İnsan Beyni ve Bilgisayarlar Arasında Bağlantı (Neuralink) Kuruluyor!

0
58
Görüntüleme

SpaceX kurucusu Elon Musk 2017’den bu yana üstünde çalışmakta olduğu Neuralink projesinin Cuma günü tanıtılacağını duyurdu. Bu teknoloji girişimi sayesinde insan beyni ve bilgisayarlar arasında bir bağlantı kurulabilecek. Elon Musk yeni attığı tweette, “ 28 Ağustos’da nöronların ateşlenmesini gerçek zamanlı olarak göstereceğiz, Matrix içinde matrix,”dedi Yani Cuma günü ilk defa Elon Musk bu sessiz ve gizemli girişiminin nasıl çalıştığını halka gösterecek.

Fare ve maymunlar üstünde testleri tamamlanan Neuralink’in bir sonraki aşamada da insanlarda test edilmesi bekleniyor.

 

Neuralink Nasıl Çalışıyor?

Neuralink’in temel amacı insan beyni ve bilgisayarlar arasında bir köprü görevi görmek.

Cihazda n1 adı verilen sensörler var. Bu sensörler çapı 8 mm ve yüksekliği 4 mm olan küçük kılıf içinde bulunuyor ve hermetik olarak mühürleniyor. Her sensörde 1024 esnek ipliksi elektrota bağlanıyor. Esnek elektrolar ise kafatasının içerisine açılan 8 mm çapındaki deliklerden beynin korteksine yerleştiriliyor. Bunun 24 mikronluk iğnesi olan bir ameliyat robotu yapıyor. Bir delikten en fazla 10 sensör yerleştirilebiliyor ve bu delik deriyle örtülüyor.

Sonra sensörler kulağın arkasına konulan bir indüksiyon bobinine doğru uzatılarak bağlanacak . İndüksiyon bobini de Link adı verilen deri yoluyla giyilebilen bir cihaza bağlanıyor. Bağlantı bluetooth ile sağlanıyor. Gördüğünüz gibi neuralink teknolojinin geldiği son nokta. Bu teknoloji sayesinde beyninizin kapasitesini arttırabileceğiniz söyleniyor. Ya da zorlandığınız konularda yapay zekaya danışabileceksiniz. Neuralink sayesinde tüm programınız ya da bilginiz aklınızda olacak. Aynı cep telefonunuza bilgi kaydeder gibi neuralinke arzu ettiğiniz bilgileri kaydedebileceksiniz. Yani bu sayede yeteneklerinizi arttırabilirsiniz.

Şu anda var olan çipler felçli hastalar için önemi çok büyük. Fakat ilerleyen safhalarda kapsam alanının genişlemesi amaçlanıyor.

Neuralink teknolojisi endişe verici yanları da var. Bu sayede hackerlar gizli bilgilerini ele geçirebilir hatta beyninizi yönetebilir. İşte güvenlik gibi endişelerinin de aşılması gerekmektedir.

Neuralink’in maymun ya da farelerdeki testleri tamamlanmış durumda. Başarılı bir biçimde sonuçlanan bu testlerden sonra sıra insanlı testlere geliyor. Fakat şu en temel kadar insanlı testlere ilişkin herhangi bir bilgi yok.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz