Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

0
37
Görüntüleme

Saç güzelliğinin en büyük sırrı uzun ve gür olmasından geçer. Ama saç uzatmak hemen öyle olabilecek bir şey değil. Üzerinde durmanız, gerekli olduğu gibi bakım yapmanız gerekir. Özellikle ince telli saçlara sahip bayanların saç bakımı hakkında biraz daha hassas davranmaları gerekir. Çünkü bu tip saçların gür ve uzun hacimli durması çok daha zordur. Peki, hızlı saç uzatan yöntemler nelerdir, evde yapabileceğiniz saç uzatma maskeleri hangileridir?

Her insan saçlarının güzel görünmesini ister ve bunun için bakım yapar. Ama kimi zaman doğru bilinen yanlışlar yüzünden saçların güzel görünmesi bir yana kötü görünmesine neden olunabilmektedir. Sadece saç bakımı da esasında saçların gür ve doğal kalmasını sağlamaz, bununla beraber en çok dikkat edilmesi gerekli olan konuların başında daha sağlıklı beslenme gelir. Beslenmenize dikkat eder, saçlarınıza da gerekli itinayı gösterirseniz, kesinlikle saçlarınızda aradığınız güzelliği kolay bir biçimde yakalayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin saçlar üstündeki etkileri hakkında araştırma yaparak neden önemli olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdi size sunacağımız bilgiler, doğrultusunda hareket ederek saçlarınızın daha sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınıza Aşırı İşlem Yapmayın!

Saç sağlığını tehlikeye en çok sokan durumların başında kullanılan saç düzleştiricilerdir. Yani maşa, saç kurutma makinası, fön makinası vs. Her ne kadar saçlarımızın düzleşmesi için ya da şekillenmesi için bu aletleri kullanıyorsak da bu aletler, saçlarımıza ciddi anlamda zarar vermektedir. İngiltere’de 7 klinikte yapılan araştırmaya göre, saç dökülmesi şikâyetlerinden hastaneye başvuran kadınlarda en etkili nedenin kullanılan saç düzleştiriciler olduğu görülmüştür.

Tabi ki saç düzleştirici aletler, saçlarımızın güzelliği için vazgeçemediğimiz cihazlardır. Aslında orantılı bir biçimde kullanıldığında saçlara verdikleri zarar daha azdır. Eski saç düzleştiriciler, çelik tabanlı oldukları için ısınmaları uzun zaman alabiliyordu ama yeni nesil seramik tabanlı saç düzleştiriciler, kısa bir süre içinde 220 derecelik bir ısıya ulaşabiliyor ve bu ısıyı direk şekilde saçlarınıza uyguladığınızda, saçlarınızı güzelleştirmek yerine zarar verirsiniz. Bu da saçlarınızı kırılmasına ve zamanla yıpranarak dökülmesine neden olur.

Saçlarınıza Doğal Maske Yapın

Saç güzelliğini korumak ve doğal kalmasını sağlamak amacıyla doğal yöntemlerden faydalanmak en doğrusudur. Birçok saç maskesi için gereken malzemeler, herkesin evinde bulunabilecek malzemelerdir ya da aktarcılardan kolaylıkla temin edilebilecek malzemelerdir. Şimdi sizlere hızlı saç uzatan maskeler hakkında bilgi vererek bu konu da daha rahat hareket etmenize yardımcı olacağız. İşte, evde yapabileceğiniz hızlı saç uzatan saç maskeleri.

1. Soğan Maskesi

Her evde muhakkak bulunan soğan, antibiyotik deposu olmakla beraber saç sağlığı üstünde de bir hayli etkili bir sebzedir. Soğanın içerisinde çok miktarda bulunan sülfür, saç sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Peki, soğan saç maskesi yapmaya ne dersiniz?

Hızlı saç uzatan maskeler arasında yer alan soğan maskesi yapmak bir hayli kolaydır. Nasıl mı? İşte gerekli malzemeler, hazırlanışı ve kullanışı.

Hazırlanışı ve Uygulama

4 adet soğanı, rendeleyerek ufak parçalar haline getirin.
1 litrelik suyun içine ilave edin ve 10 dakika kadar kaynatmaya bekletin.
Hazırladığınız soğan suyunu bir süre dinlendirdikten sonra suyu süzün ve banyodan sonra saçlarınızı bu suyla yıkayın ve durulayın.

2. Yumurta Maskesi

Saçlarınızı daha hızlı uzatırken hemde daha sağlıklı kalmasını sağlamak amacıyla kullanabileceğiniz maskelerden birisi de yumurta maskesidir. Yumurta maskesi hazırlamak ve kullanmak da bir hayli kolaydır. İşte yumurta maskesinin hazırlanışı…

Hazırlanışı ve Uygulama

1 ya da 2 yumurta beyazı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı balı uygun bir kapta çırparak bir kıvam elde edin. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı, saç derisinden saç uçlarına kadar iyice yedirin ve 25 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Saçlarınıza yumurta maskesi yaptıktan sonra havlu ile saçlarınızı sarmanız, etkisini daha fazla gösterecektir.

3. Elma Sirkesi Maskesi

Saç derisinin ph seviyesini dengede tutmaya yardımcı olan elma sirkesi, pek çok yönde yararlı bir üründür. Her evde bulunması sayesinde saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayacak bir etkidir.

Hazırlanışı ve Uygulama

Saçlarınızı durulamadan önce, uygun miktarda elma sirkesini durulama suyuna ilave ederek saçlarınızı durulayın. İlk zamanlarda keskin bir sirke kokusu alsanız da kısa zaman içinde bu kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4. Aloe Vera Maskesi

Saç bakım ürünlerinin birçoğunda bulunan aloe vera, saçlar için bir hayli yararlı bir bitkidir. Evde yapabileceğiniz hızlı saç uzatan saç maskeleri arasında yer alan aloe vera maskesi ile saçlarınızda aradığınız güzelliği daha kolay bir biçimde yakalayabilirsiniz.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Aloe vera bitkisi, kılıç çiçeğine benzer yapraklara sahiptir. Kırdığınızda içinden jel çıkar. Bu jeli, gece yatmadan önce saçlarınıza sürün ve sabaha kadar bekletin. Daha sonra hafif şampuanla yıkanır saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanmaya başladığınızda, saçlarınızın kısa bir süre içinde hacim kazandığını ve uzadığını göreceksiniz.

5. Hint Yağı Maskesi

Hızlı saç uzatan maskeler arasında çok sık kullanılan ve saç bakım uzmanlarının da önerdikleri bir maske olan Hint yağı maskesi de yine kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerden birisidir. Omega 6 ve E vitamini bakımından zengin olan Hint yağı kullanımı şu biçimdedir.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

2 yemek kaşığı Hint yağını parmaklarınızla saçlarınızı masaj yaparak uygulayın. Saç derisinin ve saç uçlarının iyice yediğinden emin oluncaya kadar masaj yapmaya devam edin. Akşam yatmadan önce bu uygulamayı yapıp, yıkama işlemini sabaha bırakmanız durumunda, saçlarınıza hacim kazandırabilir ve hemde parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz