk öfkelenme,
Belirli bir sebebi olmayan yorgunluk,
Çarpıntı ve terleme gibi olağandışı birtakım reaksiyonlar,
Aşırı unutkanlık ve konsantrasyon eksiği,
Belirli bir sebebi olmayan cinsel isteksizlik,
Horlama sorunu ve uyku apnesi gibi durumları son dönemde sık yaşamak,
Açıklanamayan bir kilogram artışı, az veya çok yeme fark etmeksizin düzenli alınan kilogramlar,
Boyun, koltuk altı, kasık ve eklem bölgelerinde cilt renginin koyulaşması,
Bayanlarda yaşanan adet düzensizliği ve vücudun belirli bölgelerinde aşırı tüylenme,
Karaciğerin olağandışı yağlanması ve bir süre sonra karaciğer iltihaplanması yaşanması,
Hızlı bir biçimde yemek yeme ve buna rağmen sık bir biçimde acıkma.

İnsülin Direnci Testi Nasıl Yapılır?

Bireylere 10-12 saatlik açlık durumundaki kan testine bakılarak insülin direnci teşhisi konulmaktadır. Kan testi ile HOMA değerine bakılarak tespit edilir. Bu değeri bulmak için kanda açlık kan şekeri ve insülin değerlerine bakılarak sonrasında hesaplama yapılır. Bulunan bu HOMA değerinin 2,5’un altında olması gerekiyor.

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin direnci şeker hastalığı değildir; fakat kan şekerinde bozulmalar yaşanmasına meyilli vücut demektir. İnsülin direnci olan bireylerde insülin hormonu işlevini doğru biçimde yapamaz ve kan şekerinde dengesizlikler oluşabilir. Tedavi edilmediği ya da kontrol altında tutulmadığı durumlarda şeker hastalığına dönüşebilir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci diyet ve düzenli egzersiz ile kırılabilir. Bunun için kişiye özel hazırlanmış beslenme programları kullanılır. İnsülin direncinin bir nedeni de obezitedir. Özellikle kişide kilogram fazlalığı var ise uygulaması yapılacak zayıflama diyeti ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Öğünlerdeki porsiyonlar azaltılmalı,
Ara öğünler ilave edilerek sık beslenme uygulanmalı,
Yüksek lifli besinlere diyette yer verilmelidir.
Bu bireylerde metabolizma daha yavaş çalıştığından dolayı biraz sabır ile bu süreç geçirilip yalnızca diyet ile kan şekeri değerlerinde iyileşme gözlenir.

İnsülin Direnci Olanlar Ne Yememeli?

Kan şekerinde dengesizliğe sebep olacak basit şekerler ve basit şeker içeren gıdaların tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı.

Beyaz ekmek,
Patates,
Pirinç,
Pişmiş havuç,
Kuru meyveler gibi glisemik indeks değeri yüksek olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Glisemik indeks değeri yüksek besinler kan şekerini ani şekilde yükseltip hız kesmeden geri düşürerek kan glikoz değerinde dengesizliklere sebep olur.

Hipoglisemi Nedir?

Hipoglisemi; kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir değerde olmasıdır. Hipoglisemiye giren birey şekerli yiyecek tükettiğinde semptomları düzelir ve kan şekeri normal değerine döner.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Hipoglisemi problemi yaşamakta olan bireyler de ise genelde baş dönmesi ve aşırı yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebiliyoruz. Bu durum kan şekeri seviyesinin olması gerektiğinden daha düşük bir düzeyde bulunması biçiminde açıklanıyor.

Bireyde açlık hissiyle beraber titreme,
Terleme,
Taşikardi,
Baş dönmesi,
Yorgunluk,
Baş ağrısı,
Konsantrasyon güçlüğü gibi semptomlar görülmektedir.

Hipoglisemi Tedavisi

İnsülin direnci probleminden sıyrılabilmek için evvela profesyonel bir doktora başvurmanız gerekmektedir. İnsülin direnci olarak belirlenen bu durum sizi günlük hayat içerisinde bir hayli sinirli ve stresli bir insan haline getirebilir. Yaşam kalitenizi gözle görülür bir biçimde düşürebilir. Tüm bu ihtimaller sizler için sağlıksız bir hayatın ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Öfke kontrolünün zorlaşması ve aşırı unutkanlık gibi olumsuz faktörler de iş yaşamınızın bu durumdan olumsuz bir biçimde etkilenmesine neden olabilir. Aynı zamanda bazı iç organlarınızda da bir süre sonra anormal fonksiyonlar yaşanılabilir.

Özellikle karaciğerinizde gerçekleşebilecek bu fonksiyonlar aşırı yağlanma biçiminde kendisini gösterebilir. Bayanlarda da bu durumun çoğu zaman adet düzensizliği olarak açığa çıktığını görebiliyoruz. Şekerli yiyeceklere karşı olağanüstü bir istek duymanız bir hayli normaldir. Bu rahatsızlık açığa çıktığı andan itibaren bilinçsiz bir biçimde şekerli yiyeceklere karşı iştahınız kabarabilir. Vücudunuzun belirli bölgelerinde cildinizin rengi koyulaşabilir.

İnsülin direnci probleminin yaşandığı hastalarda en sık rastlanılan vakalardan birisi de konsantrasyon eksikliğidir. Bu durum sebebiyle birey, sorumluluklarından kaçma isteği duyabilir. Bu istek sebebiyle olumsuz bir iş hayatının kapıları aralanabilir. Rahatsızlığın ileriki safhalarında psikolojik olumsuzlukların artış gösterdiğini gözlemleyebiliriz.