Google Android Telefonlarla, Dünya’nın En Büyük Deprem Algılama Ağını Kuracak!

0
57
Görüntüleme

Google dünya genelinde çok sayıda Android akıllı telefonu kullanarak depremleri tespit ederek, insanları uyarmaya başlayacak. Telefonlarda bulunan ivmeölçer(accelerometer) sayesinde deprem ve benzeri sismik olaylara ait veriler Google’a aktarılaracak.

Normalde akıllı telefonlarda buluna ivmeölçerler çok bir şey ifade etmeyebilir ama binlerce numaralı telefondan gelen aktivite verileri gerçek zamanlı olarak deprem verisini aktarmada kullanılabilir. Tabi yine de sismometre ağı kadar doğru veri sağlamasa da, gezegenimizin büyük kısmını kaplayacağından anlık olarak kullanışlı bir veri akışı sağlayabilir.

Anlık deprem alarmları özellikle de, büyük sismik olayların merkez üssü dışında yaşamakta olan insanları için yararlı olacak. Google bu sistemi kurduğunda; telefonlardan yayılan ışık hızındaki sinyaller, depremden çok daha hızlı hareket ederek, insanlara çok kıymetli birkaç saniye kazandırabilir.

Bu sayede insanlar depreme karşı daha iyi hazırlanabilir. Deprem uyarları öncelikle Kaliforniya’da kullanılacak ve mevcut sismometre ağına göre test edilecek. Gelecek sene Amerika’deki diğer eyaletler ve sonra da ülkelere dağıtılacak. Ayrıca bu veri çabucak bilgi sayfaları yaratmakta da kullanılacak.
Böylece Google’a “deprem” ya da “yakınımda deprem” yazdığınızda kolayca depremin yeri ve boyutu hakkında bilgi edinilebilecek. Bu sayede, kaynaklara erişim ve deprem sonrası yapılacaklara kolaylıkla ulaşabileceğiz. Google bu şekilde Dünya çapında milyonlarca Android telefonu kullanarak , devasa bir kaynak oluşturacak. Böylece cep telefonlarıyla Dünya çapında bir deprem erken uyarı sistemi kurulabilecek.

Deprem gibi bir doğal afette, birkaç saniyelik bir uyarı bile hayat kurtarabilir. Bu zamanı sizi ve sevdiklerinizi güvenli bir yere götürmek ve ölümleri ve yaralanmaları engellemek için kullanabilirsiniz. Google bugün, size sadece muhtemel depremler hakkında erken uyarı vermekle kalmayan, hemde cep telefonunuzu mini bir sismometreye dönüştüren ve şok dalgasını algılayan Android cihazlardan oluşan bir ağın parçası haline getiren bir özelliği kullanıma sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz