Doğru Kondom – Prezervatif Boyu Nasıl Seçilir?

0
4640
Görüntüleme

Prezervatif Seçimi
Prezervatif pek çok şekil ve boyutta olabilir.

Doğru uyumu bulmak zor olabilir, ancak bunu yapmak insanların daha iyi ve daha güvenilir bir cinsel yaşam sürmelerine yardımcı olacaktır.

Prezervatif boyutu, kondomun cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) ve hamileliğin önlenmesinde etkili olmasını sağlamak amacıyla önemlidir.

Çok küçük prezervatifler yırtılabilir ve çok büyük prezervatifler penisten kayabilir.

Tam oturmayan prezervatifler ayrıca seks sırasında rahatsızlık duyabilirler.

Bu yazıda, penis uzunluğu ve çevresi temel alınarak doğru prezervatifin nasıl seçileceğini, penisin nasıl ölçüleceğini ve prezervatif kullanırken göz önünde bulundurulacak diğer faktörleri seçiyoruz.

Prezervatif Seçimi Nasıl Yapılır?
Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok prezervatif vardır ve çoğu insan uygun bir prezervatif bulmakta zorlanmamalıdır. Üreticiler prezervatif boyutlarını hem uzunluk hem de genişlik ölçümlerine dayandırır.

Çoğu prezervatif olması gerekenden daha uzundur. Bir kişi penis dibinde çok fazla katlanma olduğunu fark ediyorsa bu iyi olmayabilir. Prezervatifin tam oturması gerekir. Penis tabanında katlanma yoksa, daha büyük bir prezervatif gerekebilir.

Prezervatif Boyutları
Prezervatifi doğru boy kullanmak önemlidir. Bu sebeple prezervatif boyutlarını bilmek ve penisinize en ideal prezervatifi seçmek önemlidir. Genişlik prezervatif uyumu için uzunluktan daha önemlidir. Prezervatif genişliği için esas alınan değer dik penisin en kalın kısmıdır.

Prezervatif Bedenleri
Farklı prezervatif boyutlarını kimin kullanması gerektiğine dair kesin bir kural yoktur, ancak cm cinsinden aşağıda belirtilen yönergeler yardımcı olabilir:

Büyük prezervatif: 55 mm temsili genişlik ve 35 mm ağız çapı.

Orta boy prezervatif: 52 mm temsili genişlik ve 33 mm ağız çapı.

Küçük prezervatif: 49 mm temsili genişlik ve 31 mm ağız çapı.

Ekstra küçük prezervatif 48 mm temsili genişlik ve 29 mm ağız çapı.

Prezervatif şirketleri daima boyutlarını kolayca temin edemiyor ve marka ölçümleri kaynaklar arasında değişiyor. Türkiye’de genelde orta boy prezervatifler bulunuyor. Diğer boyutlar bulmak için biraz araştırmanız veya internetten ısmarlamanız gerekmektedir.

Doğru Prezervatif Boyutu Nasıl Seçilir?
En iyi prezervatif boyutunu bulmak için ilk adım penisi ölçmektir. Bunu yapmak için, bir kişi cetvel, ölçüm bandı veya ip parçası kullanabilir. En doğru sonuç için, penis dikken ölçümleri yapmaları gerekir.

Penisin doğru ölçümünü almak ve en iyi prezervatif uyumunu bulmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin:
Penisin pelvisle birleştiği yerde, başının sonuna kadar olan penis tabanından uzunluğu ölçün.

Bir ip parçası veya esnek bir ölçüm bandı kullanın. Genellikle milin ortasına yakın olan penisin en kalın kısmının etrafına sarın.

İp kullanıyorsanız, ipin geçtiği yeri işaretleyin ve mesafeyi cetvelle ölçün.

Prezervatif Boyutu Kutunun Neresinde Yazar?
Prezervatif boyutunun doğru prezervatif seçimi için önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Prezervatif boyutları, markadan markaya fark olmakla beraber genelde prezervatif kutusunun arka-alt bölgesinde veya ön-alt bölgesinde belirtilmektedir. Böylece kutuyu açmadan veya denemeden bilebilirsiniz.

Prezervatifin Yapıldığı Malzeme Önemli Mi?
Prezervatifler yalnızca farklı şekillerde ve boyutlarda olmakla kalmaz, lateks, poliüretan ve kuzu derisi de dahil olmak üzere farklı malzemeler içerir.

Üreticiler prezervatiflerin büyük çoğunluğunu yaratmak için lateks kullanırken, bazı markalar lateks sevmeyen veya alerjisi olan kişiler için lateks olmayan seçenekler sunar.

Lateks Prezervatif
Lateks, prezervatif için en yaygın malzemedir.

Lateks prezervatifleri çok esnek ve incedir. Lateks sperm, bakteri ve virüslere karşı etkili bir engeldir. Bununla beraber, lateks, ısıyı aktarmaz; bu, zevkli hisleri azaltabilir.

Bir kişi lateks prezervatifli yağ veya yağ bazlı kayganlaştırıcılar kullanmaktan kaçınmalıdır.
Yağlar, prezervatifin yırtılmasına neden olabilecek lateksleri parçalayacaktır. Lateks prezervatif kullanırken su veya silikon bazlı kayganlaştırıcılar en iyi seçenektir.

Poliüretan Prezervatif
Poliüretan, yalıtımdan mobilya ve prezervatiflere kadar pek çok bağlamda kullanılan plastik bir malzemedir. Poliüretan prezervatifleri genelde lateks prezervatiflerinden daha incedir ve ısı transferinde daha iyidirler.

Poliüretan prezervatifleri, HIV ve bakteriyel STI’lara karşı etkili engeller sağlar. Bununla beraber, poliüretan lateksten daha az esnektir, bu da onları lateks prezervatiflerinden biraz daha kolayca yırtılmasına neden olabilir.

Poliizopren Prezervatif
Poliizopren latekse çok benzer, ancak zaman zaman alerjik reaksiyonlara neden olabilecek proteinlerden yoksundur. Bu prezervatifler poliüretandan biraz daha kalındır, ancak daha yumuşaktır ve lateksten daha doğaldır.

Koyun Derisi Prezervatif
Her ne kadar koyun derisi prezervatifleri dense de hâlbuki koyun derisini içermez. Bunun yerine, bağırsağın bir parçası olan kuzu çekum ana bileşenidir. Çekum ince, dayanıklı ve ısı transferinde iyidir. Ne yazık ki, koyun derisi prezervatifleri CYBE veya HIV’e karşı korumayabilir.

Prezervatif Nasıl Doğru Kullanılır / Takılır?
Prezervatif doğru kullanımı veya takılması son derece önemlidir. En temel nokta paketi açarken kondomun zarar görmemesine dikkat edilmelisidir. Prezervatif doğru kullanıdığında ve takıldığında hem doğum kontrol hem cinsel yolla bulaşan hastalıklar için etkili bir yöntemdir.

Prezervatif doğru kullanıldığında çok etkilidir.
Prezervatifi nasıl doğru kullanacağınız ve takacağınız ile alakalı aşağıda belirtilen tavsiyeleri dikkate alın:

Paketin son kullanma tarihini kontrol edin: Son kullanma tarihi geçmiş bir prezervatif daha az etkilidir ve yırtılma olasılığı daha yüksektir.
Prezervatifin hala sağlam olduğundan emin olun: İnsanların cüzdanlarda veya çantalarında sakladıkları prezervatifler zarar görebilir. Kondomun kendisi yırtılmış veya hasar belirtileri gösteriyorsa, kullanmayın ve derhal atın.

Ambalajı dikkatli bir şekilde açın: Prezervatifi yırtabileceğinden, diş kullanmaktan veya paketi zorla yırtmaktan kaçının.
Prezervatifin dış kısmının dışa dönük olduğundan ve prezervatifin penisin üzerine geldiğinden emin olun.
Prezervatifin ucunu sıkın ve dik penis başının üstüne yerleştirin. Ucu sıkmak, fazla havayı giderir ve üstte meni toplamak için fazladan boşluk bırakılmasına izin verir.
Prezervatifi penis başınızdan penis tabanına doğru yuvarlayın.
Prezervatifin kayganlaştırıcısı yoksa, prezervatifin dış kısmına az miktarda su veya silikon bazlı bir kayganlaştırıcı uygulayın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar prezervatife zarar verebilir, bu sebeple kullanmamanız önerilir.
Boşalmadan sonra, dışarı çekerken kondomun tabanını tutun. Bunu yapmak düşmesini önler.
Prezervatifi dikkatli bir şekilde çıkarın, açık ucuna bir düğüm atın ve çöpe atın.

Doğru Prezervatif Seçimi Özet
Doğru prezervatif seçmek zor ve hatta göz korkutucu bir görev olabilir. İnsanlar kendileri için doğru boyutu öğrendiğinde, biraz araştırma yapabilir ve tercih ettikleri malzeme ve tarzı bulabilirler.

Prezervatif, cinsel sağlığın iyi bir parçasıdır. Hem STI’lerin hem de Ebola ve Zika gibi viral enfeksiyonların yayılmasına karşı korurlar. Planlanmamış gebelikleri de önleyebilirler.
Düzgün bir biçimde oturan bir prezervatif bulmak hamileliği önlemeye ve CYBE karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, uygun biçimde yerleştirilen prezervatifler de cinsel ilişki deneyimini artırabilir, seks yapmayı daha rahat ve eğlenceli hale getirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz