Dünya’nın Dönüş Hızı Değişti: Bir Gün 24 Saatten Daha Kısa!

0
279
Görüntüleme

GÜNLER KISALIYOR,DÜNYA HIZLANIYOR!

Dünyanın dönüş hızı konusunda yapılan yeni bir çalışma son dönemde bir hayli dikkat çekici sonuçlarla beraber yayınlandı. Uluslararası Dünya Rotasyonu ve Referans Sistemleri Servisi tarafından bilim insanlarının bir araya gelerek yapıldığı yeni bir çalışma oldukça heyecan yarattı. Dünyanın dönüş hızının normal sürece göre son dönemde giderek hızlandığı tespit edildi.

Son 50 senelik çalışmalara bakıldığı zaman gezegenin daha hızlı bir dönüş hızı gerçekleştirdiği belirlendi. Bu durum günü ve saatleri de etkiliyor. Dönüş hızında meydana gelen artış sebebiyle bir günün artık 24 saatten çok daha kısa olduğuna inanılıyor.

Dünyanın dönüşü zamanla büyük oranda değişti. Şu anda Dünya, Güneş etrafında dönme süresi içinde kendi ekseninde 365 kez dönüyor. Ancak eski mercanlara bakarak bunun daima böyle olmadığını ve Dünya’nın şimdi olduğundan çok daha hızlı döndüğünü anlayabiliriz. Aslında, yüz milyonlarca sene önce Dünya, Güneş’in etrafında dönmesi için eksiksiz olarak 420 dönüş yapıyordu. Bir anlamda yüz milyonlarca sene önce bir yıl 420 gündü.

Dünya Dönüş Hızı Son 50 Yılın Zirvesinde

Size şöyle bir örnek vermek istiyoruz. Mercan büyürken, hergün ince bir kalsiyum karbonat tabakası bırakıyor. Mercanlar kurak mevsimde ıslak mevsimden daha fazla büyüdüğünden, mevsimler arasındaki kalsiyum karbonat birikintilerinin çizgileri kolaylıkla sayılabilir. Böylece mercanın yaşı ve genel durumu tespit edilebilir. Bir ağacın büyüme aşaması da böyledir.

Bu sebepten bilim insanları var. 444 ile 419 milyon sene önce Dünya dönüş hızı bir senede 420 kez iken birkaç milyon yıl sonra 410’a geriledi.

En kısa günün rekoru (1960’larda hassas atom saatleriyle ölçümlere başladığımızdan bu yana) 2005’te belirlendi. Timeanddate.Com, 2020’de bu rekor 28 kez kırıldı diye haber yaptı. Kayıtlar başladığından bu yana ortalama günler uzuyor, 2020 senesine kadar ortalama olarak günler yaklaşık 0,5 milisaniye kısaldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz