DERMOKOZMETİK ÜRÜN NEDİR?

0
813
Görüntüleme

Güzellik kavramı kişilere göre farklılık gösterse de saç, göz, cilt, tırnak bakımı hepimiz için önem taşımaktadır. Sağlıklı, bakımlı, güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak, kendimize olan güvenimizi arttırdığı gibi beden ve ruh sağlığımıza da olumlu yönde etki etmektedir.

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak güzelliğin ilk adımıdır. Kişisel bakımın öneminden doğan taleple de milyonlarca ürün geliştirilip piyasaya sunulmaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan online alışveriş sayesinde her çeşit ve markadan ürüne ulaşmak mümkün olsa da bakım ürünleri hakkında bilinç geliştirmemiz son derece önem taşımaktadır. Özellikle hassas ya da alerjik bir cilt yapısına sahipseniz, kişisel bakım için kullandığınız ürünlerin içeriği ve etkileri hakkında araştırma yapmanızı; problemli bir cildiniz varsa bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

Dermokozmetik terimi, dermatoloji ve kozmetik sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan, dermatolojik bilgi ve disiplinin kozmetik alanında da kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Dermokozmetik, cilt, saç ve vücut bakımı için kullanılan, ilaç teknikleri kullanılarak geliştirilmiş, üretilmiş ve dermatolojik klinik testlerden geçirilmiş cilt ürünleri için kullanılan bir terim olup; eczacı, hekim, kimyager, biyolog ya da dermatolog gibi bilimsel kimliklerin üretim sürecine dahil edildiği ürünler için kullanılmaktadır.

DERMOKOZMETİK İLE KOZMETİK ARASINDAKİ FARK

Dermokozmetik ürünlerde kimyasal içerik bulunmadığı gibi; içerdiği antioksidan, bitkisel ekstreler, enzimler ve vitaminler sayesinde hassas ve alerjik ciltlerde ya da çocuklar için kullanımda dahi güvenilirdir.

Kimyasal bileşen barındırmayan, bitkisel ağırlıklı içeriği olan dermokozmetik ürünler, dermatolojik ve medikal bir yaklaşımla üretildiği için kozmetik sınıfından ayrılmaktadır. Bu ürünler dermatologlar danışmanlığında hazırlanan formüllerle üretildiği için, kozmetik gibi anlık çözümler değil, cilde onarıcı etkileri olan kalıcı çözümler amaçlar.

Kozmetik ürünler ise genellikle koku, paraben ve kimyasal içerik barındırırlarken dermokozmetik ürünlere göre daha az aktif içerikler kullanılarak oluşturulurlar. İçerdiği doğal içerik ve maliyetli üretim sürecinden dolayı dermokozmetik ürünler kozmetik ürünlere göre daha pahalı olsa da cilt sağlığımız ve bakımımız için dermokozmetik ürünler kullanmak, en güvenilir ve etkili seçimdir.

DERMOKOZMETİK ÜRÜN KULLANIMI

Dermokozmetik ürünler kullanmadan önce cilt tipinizi bilmeniz, bilmiyorsanız da bir dermatoloğa danışarak belirlemenizi tavsiye ederiz. Dermokozmetik ürünler geliştirilirken cilt tipleri ve cilt hassasiyetleri göz önünde bulundurulduğu için, cilt tipinize ve isteğinize uygun yönde etki gösteren ürünü kullanmış olacaksınız.

Dermokozmetik ürünlerin cildi nemlendirmeden akne tedavisine, cilt çatlaklarının onarılmasından zararlı güneş ışınlarından korumaya kadar çeşitlenen kullanımı mevcuttur. Dermokozmetik ürünlerin içerdiği en yararlı ve etkili aktif bileşenleri; salisilik asit, glikolik asit, laktik asit, kojik asit, alfa hidroksi asitleri, sodyum hyaluronat, hyaluronic asit, peptit kompleksi, argan, platin iyonu, papatya, messa, CQ 10, AC11 şeklinde sıralayabiliriz. Dermokozmetik ürünler, günlük kişisel bakımda kullanıldığı gibi, içerdikleri bu aktif bileşenler sayesinde egzama, sedef, vitiligo, dermatit, akne, leke gibi cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılan ürünlerdir.

DERMOKOZMETİK ÜRÜNLER NEREDEN ALINIR?

Cilt hassasiyetinize ve cilt tipinize göre seçeceğiniz dermokozmetik ürünleri başta eczaneler olmak üzere, online satıcılar dahil birçok noktadan temin edebilirsiniz. Dermokozmetik ürün satın alırken dikkat etmeniz gereken husus; ürünün üzerinde bulunması gereken dermokozmetik ibaresidir. Ürün ambalajı üzerinde yazan içeriği de okuyarak bilgi sahibi olmanızı, tereddüt ettiğiniz noktada dermatoloğunuzdan ya da eczanızdan görüş almanızı tavsiye ederiz.