İlk Gece Korkusu

0
370
Görüntüleme
İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusu
Genellikle kadınlarda görülen ilk gece korkusu, nadiren de olsa erkeklerde de görülebilen bir cinsel sorundur. Sorunun temelinde cinsel ilişkiye girememe korkusunun yarattığı kaygı yer alır. Hem kadını hem de erkeği olumsuz etkileyen bu durum, cinsel problemlerin gelişerek daha da kötüleşmesine yol açtığı gibi, eşler arasında problemlere sebep olarak evlilik birliğinin bozulmasına varan sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle ilk cinsel ilişki öncesi ya da başarısız geçen ilk gece sonrasında muhakkak tedavi gerektiren bir sorundur.

Hem erkekte, hem de kadında yaşanması olası cinsel sorunlar arasından bir tanesi olan ilk gece korkusu ile alakalı belirtiler genelde her iki cinste de benzerlikler gösterir. İlk gece toplumda ‘’gerdek gecesi ‘’ olarak adlandırılır. Düğün ya da nikah sonrası çiftlerin ilk cinsel birleşmeyi yaşayacağı gece, hemde çiftlerin birbirlerini cinsel yönden ilk tanıyacakları gecedir. İlk geceyi kadın açısından kabusa çeviren asıl detay, bakireliğin kadın üstündeki toplumsal baskısıdır. Bu nedenle bayanların büyük çoğunluğu için ilk gece büyük bir gerilime sebep olur.

İlk Gece Korkusunun Nedenleri?

İlk gece, bayanın bilinçaltındaki baskı nedeniyle duyulan yoğun kaygı ve korku nedeniyle istemsiz olarak kasılması ve ilişkiye girememe biçiminde kendini gösterir. Bu tür durumların oluşmasına neden olan etkenlerin önemli bir kısmı psikolojik, küçük bir kısmı ize bireyin yaşadığı fizyolojik sorunlardır. Kadınlarda ilk gece korkusunun oluşmasındaki psikolojik faktörler arasında,

İlişki sırasında çok fazla miktarda kan geleceği düşüncesi,
Vajinanın yırtılacağı, bu nedenle çok büyük acı duyulacağı,
İlişki sırasında kilitlenme yaşanmasına dair korkular,
Kanamanın durmayacağı ve mecburi olarak acil servise gidileceği yönündeki kaygılar ön sıralarda yer almaktadır.
İlk gece korkusunu yaratan etkenlerin nerdeyse tamamı, esasında, fertlerin cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Yanlış, eksik ve abartılı bilgiler bayanın ilk geceden günler önce kaygılarını beslemesine sebebiyet verir. Bu tür problemlerin yaşanma nedenlerinden birisi de, bayanın yaşadığı sosyal çevredeki cinsel baskılar ve çocukluk döneminde yaşanmış olması olası cinsel travmalardır.

Kadınlarda İlk Gece Korkusu Farklı Cinsel Sorunlara Sebebiyet Verebilir

İlk gece korkusu kadında yoğun bir biçimde yaşanması durumunda farklı cinsel problemlere da yol açabilmektedir. Özellikle vajinismus sorununa dönüşen ilk gece korkuları çiftlerin cinsel yaşamlarını adeta kabusa çevirmektedir. Cinsel ilişki sırasında bayanın pelvik taban kaslarını istemsiz olarak kasması neticesinde cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesi vajinismus olarak adlandırılır. Tedavi edilmediği takdirde aşama aşama ilerleyebilen vajinismus, ilerleyen dönemlerde bayanın cinsel ilişki sırasında travmatik davranışlar göstermesine sebep olarak evlilik birliğini temelden sarsacak bir sorun haline dönüşebilmektedir.

Erkeklerde İlk Gece Korkusunun Sebepleri

Çoğunlukla kadınlarda yaşanan ilk gece korkusu, nispeten daha az sayıda olmakla beraber erkeklerin cinsel yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde yaşanan ilk gece korkuları ise,

Erken boşalma

Ereksiyon (sertleşme) problemleri
Performans kaygısıdır.
Erkeklerde, ilk gece korkusu benzer görünüş ve belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan aşırı heyecan nedeniyle erkeğin kendini kasması, titremesi ve terlemesi, bayanın vajinismus sorununda gösterdiği tepkiyle benzerdir. Çoğunlukla erkeklerde ilk gece korkusu nedeniyle ortaya çıkan sorunun önemli bir kısmı erken boşalma olarak görülmektedir. Erkeklerde de ilk gece korkusunun en önemli sebebi, cinsellik konusunda yeterli eğitime sahip olunmamasıdır.

Cinselliği bir tabu haline getirmiş toplumlarda, din, ahlak, örf ve adetlerin baskısı altında yetişen bireylerde daha sık yaşanan bu tür sorunlar, ancak aile ve okullarda verilecek eğitimlerle ortadan kalkacaktır.

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

İlk gece ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmayan ve bu nedenle ilk gecenin kötü geçeceğine dair kaygılara sahip olan kadın ya da erkeğin yapması gerekli olan ilk iş, ilk gece ile alakalı doğru bilgilere ulaşmaktır. Bir cinsel danışmana başvurmak faydalı olacağı gibi, bu konu da yazılmış olan kitap, dergi ya da görsel yayınlardan da gerekli bilgileri edinmek mümkündür. Bunun beraberinde,

İlk gecede eşler gevşemeye ve cinsellikten haz almaya odaklanmalıdır. Sadece cinsel ilişkiyi yapıp bitirmek düşüncesi hataları, hatalar da panik ve korkuyu yanı sıra getirecektir.
Cinsel birleşme öncesi ön sevişmenin uzun tutulması, ilk gecenin mutlu sonla bitmesinin altın anahtarıdır. Ön sevişmenin uzun olması durumunda penisin daha fazla erekte olması mümkün olacağı gibi, bayanın vajinası da ıslanarak ilişkiye hazır hale gelecektir.
Bazı hallerde ön sevişme yeterli uzunlukta olmakla beraber, kadında aniden vajina kuruması yaşanabilmektedir. Bu nedenle ilişki öncesinde kayganlaştırıcı jel hazır bulundurulmalıdır.

İlk gecenin istenen şekilde sonuçlanmamasının nedenlerinden birisi de, ilk cinsel ilişki ile alakalı beklentilerin yüksek tutulmasıdır. Oysa çoğu kadın için ilk gece, ilk tensel temasın yaşandığı gecedir. Bu nedenle özellikle erkek, olabildiğince sabırlı ve anlayışlı olmalı, aceleci ya da fevri davranışlardan kaçınmalıdır.

Cinsel ilişkide mükemmele ulaşmak zaman alacaktır. Bu nedenle ilk geceden harika bir performans bekleyenler çoğunlukla hayal kırıklığına uğrar. İlişkinin gün geçtikçe daha fazla haz vermesinin nedeni, eşlerin birbirlerini cinsel yönden daha iyi tanıması ve zevk aldıkları bölgeleri deneyimleyerek öğrenmeleridir. Bu nedenle ilk gece ile alakalı profesyonellar tarafından verilen en önemli öneri, sabırlı ve sakin olmaktır.

Bekaret Baskısı İlk Gece Korkularını Körükler

Bazı toplumlarda bekaret herhangi bir önem taşımazken, bizim gibi toplumlarda bekaret farklı bir öneme sahiptir. Kadının saflığına ve dokunulmamış olmasının bir sembolü olan bekaret, kadında ilk gece korkularının nedenlerinden birisidir. Özellikle ilk gece cinsel birleşmenin olmaması ya da olsa dahi kanamanın gerçekleşmemesi, bayanın bakire olmadığının kanıtı olarak görülür. Oysa bu düşünce şekli yanlıştır. Çünkü bayanların anatomik yapılarındaki farklılıklar nedeniyle kızlık zarlarında da farklılık olması muhtemeldir. Esnek kızlık zarı yapısına sahip olan bir bayanın zarı cinsel ilişki yolu ile yırtılamaz. Bu tür durumlarda jinekolog muayenesi ve basit bir cerrahi müdahale problemin çözümü için yeterli olmaktadır.

Bazı hallerde ilk gece ilişki sırasında vajinanın yeterli derecede ıslanmamış olması da bayanın kendini gevşetmemesine ve dolayısı ile ilişkinin gerçekleşememesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlar kızlık zarının çok kalın olmasın bağlansa bile, gerçek olan bayanın cinsel ilişkiye hazır hale getirilmemiş olmasıdır.

İlk Gece Korkusunun Olası Komplikasyonları

İlk gece korkusunun tedavi edilmemesi halinde yaşanması beklenen en önemli cinsel sorun vajinismustur. İlk gece korkusunu yenmek adına cinsel terapi almak eşleri bu konu da bir hayli rahatlatacaktır. Aksi takdirde cinsel yaşamlarının geri kalan bölümünde de ilk gecenin olumsuz etkisi devam edebilmektedir.

İlk gece korkusunun en önemli komplikasyonlarından biri erkek ya da kadında psikolojik problemlere nedeniyet vermesidir. Bunu atlatmanın en doğru yolu cinsel terapi danışmanlık hizmeti almaktır. Uzman psikologlar tarafından verilecek olan davranışsal ve bilimsel tedaviler, sorunun her iki eşinde mutlu olacağı şekilde çözülmesine olanak sağlayacaktır.

Bir diğer ilk gece komplikasyonu ise, evlilik birliğinin sarsılmasıdır. İlk gece korkusu yaşanmasına rağmen herhangi bir tedaviye başvurulmaması ya da sorunun ötelenmesi evlilik birliğine önemli zararlar vermektedir. Tüm bu problemlerin önlenmesi adına cinsel konularda profesyonel desteği alınması büyük önem arzetmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz