Deprem Korkunuzu (Seismophobia) Azaltmanızı Sağlayacak Yöntemler

0
50
Görüntüleme

Ne yazık ki Türkiye’de son yüzyıl içinde yaşanan büyük depremlerde binlerce insan yaşamını kaybetti.

Bu acıların bizlere öğrettiği şey de Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği.

Her ne kadar bu gerçekle yaşamayı kabul etmiş olsak da bu kadar çok kayıp vermiş topraklarda yaşamakta olan insanlar olarak her sallantıda yüreğimizin ağzımıza gelmesini durduramıyoruz.

Fakat deprem gibi ciddi durumlarda kendimizi kontrol edebilmemiz bir hayli zordur ve yaşanılan korku ve anksiyete bir hayli normaldir. Çünkü deprem gibi anlarda yaşadığımız korku ve kaygı hali esasında “savaş-kaç” mekanizmamızın getirdiği ve bizi tehlikelere karşı hazırlamış olduğu yollardan biridir.

Böylesine büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızda olayı takip eden zamanlarda en fazla karşılaşılan belirtiler şunlardır:

• Kendi veya sevdiklerimizin hayatıyla ilgili şiddetli kaygı hissi
• Şoka girme, uyuşma, inanmakta zorluk çekme
• Yerinde duramama, huzursuzluk
• Her an daha kötü bir şey olacakmış gibi alarm durumda olma hali
• Günlük aktivitelere odaklanmakta zorluk
• Hatırlamakta ve karar vermekte zorluk
• Travmatik olayı hatırlatacak şeylerden kaçınma
• Uyku bozuklukları, uyku ve yatmakta zorluk
• İştahta azalma veya artma
• Benzer bir olayın yeniden yaşanabileceği ihtimaline karşı duyulan şiddetli korku
• Gün içinde travmatik olayla ilgili anıların canlanması, olayla ilgili kabuslar görme

Birçok kişi için bu belirtiler hafif şiddette ve sadece olaydan kısa bir zaman sonrasına kadar devam eder. Günlük yaşam koşturması içerisinde kısa bir süre içinde unutulur.

Ancak özellikle daha önce de benzer bir tecrübe yaşamış veya hali hazırda bir anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu belirtiler oldukça şiddetli, uzun soluklu ve dayanılmaz olabilir.

Eğer siz de son dönemde sıkça yaşadığımız depremlerin etkisinden kurtulmakta zorlanıyorsanız kaygı seviyenizi azaltmak için aşağıda belirtilen 5 yöntemi uygulayabilirsiniz;

Kendinizi Başka Aktivitelere Yönlendirin

Günlük yaşantınıza mümkün olduğunca aktif olarak devam etmeye, normal rutininizi sürdürmeye çalışın. Zihninizin kaygı verici düşüncelere saplanıp kalmasını engellemek için kendinizi oyalayacak aktivitelere katılın.

Paylaşmaktan Çekinmeyin

Yaşadığınız kaygı ve korkuları sizi seven, destekleyen aile ve arkadaşlarınızla paylaşın. Hissettiklerinizi sesli olarak dile getirmeniz sizin de duygularınıza ayrı bir açıdan bakabilmenizi sağlayacaktır.

Uyku Düzeninize Önem Verin

Eğer uyku ve yatmakta zorluk çekiyorsanız gün içerisinde meditasyon, spor gibi hem rahatlamanızı hem de uyku ve yatmanızı kolaylaştıracak aktivitelere muhakkak zaman ayırın.

Önleminizi Alın

Gerçekçi bir planlamayla, aşırıya kaçmadan muhtemel depremler için hazırlık yapın. Aile üyelerinizi bu konu da bilgilendirin. Acil durum çantanızın rahat ulaşabileceğiniz bir yerde olduğundan emin olun.

Beslenmenin Önemini Unutmayın

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Alkol gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtiler dört haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa; yaşamakta olduğunuz kaygılar sebebiyle iş ve özel yaşamınızda odaklanmak güçlüğü çekiyorsanız kaygı bozuklukları alanında uzman bir psikolog ile görüşerek uzman yardım alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz