İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi?

0
802
Görüntüleme

Contents

İkinci el araba fiyatları ne olacak?

Piyasada gözler ikinci el araç satışına düzenleme gelmesi konusuna çevrildi. 1 Eylül’de uygulanması beklenen ikinci el satışı yetki belgesi mecburiyeti ile alakalı olarak mevzuattaki değişikliklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gittiği belirtiyor. Peki, ikinci el araba fiyatları ne olacak?
İkinci el araba fiyatları yükselişi yurttaşların gündeminde önemli bir konuma sahip. İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer ile alakalı olarak araştırma yapan yurttaşlar gelişmeleri de yakından takip ediyor. İkinci el araç satışı düzenleme konusunda çıkacak kararlar da merakla bekleniyor. İkinci el araç alım satımı ile uğraşan kişilere mecburi tutulacak olan yetki belgesi uygulamasının 1 Eylül 2020 itibarıyla başlaması bekleniyor. Peki, düzenleme sonrası ikinci el araba fiyatları ne olacak? İşte ayrıntılar…

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA DÜZENLEME!

Getirilecek düzenleme ile ikinci el araç satış yetki belgesi olmadan yapılamayacak. İkinci el araç satışı yetki belgesi mecburiyeti ile araç satışı yapılan yerler, ödeme metotları ve satış koşulları konusunda da düzenleme getirilecek. 2. El araç yasası düzenlemesi ile ciddi cezaların uygulamaya sokulacağı düşünülüyor. İkinci el araç satışı yetki belgesi mecburiyeti ile alakalı düzenleme hayata geçirilmeden hemen önce ikinci el araç ticareti yapan yaklaşık 50 000 firmanın sadece çok küçük bir kısmının yetki belgesi aldığı ortaya çıkarıldı.

2. El araç satış düzenlemesi ile alakalı ayrıntıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gittiği belirtiliyor. 2. El araç satışı düzenleme uygulamasıyla belgesiz şekilde araç satışı gerçekleştirenler için araç başına 5 000 TL’lik cezanın verileceği öngörülüyor. Ayrıca beklentilere göre düzenleme hayata geçtikten sonra ikinci el araç satış yetki belgesi olmadan alım satım yapanlara ilk araçta 5 000 TL ceza uygulanacakken satış işlemlerinin devamı halinde araç sayısına göre bu rakamın katlanacak artacağı da düşünülüyor. Aynı zamanda kayıt dışı alım satım yapan kişilerin Maliye Bakanlığına bildirilip inceleme başlatılacağı, vergi mükellefi yapılacağı ve bu kişilere beyanname cezası kesileceği de öngörülüyor.

Bu sayede alım satım süreçlerinde dolandırıcılık sona erecek. Haksız rekabet, kayıt dışı alım-satımlar son bulacak. Yönetmeliğe göre satışa çıkarılan aracın ilanıyla alakalı belirleyici ayrıntılar yer almak mecburiyetinden satışa konu olan aracın tüm ayrıntıları ilanda belirtilmek durumunda olacak. Suni fiyat artışları bitecek.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

İkinci el araba fiyatları üstündeki yükseliş ile alakalı olarak yetkililer; denetimsiz şekilde internet alanında yapılan satışları ve bu konudaki fırsatçılıkları da işaret ediyordu. Bu sebeple düzenleme sonrasında 2. El araba fiyatları düşecek mi sorusu da gündeme geldi. Düzenlemeye göre araçların satılması, satışından vazgeçilmesi veya teslim süresinin bitmesi durumunda ilanların üç gün içinde yayından kaldırılması bekleniyor. Ayrıca ikinci el araç satışında yeni düzenleme 2020 ile internet alanındaki satış konusunda evvela yetki belgesi kontrolü yapılacağı ve yetki belgesi olmayan iş yerleri için internet alanında mağaza açılmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor. Bununla beraber mağaza ismi olarak da yetki belgesindeki unvanların kullanılması bekleniyor. Kur artışlarına paralel olarak ta ikinci el fiyatları bir miktar yukarı doğru hareketlenmesi bekleniyor. Çünkü firmalar daha şimdiden ürünlerine kurlardaki artışı % 5-10 aralığında yansıttılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz