Dondurulmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir

0
20591
Görüntüleme

Yaprak sarması her davetin kurtarıcısıdır. Yaprak sarması nasıl sarılır videosunu daha sonra yükleyeceğim.  Yaprak sarması içi nasıl hazırlanır yöreden yöreden değişse de Kayserinin yaprak sarması içinin üzerine iç tanımam. Bu tarifimizde buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir sorusunun cevabına detaylı bir biçimde ulaşacaksınız.

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir

Yaprak sarması hangisinin yaprağından sarılır sorusunu Karadeniz de sorsanız herkes pazı yaprağından der ama genellikle üzüm yaprağından yapılır. Bu da bölgeden bölgeye damak tadının değişken olduğunun en canlı kanlı kanıtıdır.  Yaprak sarması pişirilerekte buzdolabına kaldırılabiliyor ama ben pişirmeden derin dondurucuda saklayıp sonradan pişirdiğimde daha çok seviyorum.

Yaprak Sarması Ne Kadar Sürede Pişer

Sardığınız yaprakları bir kaba koyduktan sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha sonra pişirmek istediğiniz de düdüklüde 15-25 dakika da pişecektir.

Düdüklüde pişirirken sarmaların ortasına kemik koymayı tercih ediyorum. Kemik hafifte etliyse çok güzel lezzet veriyor.

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarması Tarifi

Şimdi ise sıramız yaprak sarmasının tarifini vermeye geldi. Öncelikle sarmaları dizmeden önce zeytin yağında biber salçası, domates salçası ve küçük doğranan sarımsaklar kavrulur. Çok az su eklenir. Sarmalar boyuna veya dikine olacak şekilde dizilir. Orta kısım boş kaldıysa kemik eklenir. Orta kısım boş kalmayacak biçimde dizdiyseniz yaprakların altına veya üzerine de ekleyebilirsiniz.

Yaprak sarmaları düdüklüye dizildikten sonra yarısına gelecek şekilde su eklenir. En üstlerine dilimlenen limon dizilir. Zeytinyağı da iki tur gezdirildikten sonra pişirilir.

Afiyetler olsun…

Elimizden geldiği kadarıyla buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Başka bir tarife ulaşmak dilerseniz lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Hızlı bir biçimde tarifimizi düzenleyerek size ulaştırmaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Herkese afiyet olsun…​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz