İkiz Doğurma Olasılığı Yaş ile Alakalı mı?

0
234
Görüntüleme

Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan oluşan yeni bir global iş birliğine göre bayanların embriyo yaşama süresi ile mücadeleye evrimsel bir tepkisi neticesinde 30’larına ulaştıktan sonra ikizlere gebe olma olasılıkları daha yüksektir.

Kadınların üreme dönemlerinin ortasında ikizlere gebe olma olasılıklarının çok daha iyi olduğu bilinmesine rağmen, bugün Nature Ecology and Evolution‘da yayımlanan araştırma bulguları, bu fenomenin arkasındaki evrimsel tarihi açıklamaktadır.

UWA Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Doçent Joseph Tomkins, adet döngüsünün olduğu sırada iki yumurtanın aynı anda serbest bırakılması olan çift yumurtlamanın sıklığının kadın doğurganlığını korumak için evrimleştiğini söyledi.

İleriki yaşlarda ikizlerin sıklığında artış

Doçent Tomkins, “Çalışmalarımız, bayanlar yaşlandıkça embriyo yaşama süresi yaşa bağlı şekilde azaldığı için iki yumurta bırakma olasılığının arttığını ileri sürüyor.” Dedi.

“Simüle edilmiş testler kullanarak, atalarımızdan bu yana evrimin iki yumurtanın serbest bırakıldığı ancak yalnızca tek bir çocuğun doğduğu bir senaryoyu desteklediğini görebiliriz. Ancak bu biçimde gerçekleşen hamilelikler üremeyi arttırmanın bir yolu değil. Bu ancak doğurganlık seçiminin bir yan ürünü olabilir.”

Birçok ülke; yardımlı hamilelik yöntemleri, gelişmiş beslenme ve çocuk doğurmanın ileriki yaşlara ertelenmesi nedeniyle son birkaç on yıl içinde ikizlerin sıklığında bir artış görmüştür.

UWA’dan Doçent Tomkins ve Fahri Araştırma Üyesi Robert Black, ABD Birleşik Devletleri’ndeki DePauw Üniversitesi’nden ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan araştırmacılarla matematik modelleme kullanarak simülasyonlar yapabilmek için çalıştı.

Araştırmacılar, anne yaşı olan ikiz doğumların artış ve düşme düzenini hesaba katmak için bayanların çoğunluğunun her döngüde üreme yaşamlarının sonuna doğru iki yumurta bıraktığını söyledi. Ancak bunun yalnızca küçük bir kısmının ikiz doğurduğunu öne sürdü.

Doçent Tomkins,

“Bu araştırma, evrimsel geçmişimizin hala modern yaşamlarımızı nasıl etkilediğine dair önemli bilgiler sunuyor ve bayanlar çocuk yapmayı geciktirdikçe ikiz doğurma olasılığı artıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz