İç Mekân Bitkilerinin Bilim Destekli Faydaları

0
254
Görüntüleme

Herkes, yaşadığımız yahut çalışmış olduğumuz yerin yeşillikler ve rengarenk bitkiler içinde olmasını isteriz. Ne yazık ki, dışarı bakmış olduğumuzda çoğumuzun manzarası büyük binalar ve iş yerleri iken, minimumundan ömür alanımızı yeşillendirmek bizim elimizde. İç mekân bitkileri bizi görsel olarak doyum edebileceği gibi, sıhhat ve rahatlık açısından da önemli faydalar sağlıyor. İşte iç mekan bitkilerinin bilim destekli faydaları…

İç mekan bitkileri, stresinizi ve gerginliğinizi azaltmaya yardımcı olabilir

Araştırmalar, evinizde yada ofisinizde bulunan bitkilerin sizi daha huzurlu, sakin ve naturel hissettirebileceğini gösteriyor. Bir araştırmada, katılımcılara iki farklı görev verildi. Bir gruptan ev bitkilerinin saksısını değiştirmeleri istenirken, öteki gruptan bilgisayarla alakalı bir işi halletmeleri istendi. Gruplar görevlerini bitirdikten sonrasında araştırmacılar, katılımcıların kalp hızı ve kan basıncı şeklinde stresle ilişkili biyolojik faktörlerini ölçtüler. Saksı değiştirme işinin, katılımcılardaki stres seviyesini azalttığı sonucu ortaya çıktı. öte yandan bilgisayar rolü, bilgisayarla çalışmaya alışkın katılımcılarda bile kalp atış hızında ve tansiyonda ani bir artışa niçin oldu. çalışmanın sonunda, bitkilerle ve toprakla ilgilenmenin stresi önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna varıldı.

Bitkiler, konsantrasyonunuzu artırabilir

23 katılımcının yer aldığı minik bir çalışmada, araştırmacılar öğrencileri 3 farklı sınıfa dağıttılar. Sınıfların birinde suni bir bitki, diğerinde canlı bir nebat vardı ve sonuncu sınıfta ise hiç bitki bulunmuyordu. Katılımcıların beyin taramaları, canlı bitkilerin olduğu sınıfta çalışan öğrencilerin, öteki gruplardaki öğrencilere göre daha dikkatli ve daha iyi konsantre olabildiklerini gösterdi.

Bitkilerle ilgilenmek tedavi edici olabilir

Ruhsal rahatsızlıkların semptomlarını yaşayan insanoğlu için, bahçe işleri ve bitkilerle ilgilenmek keyifli bir tedavi yöntemi olabilir. Uzmanlar; depresyon, anksiyete ve öteki ruhsal hastalıklara sahip insanlar için bahçecilik terapisini öneriyorlar. İngiltere’deki tıbbi klinikler artık depresyon yada anksiyete semptomları olan hastalara saksı bitkileri yetiştirmelerini tavsiye ediyor.

Bitkiler, hastalıklardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir

Bitkilerle ve toprakla ilgilenmek; bir rahatsızlık, yaralanma veya ameliyattan sonra iyileşme sürecinizi hızlandırabilir. 2002 yılında meydana getirilen bir araştırma, ameliyat ondan sonra bitkilerle ilgilenen hastaların, bitkisiz alandaki hastalara bakılırsa daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyduğunu ve hastanede daha kısa zaman kaldıkları gösteriyor. Hastane ortamındaki bitkiler ya da organik manzara, iyileşme sürecinizi hızlandırabilir.

İç mekan bitkileri üretkenliğinizi artırabilir

Meydana getirilen birden fazla araştırma, çalışma alanındaki bitkilerin hem üretkenliği bununla birlikte yapıcılığı artırdığını ileri sürmektedir. 1996’da yapılan bir araştırmada, ağaçlarla çevrili bir kampüste bilgisayar laboratuvarındaki öğrencilerin yüzde 12 daha hızlı çalıştığı ve yakınında nebat bulunan öğrencilerin daha az stresli oldukları kararına ulaşıldı. 2004 yılındaki bir çalışmada ise, araştırmacılar katılımcılara yaratıcı bir kelime oyunu oynattılar. Katılımcılar, yakınlarına bir bitki koyulduğu zaman daha iyi performans gösterdiler. Bununla birlikte, 2007’deki bir araştırmanın cevabında, çalışma alanlarında nebat bulunan insanların daha azca hastalandığı ve daha üretken oldukları anlaşıldı.

Bitkiler, vakalara bakış açınızı müspet yönde değiştirebilir

Yüksek binalar ve yoğun caddeler yerine ağaçlarla dolu bir park manzarası eşliğinde çalışmak herkese çok daha iyi hissettirebilir. Ne var ki, masada duran bir saksı bitkisinin de aynı etkiye haiz olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Araştırmacılar, bu konuyla ilgili Hindistan ve Amerika birleşik Devletleri’nde 440’tan fazla çalışanla iletişime geçti. Ofis ortamlarında iç mekân bitkileri bulunanların, bitkisiz ortamda çalışanlara göre daha bereketli çalıştığı ve organizasyona daha fazla bağlılık hissettikleri kararına varıldı. Araştırmacılar, bitkilerin iş stresi ve kaygının etkilerini azaltmaya yardımcı bulunduğunu söylüyor.

Bitkiler, ortamdaki havayı temizlemeye yardımcı olurlar

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarla ev bitkilerinin köklerinin ve toprağının havadaki uçucu organik bileşikleri önemli ölçüde azalttığı kararına vardılar. Ağaçların hava kirliliğini azalttığını söyleyen uzmanlar, bununla beraber ev ve yazıhane ortamlarında da daha kaliteli bir hava için saksı bitkilerini öneriyor. Havayı organik yollarla temizlemek için bir saksı bitkisi alacaksanız, aşağıdaki bitkileri tercih edebilirsiniz:

Boston eğreltiotu
Kauçuk ağacı
Kurdele çiçeği
Ficus ağacı

Saksı bitkisi seçerken, çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli olduğu için emin olun

Bazı bitkilerin zehirli kısımları vardır ve bu mevzuda dikkatli olunmalıdır. Bir bitki tercihinde bulunmadan önce, çocuklarınız veya evcil hayvanınız için güvenilir olduğundan emin olmak adına güvenli bir kaynağı kontrol edin. İşte çocuklar ve hayvanlar için vehamet oluşturma ihtimali bulunan bitkilerden birtakımları:

Nergis zambağı
Aloe vera
Açelya
Krizantemler
Siklamen
Difenbachia
Sarmaşık
Yeşim taşı
ökseotu
Filodendron
Atatürk çiçeği
Potos
Sago palmiyesi
şemsiye nebat
Birfazlaca faydası olan bitkiler mevzusunda dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar olabilir
Bitkilerinin
Evinizde veya ofisinizde bitkilerin olması fazlaca yarar sağladığı şeklinde, bazı mevzularda da dikkatli olmanızı gerektirebilir.

Böcek istilasına karşı uyanık olun

Ev bitkileri, böcekler ve küfler konusunda sıkıntı oluşturabilir. Bitkileri seçerken, her türün sulama ihtiyaçlarına dikkat edin ve iyice öğrenin. Yetersiz sulama bitkiyi soldurabileceği şeklinde, aşırı sulama da küf oluşumu ve mantar sivrisinekleri için ideal koşullar yaratabilir.

Ev bitkileri, bazı alerjileri yada astımı tetikleyebilir

Nergis şeklinde bazı kesme çiçekler polen üretebilse de araştırmacılar iç mekan bitkilerinin astım ataklarına niçin olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadılar. Belirtileriniz nem, küf yada mantar tarafından tetikleniyorsa, saksılarınızdaki toprak nemine dikkat etmeniz gerekebilir. Küf, nem ve mantarlara kapalı ortamlarda maruz kalmanın özellikle çocuklarda astım semptomlarını arttırabileceğini ihmal etmeyin. Bitkileri evinize getirdikten sonrasında astım semptomları ayrım ederseniz, semptomlarınız hakkında bir sıhhat uzmanıyla konuşuncaya kadar bitkileri evden çıkarmak iyi bir fikirdir.