Farkında Olmadan COVID-19 Geçirmiş Olabileceğinizi Gösteren İşaretler

0
325
Görüntüleme

Koronavirüs, dünyanın her yerinde hala yayılmakta ve ölümlere sebep olur. Dünyadaki ölümler 3 milyonu aşmış durumdadır ve Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceği belli değildir. Covid-19 virüsü, sanılandan daha uzun zamandan beri var olabilir. Covid-19’un salgın olarak ilanından ve yaşamın tüm alanlarını olumsuz etkilemesinden önce virüs ile enfekte olan fakat bunu bilmeden kurtulan, semptom göstermediğinden virüsün yayılmasını sağlamayı başaran çok sayıda kişi olabileceği düşünülmektedir. Bu kişilerde antikor oluştuğundan bir miktar bağışıklığa gelişmiş olabilir. Kişilerin farkına varmadan Covid-19 geçirmiş olabileceğini gösteren işaretler aşağıdadır:

Kötü Bir Soğuk Algınlığı

Kış aylarında soğuk algınlığı nadir değildir. Ancak, 2019’un sonlarında ya da 2020’nin başlarında normalden daha uzun devam etmekte olan soğuk algınlığı, devamlı yorgunluk, vücut ağrısı yaşamış olanların esasında Covid-19 geçirmiş olma ihtimali vardır. Farkı anlamanın bir yolu, Covid’in 2 hafta ya da daha uzun süre kalması, soğuk algınlığının ise genelde yalnızca birkaç gün sürmesidir. Soğuk algınlığından farklı olarak Covid ateşe neden olabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Kanlı ya da Kırmızı, Sulu Gözler

Pandemi boyunca ellerin sık sık yıkanması ve yüze dokunmaktan kaçınılması istenmiştir. Bunun bir sebebi, Covid-19’un gözleri etkileyebilmesidir. Konjunktivit (pembe göz), sulanan gözler ya da bulanık görme var ise bunun sebebi virüs olabilir. Covid-19 belirtisi olabilecek göz kızarıklıklarını diğer virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardan ayıran şey baş ağrısı ve ateşle beraber görülebilmesidir.

Beyin Sisi

Covid’in hafıza ve bilişsel etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Hatta bazıları hafıza kaybı yaşadığını ve rutin işleri gerçekleştirmede güçlük yaşadığını bildirmektedir. Kafa karışıklığı, dengesizlik yaşamak, konsantre olmakta zorlanmak ya da yalnızca bir şeyleri hatırlama zorluğu da bir Covid komplikasyonu olabilir. Beyin sisi diğer tıbbi problemlerden kaynaklanabilse de herhangi bir neden olmaksızın net bir biçimde odaklanamamak, bir şeyleri hatırlayamamak ya da basit günlük işleri yapamamak Covid’ten şüphe etmek için bir neden olabilir.

Alışılmadık, Kalıcı Öksürük

Virüs solunum yolu ile girdiği için evvela öksürük belirtisi ortaya çıkmaktadır. Bu erken bir Covid-19 belirtisidir ve soğuk algınlığının neden olduğu öksürükten farklıdır. Hafif başlar ama sonraki 1 hafta içinde daha da kötüleşir. Geçmesi uzun zaman alan kuru bir öksürük yaşanmışsa bu o kişinin Covid-19 geçirdiğini gösterebilir. Hastalığı geçiren ve kurtulanlar kuru öksürüğün normal bir öksürükten daha farklı ve kalıcı olduğunu, sesin değişebileceğini, öksürüğün kontrol edilmesinin çok zor olabildiğini anlatmaktadır.

Sürekli Dalgalanan Yüksek Ateş

Ateşin yükselmesi Covid-19 vakalarının tümünde belirgin bir işaret değildir fakat enfeksiyonlu bir ateşten muzdarip olanlar genelde 37,22-39,44 santigrat derece arasında sürebilen yüksek bir sıcaklığa sahiptir. Sıcaklığın yükselmesi gelip gidici olabilir, 4 veya 5 gün kadar hatta daha fazla devam edebilir, ateşle beraber ürperme ve titreme yaşanılabilir. Uzmanlar kişinin sırtına ya da göğsüne dokunulduğunda sıcak hissedilmesi durumunun da Covid 19 belirtisi olabileceğini öne sürmektedir.

Ani Koku ya da Tat Kaybı

SARS-COV-2 virüsünün (yeni koronavirüs) koku alma duyusunu bozabileceği, yiyeceklerin tadının alınmasını engelleyebileceği bilinmektedir. Yiyecek ve içeceklerin tadı normalden farklı geliyorsa veya birkaç haftadır koku alınamıyorsa kişiye virüs bulaşmış olabilir. Geride kalan bir yıl içinde herhangi bir neden olmadığı halde yiyeceklerden tat alınamadıysa ve tuhaf, farklı kokular alındıysa muhtemelen Covid-19 geçirilmiştir. Testi pozitif çıkan bireylerin yaklaşık % 80’inde bu problemler vardır ve bu genelde hafif bir vakanın işaretidir.

Nefes Darlığı

Solunum güçlüğü, nefes darlığı genelde soğuk algınlığı ya da grip belirtisi değildir fakat nefes alamıyormuş gibi hissetmek Covid-19’da yaygındır. Bronşit, anksiyete veya panik atak gibi durumlarda da solunum güçlüğü yaşanılabilir ancak Covid ile nefes darlığı panik ataktan daha uzun sürer. Aynı zamanda grip benzeri semptomlarla beraber gelir. Nefes darlığının beraberinde nefes alış verişinin hızlanması ve çarpıntı da görülebilir. Bunlar kişinin fark etmeden Covid-19 geçirmiş olabileceğini gösteren işaretlerdir. Nefes darlığı, ileri yaşta olan kişilerde, bir veveyaha fazla komorbiditesi olanlarda (bir veya daha çok bozukluğun temel bir hastalıkla hemde var olması) yaygındır.

Kalp Çarpıntısı ya da Göğüs Ağrısı

Covid-19 kalbi de etkileyebilmekte, çarpıntıya ya da küt küt atmasına sebep olabilmektedir. Göğüste sıkışma da yaşanılabilir. Bunun gibi ataklar hafif vakalarda 2 haftaya kadar, daha ciddi vakalarda 5 veya 6 haftaya kadar devam edebilir.

Gastrointestinal Problemler

Araştırmacılar mide bulantısı, ishal, karın krampları, iştahın yitirilmesi gibi gastrointestinal sorunlar yaşamakta olan ve kesin teşhis konulamayan bireylerin belirli bir bölümünün Covid-19 geçirmiş olabileceğini düşünmektedir.

Yorgunluk ver Halsizlik

Yorgunluk ve bitkinlik Covid-19’un yaygın bir semptomudur. Bu yüzden çok miktarda uyku ile düzelmeyen bu tür aşırı yorgunluk vücutta bu virüsün olduğunu gösterebilir. Bu his günler ve kimi zaman haftalar sonra tekrar geri gelebilir. Bilim insanları SARS-COV-2’nin yorgunluğa nasıl sebep olduğunu bulmaya çalışmaktadır. Günlük görevlerin yerine getirilmesini zorlaştıracak kadar yorgunluk ve birkaç gün süren vücut ağrıları yaşaması o kişinin farkına varmadan Covid-19 geçirmiş olabileceğinin bir işareti olabilir.

Antikor Testi

Antikorlar, vücudun bir enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olmak için üretmiş olduğu proteinlerdir. Covid-19 geçirilip geçirilmediğini kesin olarak bilmenin tek yolu, virüsle savaşan antikorların olup olmadığını görmek için kanı test ettirmektir. Testte bulunsa da bilim adamları vücutta üretilen antikorların bireyleri tekrar virüs kapmaktan ne kadar iyi koruyacaklarından emin değillerdir. Ancak bazı araştırmalar, bu antikorlara sahip bireylerin tekrar Covid’e yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Varyantlar

Virüs değişikliği (buna mutasyon adı da verilir) virüsün neden olduğu semptomları ya da hastalığın ciddiyetini büyük ölçüde etkiliyor gibi görünmemektedir. Görünüşe göre tek fark, mutasyonun kişiden kişiye virüsün yayılmasını daha kolay hale getirmiş olmasıdır. Bu son Covid-19 formunun belirtileri orijinaliyle aynıdır. Bu yüzden kişinin hangi suşa sahip olduğunu bilmenin basit bir yolu bulunmamaktadır.