Evlilik Korkusunun Sebepleri

0
76
Görüntüleme

Contents

Gamofobi nedir?

“Ölüm bizi ayırana dek…”

Evlilik, iki bireyi birbirine bağlayan en kutsal bağ. Haliyle, evlilik düşüncesi çoğu insanın hayallerini süslüyor. Ancak bunun beraberinde evlilikten korkan, aşık olduğu halde evliliğin sorumluluklarından kaçmayı tercih edenler de var. Peki evlilik korkusu neyden kaynaklanır?

“Gamofobi” yani evlilik korkusu; genelde birine bağlanma korkusu olarak bilinmekte. Evlilik korkusu erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülüyor.

Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Olumsuz evlilik örnekleri

Gamofobinin bilinen en büyük nedeni, kişinin anne-babası veya çevresinde gözlemlediği sorunlu, olumsuz evlilikler dolayısı ile bağlanma korkusu yaşamasıdır. Kişi, önündeki kötü örneklerden hareketle evliliğin sorumluluklarını asla yerine getiremeyeceğini düşünür, başarısızlık hissine kapılır. Örneğin küçükken anne babası boşanmış veya aile içi şiddete tanık olmuş çocuklar evlilik kararını daha zor verir.

Kişisel Güvensizlik

Kişisel güvensizlik, insanlarda gamofobi için önemli bir neden olabilir. Evlilik kolay kolay yürütülmüyor, yüzlerce sorumluluk evli bireylere yükleniyor. Hayatta kendisine güveni daha az olan insanlar evliliğin getirdiği sorumlulukları aşabilecekleri konusunda daha çok korku duyuyor ve bu birine ömür boyu bağlanma düşüncesini benimseyememelerine yol açıyor.

Depresyon

Evlenme ve bağlılık korkusu diğer depresif koşullarla da desteklenebilir. Bir kişi esasında evlenmek için istekli olabilir, ancak yaşadığı depresyon onda bu konu da geçici bir güvensizlik yaratmıştır.

Sorumluluk Almaktan Kaçınmaları

Evliliğin büyük bir sorumluluk olduğunu düşünenler, bu sorumluluğu almaktan kaçınırlar. Bu sebeple de hayatları boyunca evliliği düşünmez ve bekar olarak yaşamayı tercih ederler.

Ailesi Tarafından Kurulan Evlilik Baskısı

Maddi açıdan işini kurmuş iyi bir yere gelmiş  her bireye malesef ki ailesi evlilik konusunda baskı yapar. Bu sebeple de bireyler evlilikten soğurlar. Ayrıca baskılarla evlenenler kısa süre de boşanmışlardır bile.

Doğru İnsanı Beklerler

Hayatları boyunca karşılarına çıkan hiç bir kişiyi beğenmez ve kendilerine layık görmezler. Bu yüzden de kendilerini doğru insanı bulmaya adarlar ve bu sebeple bir türlü evlenemezler.

Evlilik korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

Evlilik korkusunu yenmek için kişinin kendisine olduğu kadar başkalarına da güvenmesi gerekir. Bu yüzden her şeyden önce başkaları konusundaki ön yargıları bir kenara bırakmaya çalışmak çok önemli. Kişinin evlilikten beklediklerini iyi bir biçimde tanımlaması, bunları listelemesi, ardından bu beklentilerinin ne derece realist olduğunu doğru bir biçimde ortaya koyması işe yarayabilecek yöntemlerdendir. Bunun için yardım almaktan çekinmemeli, zira evlilik korkusunu yenmek için yapılabilecek en doğru şey psikolojik destek almak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz