Dyatlov Geçidi Olayı: 9 Kayakçının Korkunç ve Gizemli Ölümü

0
296
Görüntüleme

Dyatlov geçidi olayı, 9 Rus kayakçının Ural Dağlarında 22 Şubat 1959 gecesindeki gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılmaktadır. Olay, Kholat Syakhl dağının doğusunda bulunan ve bu olayın ardından grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov’un soyadını alan Dyatlov Geçidi’nde gerçekleşti.

Dyatlov geçidi olayı, 9 Rus kayakçının Ural Dağlarında 22 Şubat 1959 gecesindeki gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılmaktadır. Olay, Kholat Syakhl dağının doğusunda bulunan ve bu olayın ardından grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov’un soyadını alan Dyatlov Geçidi’nde gerçekleşti.

Olay Nasıl Gelişti?
25 Ocak 1959 günü Sovyet Rusya’da, Igor Dyatlov liderliğinde, sekiz erkek ve iki kızdan oluşan 10 kişilik grup nihai hedefleri olan Vizhai bölgesindeki Otorten Dağı’na yolculuğa çıktılar. Gruptaki her kişi bu alanda çok deneyimli ve korkusuzlardı. Yolculuğun başlarında Yuri Yudin rahatsızlandığı için yolculuğuna devam edemedi ve evine geri döndü.

Bulunan ilk cesetler, ormanın girişindeki bir sedir ağacının altında, yanarak kül olmuş odunların arasında Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’na aitti. Üzerlerinde sadece pijama ve çorapları vardı. Havanın -30 derece olduğu bir ortamda dağcıların yalnızca pijama ve çorapla dışarı çıkmasına ne sebep olmuş olabilir? Kurtarma ekipleri daha sonra, sedir ağacı ile kamp arasında Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin’in cesetlerini de bulurlar.Araştırmacılar bu üç dağcının kampa geri dönmeye çalışırken öldüklerini açıklarlar.

Yuri Krivonişenko, Yuri Doroşenko, Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin’in cesetlerine yapılan otopsi neticesinde, ölüm nedenlerinin hipotermi olduğu sonucuna varılır.
Slobodin’in ise kafatasında kırık göz vardır. Araştırmacılara göre bu kırık onun bayılmasına sebep olabilir ancak öldüremez. Slobonin’in ölüm sebebi ise kırıktan dolayı bayıldıktan sonra soğuktan ölmesidir. Thibeaux-Brignollel’ın kafatası kırılmıştır. Dubinina ve Zolotarev’in kaburga kemikleri kırıktır. Ayrıca Dubinina’nın dili, gözleri ve dudağı yoktur. Dört cesedin giysileri (2 pantolon ve bir hırka) üstünde yapılan araştırmada normal değerlerin çok üzerinde radyasyona rastlanır ve cesetlerin üstünde çok yoğun şekilde kahverengi ve bronz lekeler vardır.

Peki, 9 Rus Dağcının Ölümüne Ne Sebep Oldu?
Bu olayın üstünden 58 yıl geçmesine rağmen belirli bir sonuca varılamayınca yerini komplo teorilerine bıraktı: Grubun son kamp yerinin, Baykonur Uzay Üssü (R-7 roket testinin yapıldığı alan) ile Novaya Zemlya’nın (Sovyet Rusya’nın nükleer araştırmalar yapmış olduğu yer) arasında kurulu olması, gizli silah testleri yapıldığına dair komploların ortaya atılmasına neden oldu.

Bölgede yaşamakta olan ve hükumet ile araları bozuk olan Mansi kabilesinin yapmış olma ihtimaline karşı hükumet bir kadro oluşturup kabile ile görüşmeye gitti. Ancak Mansi dilinde ‘Kholat Syakhl’ Ölüm Dağı manasına geldiğinden Mansi yerlileri o dağa gitmeye korktuklarını açıkladılar.

 

Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu rapor edilir. Bu metal parçası arama ekibi tarafından da fotoğraflanır. Ama bu kare kamuoyu ile paylaşılmaz.

Araştırmacılar; Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’nun donmamak adına, son bir çabayla yaktıkları ateşe, kuru odunlar yerine sedir ağacından kırdıkları yaş dalları attıklarını tespit ederler. Bu da dağcıların olay gecesi görme yetilerini bir süre için kaybettiklerini düşündürür.

Ayrıca grupta 4 kamera olmasına rağmen sadece Igor Dyatlov’un kamerası kamuoyu ile paylaşılmıştır. Kamera görüntülerinde ise sadece kamp hazırlığı yapılırken çekilmiş fotoğraf ve videolar vardır.

İddialara göre; Yuri Doroşenko’nın tuttuğu özel bir günlüğü vardır ve bu günlük, ekibin diğer üyelerine ait günlüklerle birlikte çadırda bulunur. Günlükte trajediye ait önemli bir bilginin yazılı olduğu iddia edilmektedir ancak bu günlük de kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz