Evde Çiçek Bakımı

0
51
Görüntüleme

Çiçekler, hem kişinin kendini çok daha iyi hissetmesini hem de ortamın daha güzel görünmesini sağlar. Evde çiçek bakımı bir hayli kolay olup, arzu ettiğiniz çiçeği evinizin balkonlarında veya salonunuzun bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Ancak, Çiçek yetiştirmek için yeterli bilgiye sahip olmakta gerekir. Birçok insan, çiçek bakımının yalnızca sulamaktan ibaret olduğunu düşünür ancak bu düşünce bütünüyle yanlıştır. Bilinçsiz bir biçimde yetiştirilen çiçeğin ömrü uzun olmayacak, kısa süre içerisinde çürüyüp gidecektir. Çiçek bakımı nasıl olmalı? Konusunda yapılması gerekli olanları gelin hep beraber inceleyelim.

Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Evde çiçek yetiştirmek isteyen kişinin, çiçek yetiştirmenin püf noktaları hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Doğru kararlar ve bilgiler ile çiçeklerin ömrü daha uzun olacaktır.

Çiçek İçin Saksı Seçimi

Evde çiçek yetiştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekli olan ilk detay: çiçeğin saksı ebatıdır. Saksı, çiçeğin yaşamını sürdürdüğü ve daha sağlıklı kalmasını sağlamış olduğu bir araçtır. Kökleri derin bir çiçek için küçük saksı kullanmak yanlış bir seçim olur. Bu tür çiçekler için yeterli büyüklüğe sahip bir saksının olması gerekir. Özellikle saksı drenajına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla suyun kolay bir biçimde dışarı atılması gerekiyor. Eğer fazla su dışarı atılmaz ise; çiçeğiniz çok kısa bir süre içinde çürümeye maruz kalacaktır.

Çiçek Sulama

Biz insanlar için su ne kadar değerli ise; çiçek yaşamı için de bir hayli önemlidir. Çiçek sulama işlemi, diğer işlemler gibi deneyim gerektirir. Bir çiçeğe su vermemek ne kadar zararlı ise; fazla su vermek de o derece zararlıdır. Bazı çiçekler bol suya ihtiyaç duyarken, bazıları ise fazla su sevmez ve bunun beraberinde; hangi mevsimlerde ne kadar su verilmesi gerektiğini de çok iyi öğrenmek gerekir.

Çiçek İçin Toprak Seçimi

Yukarıdaki seçeneklere ilave olarak toprak seçiminin de rolü çok büyüktür. Bitki türüne bağlı şekilde toprak cinsi farklılık göstereceğinden, hangi bitkinin hangi toprağa ihtiyacı olduğu gerçeğini araştırıp, iyi öğrenmek yapılacak en mantıklı harekettir. Gül yetiştirmek için kullanmış olduğunuz toprağı değişik bir çiçekte kullanmak doğru olmayacaktır. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber toprak değişimi önerilir. Toprak değişimini düzenli şekilde her sene yapmanız uygun olacaktır.

Çiçek İçin Yerin Önemi

Çiçekler bulundukları ortama göre şekillenirler. Çiçek, sevmediği bir ortamda istediği verimi alamayacağı için daha sağlıklı bir biçimde yaşamına da devam edemez. Bu yüzden, çiçeğin bulunduğu ortam oldukça önem arz eder. Gün ışığına ve sıcaklığa dikkat etmek önemli bir detaydır. Bazı çiçekler gün ışığını çok sevdiği için pencere kenarında olmak ister. İstediğiniz çiçek hakkında gerekli araştırmaları yaparak, hangi çiçek için hangi ortam uygundur? İnceliklerini öğrenip, bilinçli bir biçimde çiçek yetiştirmeye yönelebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz