İnci Nasıl Oluşur?

0
218
Görüntüleme

İnciler, minik bir tahriş edici istiridye ya da yumuşakça arasında kendine yer bulduğunda oluşmaya adım atar. Bu tahriş edici materyal bir kum tanesi veya bir kabuk parçası olabilir. Fakat daha tipik olarak küçük bir parazitten meydana geldiğini söylemek doğru olacaktır. Bu tahriş edici yumuşakçaları rahatsız eder ve daha sonra yavaşça kendini korumak için sedef salgılamaya başlar. Sedef, istiridye veya midye kabuğunun içini kaplayan maddeye verilen isimdir. Sedef materyali kaplarken bir taraftan da zaman içinde katmanlar doğar.

Tahriş edici olarak kullanılan maddenin boyutuna ve şekline bağlı olarak ortaya çıkan inci çok çeşitli boyutta olabilir. Ayrıca incinin şekli de farklı biçimlerde görülebilir. İncinin rengi ise okyanusun veya yumuşakçaların yaşadığı başka bir su kütlesine bağlı olarak da değişebilir.

İdeal bir inci mükemmel yuvarlaklıkta ve aydınlıkta olmalıdır. çoğu zaman sıra dışı şekillerde ve farklı renklerde de olabilirler. Fakat bunlar incinin değerini düşürmektedir. İncinin ideal düzeye gelebilmesi için istiridye içinde yeterli sedef birikmesi uzun yıllar alır. Genellikle yabani incilerin oluşması en az yedi senelik bir vakit gerekebilir.

Düşük kaliteli inciler çoğu zaman istiridye içerisinden bir yıl kadar kısa bir müddette doğar. Bunlar çok ince bir sedef katına haizdir. İnciler tuzlu su kaynaklarında oluşabileceği şeklinde tatlı su kaynaklarında da oluşabilir.

İncilerin oluşumu aslen biyolojik bir sürecin sonucudur diyebiliriz. Bir nevi istiridyenin kendisini yabancı maddelerden korumanın yoludur. İstiridye benzer biçimde midyeler de inci üretebilseler de bu çok nadir görülen bir durumdur. İstiridyenin kendini korumak istemesi kararı ortaya mücevher alanında oldukça kıymetli görülen inciler çıkmaktadır. Her bir inci oluşum senesine ve pürüzsüzlüğüne bakılırsa değer kazanır.