Dünyanın En Mutlu 5 Ülkesi

0
25
Görüntüleme

Mutluluk seviyesinin yüksek olmasında kişi başına düşen gelirin yüksek olması, toplumsal desteğin bulunması, sağlıklı yaşam beklentisinin uzun olması, şahsi özgürlüklerin korunması, hayırseverliğin fazla olması ve yolsuzluğun bulunmaması gibi etmenler göz önünde bulunduruluyor. Bu anketlerin sonucuna göre Nordik ülkeler  listenin en başında yer alıyor. İşte inceleme verilerine nazaran saadet listesinde ilk 5’te yer alan ülkeler:

İsviçre

İsviçre’nin en çok çikolata tüketen ülkelerin başlangıcında gelmesi, bu listede yukarılarda yer almasının sebebi olabilir mi? Araştırmalar bunun mümkün bulunduğunu söylüyor. Elbet İsviçre’nin mutluluğunun tek nedeni bu değil. Dünyanın en pahalı ülkesi olmasına karşın, İsviçrelilerin alım gücü de aynı oranda yüksek ve ülkedeki yaşam kalitesi oldukça iyi. Dünyanın en sağlıklı nüfusuna sahip olan İsviçre’de, yiyip içtiğiniz her şey fazlaca organik. Hem sağlıklı, hem zengin, hem fit bununla birlikte eğitimli İsviçrelilerin sevinçli olmasına şaşmamak gerek.

Danimarka

Yıllardır üst üste birinci sırada yer edinen, ancak bu yıl liderliği Norveç’e devreden Danimarka, yüksek saadet seviyesini algılamak için ne olursa olsun orada bulunmanız gereken bir ülke. Yine de bir yorum yapmak gerekirse, Danimarkalıların mutluluğunu ülkedeki üst düzen eşitliğe bağlayabiliriz. Toplumsal devlet insanların iyi olmasını garantilerken, Danimarkalılar da ellerindeki mutluluğun keyfini çıkarmanın rahat yollarını buluyor. Aile ve arkadaşlar ile çokça zaman geçirip, bu anların tadını saniyesi saniyesine çıkarıyorlar.

Finlandiya

Yakında ülkedeki sauna sayısının nüfusun toplamından fazla olacağını öngördüğümüz İskandinav toprağı Finlandiya, bu sene en sevinçli ülkeler arasında beşinci sırada yer alıyor. Bunun nedenlerinin başında Finlandiya’nın gittikçe büyüyen ekonomisi geliyor. Diğer İskandinav ülkeleri gibi Finlandiya’da da toplumsal devletin varlığı, yurttaşlarının yaşam standardını yukarıda tutuyor.

Norveç

Dünya’nın en sevinçli ülkelerinde birinci sırayı bu sene Norveç kaptı. Geçtiğimiz yıl 4. Sırada yer edinen Norveç’in bu hızlı yükselişi, ülkenin refah düzeyinin petrole bağlı olarak sürekli artmasından ileri geliyor. Ancak normal olarak sebep sadece para değil. Norveçliler özgürlüğün zirve noktasına ulaştığı ülkelerden bir tanesi. Bununla birlikte dünyanın en güzel doğasına da sahipler. üstelik organik güzellikler her zaman, her insanın kullanmasına aleni. Tabiat ile iç içe ömür norveçlilerin mutluluğunun önemli sebeplerinden bir diğeri.

İzlanda

İzlanda, dünyanın en mutlu ülkeleri içinde bu sene üçüncü sırada yer alıyor. Ekonomisini hızlı bir halde geliştirip, rahatlık seviyesini iyice yukarılara çeken izlanda, 2008’deki ekonomik çöküntüden iyiden iyiye sıyrılmış benzer biçimde görünüyor. özellikle turizmin tavan yaptığı bu kuzey ülkesi, görkemli doğasıyla sadece orada yaşayanları değil, ülkeyi gören herkesi sevinçli ediyor. İzlandalıların mutluluğu ise çoğunlukla dostluk ilişkilerinden kaynaklanıyor. Popülasyonun oldukça az olduğu ülkede, nerede ise çoğunluk birbirini tanıyor ve birbirine güveniyor.