İlk Gece Kanaması Nedir? Gerdek Gecesi Kanama Nasıl Olur?

0
697
Görüntüleme

İlk kez cinsel ilişkiye girecek kadınların en çok merak ettiği konuların başında kızlık zarı yırtılması ve ilk gece kanaması geliyor. İlk gece kanaması nedir? Kızlık zarı kanaması nasıl olur? İlk gece kızlık zarından kan gelmemesi normal mi? Hepsini anlattık!

İlk cinsel deneyimini henüz yaşamadıysan da “ilk gece kanaması”nı duymuşsundur. Kızlık zarı kanaması da denilen bu durum, adından ya da çevreden duyduklarından dolayı seni ürkütmesin. Çünkü yoğun bir kanamadan söz etmiyoruz. Vajinanın yeterli miktarda ıslanmasıyla, hiçbir sorun yaşamadan ve ağrı duymadan kolaylıkla birlikte olabilirsiniz.

Peki nedir bu kızlık zarı kanaması? Nasıl olur? Bunu öğrenmek için kızlık zarının yapısını ve ilk cinsel birleşmede kanamanın neden olduğunu bilmende fayda var. Öncelikle kızlık zarından başlayalım:

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı ya da vajina zarı adıyla da bilinen hymen zarını, vajinal açıklığı kısmen kaplayan zarımsı bir doku olarak tanımlayabiliriz. Kızlık zarı, vajina girişinin ortalama 1,5 cm iç kısmında yer alıyor. Etrafında kılcal damarlar bulunuyor. Bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar mikropların yukarı çıkmasını, yabancı cisim girişini engelliyor. Bu deliğin şekli, yapısı ve yeri her kadında farklılık gösterebiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Zaman Olur?

Gelelim kızlık zarı kanamasına… Kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında, sert bir cismin üstüne oturulduğunda, vajinal cerrahi müdahalelerde, uzun süre yapılan mastürbasyon sırasında kanayabiliyor. Ama biz bu yazımızda ilk cinsel ilişki sonrası kanamadan bahsedeceğiz.

İlk Gece Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kanı olarak bilinen ve gerdek kanı da denilen ilk cinsel ilişki sonrası kanaması, penisin, vajinadan içeri girmesi sırasında genişleyip, vajinayı yırtılması sebebiyle meydana geliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanaması miktarı kızlık zarının yapısına ve şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle birkaç damla şeklinde oluyor. Ancak kanama miktarı, kızlık zarı kalın kadınlarda daha yoğun olabiliyor. Zar esnekse kanama olmayabiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi Nedir?

“Kızlık kanı ne renk olur” sorusu da yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri. Kızlık zarı kan rengi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ama genellikle kızlık zarı kanının açık pembe renkte olduğunu söyleyebiliriz.

Bu renk illa ki açık pembe olacak diye bir kural yok. Kalın kızlık zarı olan kişilerde bu renk daha koyu olabiliyor. Nadiren de olsa eğer kişide kan hastalığı ya da kronik karaciğer rahatsızlıkları bulunuyorsa kızlık zarı kanamasının rengi koyu kahverengiye dönüşebiliyor.

Ayrıca ilişki sırasında kanın içerde hapsolması da kanın pıhtılaşarak koyu renk almasına neden olabiliyor.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

İlk ilişkide kan gelmesi durumunda kızlık zarı kanama süresinin ne kadar olacağı da merak edilen konulardan. Genellikle birkaç damla şeklinde olan kanamaların çok kısa sürdüğünü söyleyelim. Bazılarında aralıklı olarak 3 güne kadar süren kanamalar da meydana gelebiliyor. Uzun süren kanamalarda kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur diye araştırmak yerine mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerektiğini de vurgulayalım. Bu durumda kanayan yer tespit ediliyor ve ufak bir cerrahi müdahale ile kanama durduruluyor.

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır mı?

Kızlık zarı ince kılcal damarlara sahip ve kolay yırtılabilen bir yapıya sahip. Ancak esnek yapıdaki kızlık zarı, penisin girdiği sırada genişliyor ve yırtılmayabiliyor.

İlk Gece Kan Gelmediyse Endişeye Gerek Yok!

Sadece ülkemizde değil birçok ülkede kadınların başlıca sorunlarından olan “bekaret”, ilk cinsel ilişkiyle gelen kanla simgeleniyor. İlk cinsel ilişkide kan gelmemesi kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Ancak bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu söyleyelim.

Bazı kadınlar esnek kızlık zarına sahip olabiliyor. Penis içeriye girdiğinde ve özellikle de vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmaya biliyor. Ayrıca yırtılmanın yaşandığı bölgede damar olmayabiliyor ve buna bağlı olarak da kanama görülmeyebiliyor. Bu nedenle ilk gece kanama olmazsa endişe etmene gerek yok.

İlk İlişki Mutlaka Ağrılı mıdır?

İlk cinsel ilişki öncesi korku ve endişe duyulması halinde kaslarda oluşacak gerginlik vajina kaslarının kasılmasına neden oluyor ve penisin girişini zorlaştırıyor. Zorlama halinde kasılma artıyor ve ağrı oluşuyor. Ayrıca yeterli uyarılma ve ıslaklık olmadan ilişki kurmaya çalışmak da ağrıya neden oluyor. Bu durum cinsel ilişkiye girememe ve korkma durumu olarak tanımlanan vajinismus rahatsızlığına yol açabiliyor.

Kadının kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, “ön sevişmeyle” bölgede yeterli kayganlık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda, kadın kızlık zarının yırtılması esnasında çok az bir ağrı hissedilmesinin normal olduğunu da söyleyelim.

Beyleri de Uyaralım!

İlk cinsel ilişki sırasında tam ıslanma gerçekleşmeden sert hareketlerle ve aceleci bir tavırla hareket eden erkekler partnerlerinde cinsel ilişkiye bağlı olarak gerçekleşen “coit yırtığı”na yol açabiliyor. Bu yırtık tipinde sadece kızlık zarı değil vajinal dokular da zarar görebiliyor. Bu durumda kanama miktarı artıyor ve süresi uzayabiliyor. Coit yırtığı, sadece uzman doktor tarafından dikiş atılmasıyla tedavi edebiliyor.

Bu nedenle erkeğin, kadının farklı olan doğasını kabul etmesi, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurması şart. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek bu ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalı.

İlk gece kanamasıyla ilgili tüm detayları seninle paylaştık. Tavsiyelerimize kulak vererek rahat bir ilk deneyim yaşayabilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz