Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

0
339
Görüntüleme

Contents

Tuzlu Su

Çoğu insan için tuzlu su ile durulama etkili bir birinci basamak tedavi görevi görür. Bunun nedeni tuzlu suyun doğal bir dezenfektan olmasıdır. Dişlerinin arasına sıkışmış olan yemek parçalarını ve diğer kalıntıları gevşetmeye yardım edebilir. Bazen diş fırçalaması pek yeterli olmamaktadır.

Diğer taraftan bir diş ağrısını tuzlu su ile tedavi etmek iltihaplanmayı azaltmaya yardım edebilir. Bu hem de ağızdaki yaraları iyileştirmek için önemlidir. Peki bunu eksiksiz olarak nasıl yapacaksın?

Burada uygulaman gerekli olan yaklaşık 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırmaktır. Ardından oluşturduğun karışımı gargara olarak kullanmalısın. İlk denemede biraz garip gelebilir ama ağrıyı rahatlattıktan sonra buna şükredeceğine emin olabilirsin.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit kullanarak ağrı ve iltihabı hafifletmeye çalışmak yabancıların en sevdiği yöntemlerden biridir. Bizde çok sık kullanılmaz çünkü hidrojen peroksidin satışı oldukça yaygın bir şey değildir. Bu sebeple kesin denemelisin diyeceğim bir yöntem olmayacak ama bahsetmeden de geçmeyeceğim.

Hidrojen peroksit bakterileri öldürür. Bunun beraberinde dişte oluşan plakların oluşumunu azaltabilir ve diş etlerinin kanamasını iyileştirebilir. Fakat bu yöntemde ufak gibi görünen ama çok çok önemli bir detay vardır. Hidrojen peroksit ile gargara yapmadan önce onu uygun biçimde seyreltmek gerekir.

Diğer taraftan kesinlikle ama kesinlikle hidrojen peroksit çözeltisi çocuklarda kullanılmamalıdır. Çünkü bu çözeltinin yutulması insan sağlığı bakımından tehlikelidir. Dolayısıyla yetişkin olsan bile bu çözeltiyi yutacağını düşünüyorsan bir biçimde ondan uzak durmalı ve alternatif metotları denemelisin.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres derken esasında kastedilen şey ağrıyan bölgeye bir süre buz tutmaktır. Yaşadığın ağrıyı gidermek için soğuğun yararlarından yararlanmayı düşünebilirsin.

Peki soğuk kompres neden işe yarar? Diş ağrıları söz konusu olduğunda soğuk kompresin işe yaramasının en önemli sebebi bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olmasıdır. Soğuk kompres diş ağrısını daha az şiddetli şekle getirir. Soğuk ayrıca şişliği azaltır ve iltihabın biraz daha hafiflemesine yardımcı olur.

Diş ağrısı için soğuk kompres yapmaya karar verdin peki bunu nasıl yapacaksın? Öncelikle ihtiyacın olan bir havlu ve içi buz dolu bir buz torbasıdır. Buz torbasını güzel bir şekilde havluya sarmalısın, ardından onu yanağından doğru ağrı yapan bölgenin üzerine tutmalısın.

Nane Çayı

Diş ağrın var ise sana bu konu da yardımcı olabilecek en önemli yardımcı kaynaklardan birisi nane çayıdır. Sallama poşet çaylar gibi bir nane çayı satın almalısın.

Ardından nane çayını güzel bir şekilde kaynatarak içmelisin. Fakat nane çayının poşetini (kullandığın çaydan söz ediyorum) atmamalısın. Bunun yerine birkaç dakika soğumasını beklemelisin. Nane çayı poşeti soğuduktan sonra onu ağrıyan bölgenin üzerine koymalısın.

Alternatif yöntem ise kullanılmış bir çay poşetini dondurucuya atmaktır. Poşet donduktan sonra onu alıp dişinin üzerine koymalısın. Nane çayı dişinde yer alan sorunları geçirmek için bir çözüm olacaktır. Ama elbette nanenin çok daha sayısız faydasının olduğunu unutmamalısın.

Sarımsak

İster inanın ister inanmayın ama sarımsak binlerce sene boyunca diş ağrısına karşı etkili bir ilaç kaynağı olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni bakterileri öldürmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda ağrıyı kontrol altında tutabilecek olmasıdır.

Sarımsağı diş ağrısında başarılı bir biçimde kullanmak istiyorsan yapman gerekli olan bir hayli basittir. Sarımsağı ezmeli (1-2 diş yeterli olacaktır) ve daha sonra onu ağrıyan dişin üzerine koymalısın. Yaklaşık 10-15 dakika bekletmek yeterlidir. Daha sonra ılık su ile ağzını çalkalayabilirsin.

Bazen uygulanmakta olan tedavinin çok sağlıklı ve etkileyici olması için bir miktar tuz ilavesi yapılır. Tüm bunları yapamıyorsan bir diş sarımsağı tıpkı sakız çiğner gibi çiğnemelisin. Ağzın biraz acı olabilir ama geçecek olan ağrıyı düşününce buna değerdir.

Vanilya Özü

Vanilya özü kullanımı yabancılarda oldukça yaygındır. Sebebi sanırım eser miktarda bile olsa alkol içermesidir. Kanıtlanmış antioksidan fonksiyonları hem de onu etkili bir şifa aracı yapmaktadır. Dolayısıyla onu kullanmak için ekstra düşünmene ihtiyaç yoktur.

Vanilya özünü diş ağrısı için kullanmak için yapman gerekli olan bir pamuğa az miktarda vanilya özü sürmek ve onu daha sonra etkilenen bölgeye koymaktır. Pamukla beraber koyarsan çok sağlıklı olacağını düşünüyorum. En azından dişinin direk olarak alkol ile temas etmesini engellemiş olursun.

Vanilya özü uygulamanın en önemli yanlarından birisi bunu tek seferle sınırlı tutmanın gerekli olmamasıdır. Çok fazla ağrı hissettiğinde ve diş hekimine gitme şansın olmadığı zaman günde birkaç kez vanilya özü kullanabilirsin. Ama dediğim gibi uygulama yaparken pamuğu kullanmaya özen göstermelisin.

Karanfil

Diş ağrısı için karanfil kullanmak çok ama çok eski bir yoldur. Eğer evde büyükanne ya da büyükbaba gibi yaşlı bireyler var ise onlara bunu sorduğun zaman cevabını almış olursun. Karanfil çiğnemek bir yöntem olduğu gibi karanfil yağı kullanmak da önemli bir yoldur.

Karanfil yağı ağrıyı etkili bir biçimde uyuşturma becerisine sahiptir. Ama hem de iltihabı azaltma özelliği vardır. Standart bir biçimde karanfil yağına pamuk batırıp onu ilgili ağrı bölgesine koymak işe yarayacaktır. Diğer taraftan onu su ile karıştırarak bir gargara yapabilirsin.

Kekik

Sarımsak ve karanfil gibi kekik de diş ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek kuvvetli anti-bakteriyel ve antioksidan özellikler içerir.

Öncelikle kekiğin uçucu yağından faydalanmak gerekir. Birkaç damla suyu bir pamuk parçasının üzerine sürmelisin. Yağı su ile seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulaman gerekir. Bunu yaptıktan sonra ağrının hafif hafif dinmeye başladığını hissedeceksin.

Kekiğin bir diğer kullanım yöntemi esasında karanfil ile aynıdır. Küçük bir bardak suya bir damla kekik yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsin. Böylece kekik yağının antioksidan tüm özelliklerinden yararlanmayı başarabilirsin. Diş ağrını dindirecek bu yöntem sayesinde kısa bir zaman bile olsa huzuru bulabilirsin.

Diş Macunu

Hassas diş macunları genel itibari ile diş ağrısını hafifletmek için tasarlanmışlardır. Dolayısıyla serçe parmağın ucu kadar bir miktar diş macununu alıp ağrıyan noktaya öylece bırakabilirsin. Başlangıçta biraz canın yanabilir. Çünkü diş macunu ilgili bölgeyi biraz yakacaktır ama sonrasında ağrıyı hafifleterek seni rahatlatacaktır.

Ağrıyı alma konusunda ise misvak özlü diş macununu öneririm.

Yükseklik

Diş ağrın var ve yukardaki metotları uygulamana rağmen bir türlü ağrını dindirmeyi başaramadın mı? Bu durumda uyuman çok basit olmayacaktır. Dolayısıyla uykuyu kolaylaştıracak ya da bir an evvel uykuya dalmanı sağlayacak bir şeyler bulmalısın. Bunun için yapman gerekli olan yükseklik oluşturmaktır.

Peki bunu nasıl yapacaksın? Tek yastık yerine çift yastık kullanarak yapabilirsin. Bunu yaptığın zaman uykuya dalma durumunu kolaylaştırmış olacaksın. Eninde sonunda uykuya dalacak ve bir süre diş ağrını umursamadan vakit geçirebileceksin.