Dünya Sağlık Örgütü Başkanınından dikkat çeken yorum : Yeni Pandemilere Hazırlanın

0
2994
Görüntüleme

Cenevre’de basın toplantısı düzenlendi. toplantı da konuşanDSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, gündeme dair dikkat çeken açıklamalar yaptı. Dünya mevcut pandemiden ders çıkarması gerekir diyen Ghebreyesus, yeni pandemilere de hazır olmamız gerektiğini özellikle belirtti.

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Çoğu ülkede salgının pik derecesine geldiği bu günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, herkesi ilgilendiren açıklamalara imza attı.

Gündeme dair soruları yanıtlayan ve Covid-19 salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ghebreyesus, tüm dünyanın yeni tip koronavirüsün yol açtığı durumdan ders çıkarması ve yeni pandemilere hazırlanması gerektiğini söyledi.Cenevre’de düzenlenen bir toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, yaptığı konuşmada “Halk sağlığı sosyal, ekonomik ve politik istikrarın temelini oluşturuyor. Bu, hastalıkları önleme, tespit etme ve onlarla mücadeleye yönlendirilen kamu hizmetlerine yatırım yapmak anlamına geliyor. Bu son pandemi değil. Tarihin bize öğrettiği, salgın ve pandemilerin hayatın bir parçası olduğu. Ama yeni pandemi geldiğinde dünya şimdi olduğundan çok daha hazırlıklı olmalı” ifadelerini kullandı.

Dünyanın devam eden koronavirüs pandemisinden ders çıkarması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, olumlu ivme sergileyen ülkelerin bunu atipik pnömoni, MERS, kızamık, çocuk felci, Ebola, grip ve diğer hastalıklardan sonra yaptıkları hazırlıklar sayesinde başardığını vurguladı.Başkan Ghebreyesus, daha önceleri yaptığı bir konuşmada, her geçen gün artan vaka sayıları karşısında virüsü kapsamlı bir şekilde test etmeye, enfeksiyonları araştırmaya, maruz kalmış olabilecek kişileri tespit etmeye, enfekte olmuş insanları izole etmeye ve tedavi geliştirmeye devam etme stratejisinin hayat kurtaracağını söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz