Hamilelikte Maden Suyu ve Soda

0
66
Görüntüleme

Anne adaylarının hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren içgüdüsel olarak düşünceleri bebeklerinin sağlığını muhafaza etmeye yöneliktir. Bu yüzden de hamilelik sürecinden itibaren ne yemeleri ne içmeleri gerekli olduğu akıllarını fazlası ile kurcalamaktadır. Anne adayının hamilelikte maden suyu ve soda içmesinin zararlı olup olmadığı da en çok sorulan sorular arasında bulunmaktadır.
Hamilelikte maden suyunun zararlarına dair direkt bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Aksine içerisinde bulunan minerallerden dolayı anne adayı için tüketilebilir olduğu vurgulanmaktadır. Hamilelik sürecinden anne adayının bebeğin ihtiyaçlarını karşılaması için pek çok mineral ve besleyici ürün tüketmesi gerekiyor. Maden suları da içerdikleri çeşitli mineraller bakımından anne adayı için faydalı olabilir. Tabii, bu durum gün içerisinde kesinlikle içilmesi gerekli olduğu manasına gelmemektedir. Anne adaylarının isteklerine uygun olarak hamilelikleri sürecinden günde 1-2 tane maden suyu içebilirler.

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketimine Dair

Hamilelikte maden suyu tüketiminin anne ve bebek için zararı yoktur. Ancak bu konu da da dikkat edilmesi gerekli olan, maden suyunun işlem görmemiş halde olmasıdır. Maden suyunun en güzel tarafı doğal ve saf bir mineralli su olduğundan dolayı tüketiminde sakınca görülmemesidir. Meyve aroması veya çeşitli katkı maddeleri eklenmesi durumunda işlem görmüş ürünler içerisinde yer almış olur ve bu durumda tüketilmesinin bir yararı olmaz. Hamilelikte tüketilmemesi gerekli olan gazlı içecekler kategorisine geçmiş olur. Ayrıca içindeki karbondioksitten dolayı da hamilelikte soda yerine direkt maden suyu tüketimi önerilmektedir.
Hamilelikte maden suyu tüketimine dair bilinmesi gerekli olanlardan birisi de maden suyunun içerdiği sodyum oranının yüksek olduğundan dolayı tansiyonu olan anne adayları için sakıncalı olabilir. Anne adaylarının doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekiyor.
Maden suyunun içerisinde yer alan sülfat hazmı kolaylaştırma etkisiyle hamilelere de iyi gelebilir. Ayrıca içindeki flor de diş çürümesini önlemeye yararlı olabilir. Hamilelik döneminde anne adaylarının bebeğin gelişimi dolayısı ile yaşadıkları kramplar ve kabızlık için magnezyum takviyesi önerile bilmektedir. İçerdiği zengin magnezyumdan dolayı da hamilelikte maden suyu tüketim öneri edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz