Güneş Lekeleri

0
643
Görüntüleme

Güneşin vücudumuza faydaları tartışılmaz, ancak D vitamini kaynağı olan güneş ışınları, aynı zamanda güneş yanıkları, güneş lekeleri, güneş alerjileri, hatta güneşe bağlı deri kanserleri oluşumunun da en önemli nedenlerinden biridir.

Ozon tabakasının her geçen yıl biraz daha incelmesiyle güneş ışınları yeryüzüne daha yoğun bir şekilde ulaşıyor. Bu da güneş ışınlarının zararlı etkilerini çoğaltarak cildin onarım kapasitesini geciktirip, alerjileri de tetikleyebilmektedir. Bu etkilere maruz kalmamak için her yaş grubunda güneşten korunmak için önlemler alınması gerekmektedir.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Güneş lekesi,  görünmeyen zararlı güneş ışınlarına (ultraviyole) doğrudan maruz kalan her insanda görülebilecek bir cilt sorunudur. Özellikle yaz aylarında oluşan bu cilt lekelerine, güneşin dik açıda olduğu zamanlarda güneşin kalmak neden olduğu gibi genetik etkilerinden de söz edilebilir.

Yapılan araştırmalara göre esmer tenli insanlarda daha fazla görülen güneş lekeleri, alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz bölgelerde ortaya çıkar. Özellikle öğlen saatlerinde korunmasız bir şekilde güneş altına çıkmak cilt lekelerinin oluşmasında oldukça etkilidir.

Nasıl Önlenir?

Öncelikle, gölgede bulunmanızın dahi sizi ultraviyole ışınlarından korumadığını belirtelim. Bu nedenle güneş lekeleri için alınabilecek en iyi ve en kolay önlem koruyucu krem kullanmaktır. Özellikle yaz aylarında UV ışınlarının en etkili olduğu 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamalısınız. Çıkmak zorunda olduğunuz durumlarda, mutlaka 30 faktör ve üzeri koruyucu güneş kremi, şapka ve güneş lekesi oluşumuna açık bölgeleri koruyucu giysiler kullanılması gerekmektedir.

Kullanacağınız kremin mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat ediniz ve cilt tipinize uygun olarak seçiniz. Ayrıca leke oluşması riskine karşı parfüm gibi alkollü ürünleri cildinize sürmemeye özen gösteriniz. Daha iyi koruma sağlaması için, dışarı çıkmadan 20 dakika önce, eşit şekilde dağıtarak uygulayınız. Bu önlemlerin yanı sıra, sıcak havalarda bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Unutmayın, su cildimizin yaşam kaynağıdır!

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Özellikle yüz bölgesinde görülen ve zor iyileşen güneş lekelerinin ortadan kaldırılması için mutlaka bir dermatolağa danışmak gerekmektedir.  Uzmanlar, cilt lekelerini detaylı olarak inceleyerek tanı koyarak  lekelerin hangi deri tabakasında olduğu tespit eder ve buna göre bir tedavi uygularlar.

Güneş lekeleri için bazı doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.  Doğal yöntemler kimyasal madde içermediği için ciltte olumsuz etkiler yaratmaz. Yine de tüm müdahalelerden önce bir uzmana danışılması ya da doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Uzman görüşü olmadan uygulanan yöntemler cilt lekelerini daha fazla arttırabilir ya da daha büyük cilt problemleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle mutlaka doktorların izin verdiği ve önerdiği yöntemlerin kullanılması esastır.

Tedavi Yöntemleri

Güneş lekeleri tedavilerinde kullanılan yöntemler lekelerin boyutunu küçültebilir, renginin açılmasını sağlayabilir, ancak uygulanan hiçbir yöntem tamamen ortadan kaybolmasını sağlamaz. Dolayısıyla, güneş lekelerinin oluşmaması için önlem almak daha faydalı olacaktır.

Güneş lekeleri için uygulanan tedavi yöntemleri; lazer tedavileri, leke açıcı kremler, kimyasal peeling, karbon peeling, dermapen, PRP ve mezoterapidir.

Lazer tedavisi; lazer ışınları ile cilde mikro kanallar açılarak uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Kısa süreli ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. Leke açıcı kremler ise ciltteki renk verici hücrelerin renk maddesi yapımını önlenmesini sağlamaktadır. Leke açıcı kremler uzun süreli ve düzenli kullanıldığı takdirde etkilidir.

Kimyasal peeling yöntemi, üst derinin soyulması suretiyle uygulanır. Bu yöntemle cildin yenilenmesi hızlandırılır ve lekelerin tamamen kaybolması sağlanabildiği için en etkili ve en çok kullanılan yöntemlerden biri de kimyasal peelingtir. Karbon peeling ise dokuyu canlandırarak cildin tazelenmesini sağlamaktadır. Renk hücrelerini etkilediği için hem leke giderici olarak hem de dövme silme işlemlerinde tercih edilir.

İnce çelik iğnelere sahip olan dermaroller denilen bir cihaz kullanılarak uygulanan dermopen işlemi ile cildin kendi onarım mekanizması tetiklenir ve kullanılan serumlar cildin toparlanmasını sağlar ve oluşan lekeleri tedavi etmeye yardımcı olur.

PRP yöntemi ile kişinin kendi kanından elde edilen serum plazma, cilt altı dokusuna enjekte edilir. Cildin kendini yenilemesi sağladığı gibi cilt lekeleri de azaltılabilir. Mezoterapi yöntemi, lekeli cilt bölgesine leke giderici maddelerin uygulanarak lekenin açılması suretiyle, genellikle, lazer tedavisine destek amacı için uygulanmaktadır.