Ebeveyn Olmaya Psikolojik Olarak Hazır Mısınız? Çocuk Sahibi Olmadan Önce Değerlendirmeniz Gereken 7 Durum

0
372
Görüntüleme

Contents

İyi bir ebeveyn olmak için çözmeniz gereken sorunlar…

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; benlik saygısı problemleri, kariyer ve çiftler arasındaki çözülmemiş problemler yeni doğan bebekleri etkiliyor. Bu sebeple çocuk sahibi olmadan önce çocuğunuzu olumsuz yönde etkilemesi olası olan tüm problemleri çözmelisiniz. Çocuk öncesi psikolojik sorunlar, çocuğunuz doğduktan sonra ona ruhsal ve duygusal açıdan zarar verebilir. Birazdan anlatacağımız bu problemleri dikkate almanızı ve gereğini yapmanızı öneririz.

1. Çocuk sahibi olmanıza rağmen çocuk istiyorsanız

Birkaç çocuğunuz olduğu halde hala büyük bir arzu ile çocuk istiyorsanız, bu durum bebek bağımlılığıdır. Yeni çocuk öncesi psikolojik sorunlar dendiğinde hemen akla gelir. Bebek bağımlılığının temel sebebi kişinin mutsuz bir çocukluk yaşaması ve içerisindeki bu boşluğu çocuklarla doldurmaya çalışması olabilir. Dememiz o ki, yeni bir çocuk sahibi olmayı istemek daima iyi bir fikir olmayabilir. Bu tarz konuların bir profesyonel ile ele alınması en daha sağlıklı olanıdır.

2. Bebek sahibi olmak ilişkinizi kurtarmaz

Evli çiftlerin % 67’si, çocuk sahibi olduktan sonra ilişkilerinin daha da kötüye gittiğini söylüyorlar. Bu kötü gidişat bebek doğduktan sonra bayanlar için ilk 6 ayda ve erkekler için ilk 9 ayda gerçekleşiyor. Yani bebek sahibi olarak evliliğinizi kurtaracağınızı düşünüyorsanız, bu pek de iyi bir fikir olmayabilir.

3. Önceliğiniz kariyeriniz olmalıdır

İşkolik olan bir ebeveyn yalnızca kendini değil, hemde çocuklarını da olumsuz etkiler. İşkolik ailelerde büyüyen çocuklar, genelde duygusal açıdan ihmal edilirler ve kendilerini görünmez hissederler. En nihayetinde çocuk kendisini suçlu hisseder ve benlik saygısında düşüş yaşanır. Bu sebeple bu durum “çocuk öncesi psikolojik sorunlar” konumuzun içinde yer almakta.

4. Çocuk sahibi olmadan önce ve sonra sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam edin

Michigan Eyalet Üniversitesi’ne göre, küçük çocuklar ebeveynlerini kopyalayarak öğreniyorlar. Bu, çocuğunuzun sizin yaptığınız her şeyi yapacağı ya da yapmak isteyeceği manasına gelir. Yani siz bir ressam iseniz çocuğunuzda doğru yönlendirme ile bir ressam olabilir. Bu sebeple çocuk sahibi olmadan önce hedefleri ve istekleri olan özgüvenli bir şahıs olarak görünmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde, çocuğunuz hayattaki kararsızlığınızı taklit edip kendine başarıdan uzak bir yol çizilebilir.

5. Kendini hala bir çocuk gibi hissediyorsan, çocuk sahibi olma fikrini tekrar gözden geçirmelisin

Çocuk öncesi psikolojik sorunlar listemizde dikkat edilmesi gerekli olan konulardan biri ise çocuk gibi davranan yetişkinlerdir. Psikologlar, çocuk gibi davranan yetişkinleri tanımlamak için “infantilizm” sözcüğünü kullanırlar. Bu kavram Latincede çocuksu manasına gelir. Bu insanlar, mantıklarından ziyade duyguları ile karar verdikleri şeyleri yaparlar. Örneğin çabuk sinirlenirler ve öfkelerine hakim olamazlar. Ebeveynlik ise başlı başına kontrol ve dayanım gerektirmektedir. Bununla beraber çocuklar, ebeveynlerini ve çevrelerindeki insanları kopyalama eğilimindedir. Bunun için ise çevrelerinde duygusal açıdan istikrarlı bir şahısye ihtiyaçları vardır.

6. Stres ve endişe ile mücadele etmeyi öğrenmelisiniz

Ebeveynlerin olumsuz duyguları çocukların gelişimini kötü yönde etkilemektedir. Uzmanlar, ebeveynlerin duygularının bebeğin yaşamının ilk senesinde çok kuvvetli bir etki bıraktığına inanıyorlar. Yani çocuklar ebeveynlerinin olumsuz davranışlarını ve ruh hallerini de kopyalayabilirler. Çocuk öncesi psikolojik sorunlar dendiği zaman hemen akla gelen bu sorun, kesinlikle çocuk sahibi olmadan önce çözülmelidir. Size ebeveynlik ile alakalı çok kolay bir tüyo verelim; sizin mutluluğunuz çocuğunuzu mutlu edecektir.

7. Çocuğunuzdan kusursuz olmasını beklememelisiniz

Çocuk öncesi psikolojik sorunlar ile alakalı yazımızın son maddesine geldik. Çocuğunuzun daima kusursuz davranmasını beklerseniz, çocukta düşük benlik saygısı, kendisini değersiz hissetme duygusu ve başarısız olma korkusu ortaya çıkacaktır. Ebeveynler bu konuya çok dikkat etmelidir. Çünkü çocuklar kimi zaman size itaat etmeyecek ve ödevlerini yapmak istemeyecektir. Sadece kimi zaman bazı şeyleri birkaç kez söylemeniz ve ve duvardaki yiyecekleri yıkamanız gerekecek. İşin sırrı sabırlı olmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz