Geniş Gözenekler Nasıl Küçültülür?

0
3850
Görüntüleme

Geniş gözenekler çirkin gözükebilir ve cildinden utanmana neden olabilir. Neyse ki gözeneklerinin daha küçük görünmesini sağlamak amacıyla yapabileceğin birkaç şey var.

Yöntem 1 Evimizdeki Malzemeleri Kullanmak

 

1-Buz

Bir buz küpünü 10 ila 15 saniye gözeneklerine sürmek, cildini sıkılaştırmaya ve gözenekleri kapatarak daha minik gözükmesine yardımcı olabilir. Bunu yalnız temiz, yeni yıkanmış cilde uygulamalısın.

2-Karbonat

Bir çorba kaşığı karbonatla birazcık sudan macun yap.
Bu macunu problemli bölgelere sür ve 5 ila 10 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık suyla durula.
Bu, gözeneklerin belirginliğini azaltabilir. Karbonat aynı zamanda cildi kurutur ve bu da akneyle mücadelede faydalı olabilir. Cilt yağını azaltan herhangi bir yöntem de gözeneklerin daha küçük gözükmesini sağlar.

3-Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesinin gözenekleri sıkılaştırarak daha ufak gözükmelerini sağlamış olduğuna inanılır.
İki çiğ yumurta akını 1/4 su bardağı taze sıkılmış portakal suyuyla karıştır. Bu maskeyi yüzüne sür ve 15 dakika beklettikten sonrasında ılık suyla durula.
Portakal suyu, cildini aydınlatmaya destek sağlar.

 

Yöntem 2 İyi Bir Cilt Bakımı Uygulamak

 

1-Yüz Temizliği

Gözeneklerin kir ve yağla tıkanınca daha geniş gözükebilir ve daha çok göze çarpabilir. Bu yüzden, cildin yüzeyindeki kir ve yağ miktarını minimuma indirmek için yüzünü temiz tutman önemlidir.
Yüzünü sabahları ve akşamları birer defa yıka. Yüzünü bundan daha çok yıkamak cildini kurutabilir ve tahriş olmasına niçin olabilir; bu da gözeneklerini genişletir.
Yüzünü hafifçe (sülfat içermeyen) bir temizleyiciyle yıka ve sıcak su yerine ılık su kullan. Yüzünü temiz ve yumuşak bir havluyla nazikçe dokunarak (ovuşturmadan) kurula.

2-Peeling

Peeling yapmak, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardım eder. Yoksa ölü deri hücreleri cildinin yüzeyindeki kir ve yağla karışıp gözeneklerin tıkanmasına neden olur.
Mikro partiküllü, nazik bir peeling ürünüyle yüzüne haftada iki defa peeling yapmalısın. Daha büyük partiküllü peeling’ler aşındırıcı olabilir, cildinde mikro yırtıklara ve çiziklere yol açabilir.
Alternatif olarak, yüzünü minik dairesel hareketlerle nazikçe ovmak için temiz bir elbezi kullanabilirsin veya kilerindeki malzemelerden organik, ev yapımı bir yüz peeling’i yapabilirsin.
Motorlu bir temizleme fırçası cildi temizlerken peeling de yapıyor ve bunun yüzünü ellerinle yıkamaktan iki kat daha etkili olduğu söyleniyor.
Alfa veya beta hidroksi asit benzer biçimde kimyasal bir peeling de kullanabilirsin. Bu peeling’ler, ölü deri hücrelerini eritir. Kimyasal peeling’ler, özellikle de BHA’lar (beta hidroksi asitler) aslında daha nazik ve etkilidir.

3-Komedojenik Olmayan Nemlendiriciler

Sağlıklı bir cilt için nemlendirici önemlidir. Ek olarak, cildin kurumasını ve böylece gözeneklerin daha geniş gözükmesini engeller.
Nemlendirici alırken üzerinde “komedojenik değildir” yazanını ara çünkü bu, gözeneklerini tıkamayacağı anlamına gelir.
Cildin hassaslığa meyilliyse renk yahut koku içeren nemlendiricilerden uzak durmalısın çünkü bu, cildini tahriş edebilir.
Cildin yağlıysa yağ üretimini kontrol eden bir nemlendirici araman da iyi olur.

4-Buğu Tedavileri

Buhar tedavileri, gözeneklerin görünümünü azaltmak için mükemmeldir. Bunun nedeni, sıcak buğunun gözenekleri açması ve onları tıkayan kiri ya da yağı boşaltmasıdır.
Buhar tedavisi yapmak için, birazcık su kaynat ve ısı geçirmez bir kaba dök. Cildin akneye eğilimliyse birkaç damla çay ağacı yağı ekle.
Yüzünü kaba eğ ve başını bir havluyla kapat. Yüzünü ortalama 10 dakika buhara tut.
İşin bitince yüzünü yıka, sonrasında da soğuk su çarp. Buhar yağı ve kiri yok etmez, o yüzden önce yüzünü yıka. Sonrasında, gözeneklerini kapatmak için yüzüne soğuk su çarp.

5-Kil Maskesi

Kil maskeleri, gözenekleri tıkayan kiri, yağı ve ölü deri hücrelerini dışarıya çıkartarak gözeneklerin görünümünü azaltır. Kil, yağı da azaltır ve bakterileri öldürebilir. Farklı türde kil maskeleri vardır. Hepimiz, kendi cilt tipine uygun olanını seçmelidir.
Kil maskeleri bentonit kili, çamaşırcı kili, kaolin kili veya diğerlerinden yapılabilir. Ama, her birinin farklı emme özellikleri ve mineralleri vardır, o yüzden sana uygun olanını seç. Sana uygununu bulmak için bir güzellik uzmanıyla konuşabilirsin.
Yaşadığın yerdeki eczaneden veya kozmetik dükkanından kil maskesi al yahut bir çorba kaşığı bentonit kilini, bir çorba kaşığı yulaf ezmesini ve bir çorba kaşığı suyu karışmasını sağlayarak kendi kil maskeni yap.
Yüzünü iyice temizle, sonrasında da maskeyi cildine sür ve kil yapışkan bir hâl alana kadar, ortalama 10 ila 15 dakika beklet. Yüzün, maskenin altında gerilecektir.
Kilin kurumasına izin verme çünkü bu cildini aşırı kurutabilir. Kili ılık suyla durula, sonra hafifçe dokunuşlarla yüzünü kurula. Bunu haftada bir tekrarla.

6-Güneş Kremi

Çoğu insan bunun farkında değildir ama güneşten gelen morötesi ışın, cildi destekleyen kolajene zarar verir. Kolajen olmayınca gözenekler yayılabilir, bu da onların geniş gözükmesine neden olur.
Her gün güneş kremi sürerek bunun olmasını engelleyebilirsin. Güneş koruma faktörlü birçok nemlendirici satın alabilirsin, o yüzden bunu yapmak zor olmayacaktır.
Dışarıda çok vakit geçiriyorsan güneşin zararlı ışınlarından daha çok korunmak için şapka ve güneş gözlüğü de takmalısın. Cildin hassassa ya da akneye meyilliyse kesinlikle komedojenik olmayan bir güneş kremi al; çoğu güneş kremi gözenekleri tıkayabilir.

7-Siyah Noktalarla ve Sivilcelerle Oynama

Tırnaklayarak ya da sıkarak siyah noktalardan kurtulmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bunu yanlış bir halde yaparsan gözeneklere zarar verirsin ve daha geniş gözükmelerine neden olursun.
Ek olarak, siyah noktalarla oynamak parmaklarındaki ve tırnaklarındaki bakterileri yüzüne aktarabilir; bu da siyah noktanın iğrenç bir sivilceye dönüşmesine neden olur.
Siyah noktalarını gidermen gerekiyorsa bunu, internetten yahut eczaneden satın alabileceğin steril bir komedon aletiyle yapmalısın.
Mutlaka paraya kıyıp kaliteli bir tonik al. Yaşamış olduğun yerdeki eczanede tonik bulabilirsin. Tonikler, gözenekleri kapatmadan önce gözeneklerinin temiz olmasını sağlar. Her gün tonik kullanmak, gözeneklerinin küçülmesini de sağlar.

8-Kendine İyi Bak

Sağlığına dikkat et; bu, cilt kalitende çok büyük bir rol oynar. Cildinin toksinleri dışarı atmasına ve cildinin sağlıklı ve berrak kalmasına yardımcı olmak için bol su iç, dengeli beslen ve düzenli olarak egzersiz yap.
Daha çok su içmenin cilde ışıltı kattığı veya akneleri azalttığını söylenir. Konum ne olursa olsun, bundan bir zarar gelmez. Günde en az 8 bardak su içmeyi hedefle.
Bazı yiyecekler, cilt sağlığın için ötekilerden daha iyidir. Yağlı ve akneye meyilli bir cildin var ise abur cubur yahut yağ oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçın. Her mümkün olduğunda meyve, sebze ve tam tahıl benzer biçimde işlenmemiş gıdaları tercih et.
Cilt tipinin kalıtımsal bulunduğunu, kısaca sana ebeveynlerinden geçtiğini unutma. Belirgin gözenekleri olan yağlı bir cildin varsa bunları tamamen görünmez yapamazsın.

 

Yöntem3 Cilt Tedavileri Kullanmak

 

1-Retinoid İçeren Ürünler

Retinoidler  yaşlanma karşıtı ve akne ürününde kullanılan A vitamini türevleridir.
Retinoidler hücre yenilenmesini arttırır; bu da gözenekleri açmaya ve daha ufak gözükmelerine destek sunar.
Nispeten nazik bir retinoid olan retinol, eczanelerde ve kozmetik dükkanlarında satılan birçok yaşlanma karşıtı üründe bulunur. Tretinoin, yaygın olarak akne tedavisinde kullanılan daha güçlü bir retinoiddir ve yalnızca reçeteyle alınabilir; bu tedaviyi almadan önce doktora yahut dermatoloğuna danışman gerekir.

2-Lazer tedavisi

Lazer tedavileri, geniş gözeneklere daha kalıcı bir çözüm sağlar.
Medlite, Genesis ve Fraxel gibi aşındırıcı olmayan lazer tedavileri, gözenekleri sıkılaştıran ve böylece daha ufak gözükmesini sağlayan kolajen üretimini arttırır.
Lazer tedavilerinin en büyük dezavantajı maliyetidir. Muhtemelen 2 ila 3 seansa ihtiyacın olacaktır.

3-Roaccutane

Roaccutane, şiddetli akne için reçeteli bir ilaçtır.
İlacı alırken, gözeneklerin daha ufak gözükmesini sağlamak yerine fiziksel olarak küçülten az sayıdaki tedaviden biridir. Sadece, ilacı almayı bırakır bırakmaz bu tesir sonlanır.
Roaccutane çok etkili bir ilaçtır ve ciddi cilt kuruluğuna sebep olur. Ayrıca, tedavi bittiğinde gözeneklerin eski boyutuna dönmesi muhtemeldir.

Yöntem 4 Gözeneklerini Gizlemek

1-Makyaj

Gözeneklerini küçültmeye çalışmak yerine kapatıcı, fondöten ve pudra kullanarak gizlemeye çalışabilirsin. Bu, etkili bir geçici çözümdür ve cildinin görünüşü hakkında daha kendinden emin olmanı sağlayabilir.
Cilt tonuna muhteşem uyan bir kapatıcı ve fondöten seç çünkü bu, makyajının daha naturel gözükmesine yardımcı olacaktır. Cildin yağlanmaya meyilliyse matlaştırıcı, kurumaya meyilliyse nemlendirici makyajı tercih et.
Makyajını sünger yahut fırça kullanarak, eşit şekilde dağıtarak ve hafifçe yap. Aşırıya kaçma çünkü bu gizlemeye çalıştığın bölgelere daha çok dikkat çeker. Bakteri birikmesini engellemek için fırçanı ya da süngerini sık sık yıka.
Geceleri makyajını iyice çıkarmayı ihmal etme. Makyajını silmemek, gözeneklerinin tıkanmasına ve daha kötü gözükmesine neden olur.

2-Makyaj bazı

Makyajının altına makyaj bazı sürmek, cildinin kusursuz göstermenin mükemmel bir yoludur.
İyi bir makyaj bazı (tercihen silikon bazlı olanlar) gözeneklerini tıkamadan geçici olarak doldurur.
Bu, makyajın için düzgün bir yüzey sağlayarak gözeneklerinin nerede ise görünmez olmasını sağlar.

3-Kurutma Kâğıdı

Cildini kurutma kağıtları veya yağ emici kağıtlarla kurutmak, gün boyu cildindeki fazla yağı emecek, cildini aşırı kurutmadan gözeneklerinin görünüşünü azaltacaktır.
Kurutma kağıtlarını eczaneden veya internetten bulabilirsin.

İpuçları

Yağı emen ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardım eden özel kurutma kâğıtları satın alabilirsin. Bunlar hem ucuz aynı zamanda kolayca bulunuyor.

Tonik kullan. Temizleyiciden sonra cildine tonik sürmek, gözeneklerinin daha da sıkılaşmasını sağlar. Yağlı ciltler için olanını kullandığından kararlı ol, çünkü bu tarz şeylerin içinde gözeneklerin sıkılaşmasına yardım eden özel içerikler vardır.

Yüzünle oynama! Oluşan delikler daha da büyür ve bu kolayca bir alışkanlığa dönüşür! Bunu meydana getiren birçok bireyin yüzü, şu anda kendilerine rahatsızlık veren koca çukurlarla doludur. Sen de onlarla aynı hataya düşme!

Çay ağacı yağı ve gül suyu kullanarak kendi toniğini yap. Peeling yapmış olduktan sonrasında bunu sür, 2-3 dakika beklet, sonrasında da nemlendirici sür.