Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

0
369
Görüntüleme

Yağ bezeleri; göz kapağı ve gözaltı da dâhil vücudun herhangi bir gölgesinde oluşan yağ dokularından meydana gelen iyi huylu kitlelerdir. Lipom olarak da adlandırılan bu yağ bezeleri, bir çok kişide oluşabilmektedir. Farklı oluşum sebepleri bulunan yağ bezeleri nasıl geçer? Bu tedavi yöntemlerinde nelere dikkat etmek gereklidir?

Yağ Bezeleri Neden Oluşur?
Yağ bezelerinin oluşmasında farklı bir çok neden yatmaktadır. Tek bir nedeni ve yol açtığı faktörlerin kesin kaynağı bilinmemekle birlikte uzmanların hem fikir olduğu bazı sebepler yer almaktadır. Yağ bezeleri; yüksek kolesterol, genetik sebepler, kıl kökü iltihabı, dengesiz beslenme, metabolik rahatsızlıklar, fazla yağlı et yemekleri ve tatlılar; göz çevresinde ortaya çıkan lipomların temel sebepleri arasındadır. Gün içerisinde uzun zaman boyunca hareketsiz kalmak da, tüm vücutta olduğu gibi % de yağlanmaya yol açmaktadır. Yüzün yağ dengesinin bozulması, yağ bezelerinde artış yaşanmasına sebebiyet verir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?
Yağ bezelerinin üstesinden doğal yollarla gelebilmek için; düzenli uyku ve spor rutini oluşturmak gereklidir. Gün içerisinde vücut kitle indeksine uygun seviyede su tüketimi yapılmalıdır. Kullanılan gözaltı kremlerinin içeriği kontrol edilmeli ve özellikle parfümsüz ürünler kullanılmalıdır. Gözaltı için özel olarak üretilen nemlendiriciler kullanılmalı ve yaz kış güneş kremi tercih edilmelidir. Gözaltı için kullanılan kapatıcılar da, paraben içeriğinin bulunup bulunmadığı araştırılmalı ve içinde paraben olan ürünlerden uzak durulmalıdır. Cilt makyajı temizlenmeden uykuya geçilmemelidir. Makyajı temizlemeden uyumak, yağ dengesini derinden sarsarak kontrol edilemez bir hale dönüştürmektedir.

Yağ Bezelerinin Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Gözaltında çıkan yağ bezeleri, hem sağlık hem de görünüş açısından rahatsızlık verici olduğu olabilmektedir. Bu sebeple yüz için yer alan maske karışımları yaparken, göz çevrenize kesinlikle yaklaştırmamalısınız. Evde yapacağınız çeşitli karışımları tercih edebilirsiniz. Elma sirkesi gibi antioksidan özelliği yüksek ürünleri kullanarak toksinlerin ciltten atılma sürecine yardım ederek sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Yağ bezelerinin genetik sebeplerden oluştuğunu düşünüyorsanız muhakkak bir uzmana danışmalısınız. Bu tip durumlarda lazer tedavi gibi farklı yöntemler de devreye girmektedir.

Göz Altı Yağ Bezeleri için Maske
Yumurta, Salatalık ve Krema Maskesi

Malzemeler:
1 yemek kaşığı krema
1 adet salatalık
1 adet yumurtanın akı
Hazırlanışı:
Bir adet yumurtanın akını bir kase içerisinde güzel bir şekilde çırpın.
Kasenin içine diğer malzemeleri de ilave edin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın.
Karışımı göz altınıza sürün ve 20 dakika boyunca bekleyin.
20 dakikanın sonunda cildinizi bol ılık su ile durulayın.
Bu maskeyi haftada bir kez olacak biçimde cildinize uygulayabilirsiniz.
Göz Altındaki Yağ Bezeleri için Kür Tarifi (İbrahim Saraçoğlu)
Malzemeler:
1, 5 su bardağı klorsuz su
1 tatlı kaşığı lavanta
Hazırlanışı:
5 su bardağı klorsuz suya 1 tatlı kaşığı lavanta ilave edin ve bu karışımı 10 dakika boyunca kaynatın.
Hazırladığınız çayı güzel bir şekilde süzün.
Bu çayı 15 günlük zaman dilimi boyunca akşam yemeğini yemeden 2 saat öncesinde yani aç karnınıza günde 1 çay bardağı olacak biçimde tüketin.
15 günün sonunda kürü tekrar hazırlayıp için.
45 gün boyunca bu kürü düzenli şekilde tükettiğiniz takdirde cildinizdeki ve göz altınızdaki yağ bezelerinin kısa bir sürede iyileşmesini garantileye bilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz