Erken Hamilelik Belirtileri

0
148
Görüntüleme

Hamile olabilir misin? Bazı bayanlar için, erken hamilelik belirtileri, gebe kaldıktan sonraki ilk bir kaç hafta içinde ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik başlangıcı son adet tarihimize göre hesaplanmaktadır. Bu durum henüz 1 haftalık hamileyken bile bazı belirtileri görebilmemizi sağlamaktadır. Ya da bu belirtileri görmek için birkaç hafta beklememiz gerekebilecektir.

Hamileliğin ilk belirtilerinin yoğunluğu, sıklığı ve süresinde değişiklikler görülebilir. Bu sebepten erken hamilelik belirtileri ve semptomları bizler için yalnızca bir kılavuz niteliğinde olmalıdır. Çünkü gebeliğin erken belirtilerinin çoğu rutin premenstrüel sendrom rahatsızlıklarında da görülmektedir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri başlığındaki 10 madde planlanmış bir hamilelik yaşamaktaysanız ve çocuk beklemenizin neticesinde yaptırdığınız test neticesindeki pozitiflik durumu arasında geçen süre zarfı içerisinde ki fark edebileceğiniz değişikliklerdir.

Anne adayları tarafından ilk haftalarda görülen adet gecikmesi ve baş dönmesi gibi belirtiler hamile miyim? Sorusunu sordurtmaktadır. Diğer genel belirtiler ise 2 – 3 haftadan sonra ortaya çıkan semptomlardır. Bunun haricinde hamileliğimizin ilk 12 haftası boyunca yaşayabileceğimiz vücudumuzda ki bu değişiklikler 2. Trimester dediğimiz 13. Haftadan sonra azalarak ortadan kalkacaktır.

Yani bu hamileliğin ilk belirtileri 1 ila 2 ay arasında görülebilmektedir. Söz konusu gebelik belirtileri arasında ilk görülen baş ağrısı, göğüs ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar yaklaşık 4 hafta sonra görülmektedir.

Ağrıyan, şişmiş ve karıncalanan göğüsler
Yorgunluk
İmplantasyon kanamaları ve kramplar
Regl gecikmesi
Mide Bulantısı
Ruhsal ve duygusal hassasiyet
Sık sık idrara çıkma
Yükselen vücut sıcaklığı
Yol tutması
Şişkinlik

Bu erken hamilelik belirtileri haricinde hamileliğimizin ilk 12 haftası boyunca göreceğimiz belirtiler şu biçimdedir.

Yüksek tansiyon
Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi
Daha hızlı kalp atışı
Akne
Hamilelik ışıltısı ve fark edilir şekilde kilogram alımı

Hamilelikteki Belirtiler Hangi Haftalarda Görülür?


Bir kadın hamile olup olmadığını erken belirtilerden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilir.

Hamile Olduğunuzu Gerçekten Nasıl Anlayabilirsiniz?

Ne yazık ki, hamileliğin bu erken belirtileri hamilelik için eşsiz belirtiler değildir. Bazıları hastalandığınızı ya da döneminizin başlamak üzere olduğunu da gösterebilir. Aynı şekilde, bu belirtilerden herhangi birini yaşamadan da hamile olduğunuzu öğrenebilir ve hamilelik yaşayabilirsiniz.

Yine de, bir dönemi kaçırırsanız ya da bu listedeki ipuçlarından herhangi birini fark ederseniz, evde hamilelik testi yaptırmak isteyebilirsiniz – özellikle adet döneminizi takip etmiyorsanız – Ev gebelik testi pozitif ise, sağlık uzmanınızdan bir randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar çabuk onaylanırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Olası erken hamilelik belirtileri hakkında endişe duyuyorsanız, endişelerinizi hamilelik testi ile giderebilirsiniz. Bir hamilelik belirtisinden daha fazlası, bir bebeği bekleyip beklemediğinizin bilimsel kanıtıdır. Hamilelik testlerinin sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemeniz yararlı olacaktır.

Hamileliğin En Sık Görülen İlk Belirtileri Nelerdir?

Amerikan Gebelik Derneği tarafından yapılan bir ankette, en sık bildirilen ilk erken hamilelik belirtileri şunlardır:

Ankete katılan bayanların % 29’u ilk gebelik belirtisine geciken adet döngüsü cevabını vermişlerdir.
% 25’i mide bulantısının ilk belirtisi olduğu cevabını vermiş,
% 17’si göğüslerinde bir değişikliğin olduğunu hamileliğin ilk belirtisi olduğunu bildirmiştir.
İmplantasyon kanaması sıklıkla ilk gebelik belirtisi olarak kabul edilirken, yapılan araştırmalar, bayanların yalnızca % 3’ü ilk hamilelik belirtisi olarak implantasyon kanaması cevabını vermiştir.

Erken hamilelik belirtileri ile karşılaştıktan sonra hamileliğinizin daha sağlıklı ilerlemesi açısından hamilelikte beslenme kurallarına dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz