Deniz Sonrasında Saç Bakımı

0
131
Görüntüleme

Saç bakımının yaz aylarında iki katı daha önemsenmesi gerekli olan bir olay olduğunu bilmenizi isteriz. Öyle ki klorlu havuz suyu ve tuzlu denizden etkilenen saçlar için mutlaka düzenli bir bakım uygulamasına geçiş yapmanız gerekiyor. Deniz ve güneşin zararlı etkileri, saçları bir sezon boyunca sağlıksız ve sönük bir duruma taşımayı da başarabilir. Bu nedenden dolayı bu tarz sıkıntılara maruz kalmamanız adına yaz mevsiminde saç bakımı açısından bir süreklilik oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu sağladığınız zaman zaten daha parlak ve yazın da havasından geçilmeyecek türden saçlara da rahatlıkla sahip olmayı başarmış olacaksınızdır. Bu kapsamda da bizler de sizin için yaz mevsimlerinde deniz sonrasında saçlarınızın nasıl daha parlak ve güzel olacağına dair bilgiler sunmak istiyoruz bu yazımızın ayrıntılarında. Böylece çok sağlıklı, nefes alan ve sizi de yarı yolda bırakmayacak tarzda saçlara da sahip olmayı başarmış olacaksınız.

İşte deniz sonrasında saçlarınız için uygulayacağınız yöntemler:

1.Muhakkak Şampuanla Yıkayın

Deniz suyu saçların yıpranıp, eğer ki temizlenmezse de yağlanmasına sebebiyet verecek etkilere sahip. Bu sebepten deniz ve güneşlenme evrelerini tamamladıktan sonra sizler saçlarını mutlaka yıkamalısınız. Bu yıkama evreler de şampuan eşliğinde mutlaka olmalı. Şampuanla birkaç dakikada da olsa saçlarınızı iyice yıkamalı ve masaj yapmalısınız. Bu süreç dahilinde bakıldığında da zaten saç bakım işlemlerinde saçlarınızı deniz suyundan arındırmanız açısından bu tarz bir yöntem denemenizde de yarar var. Çünkü bakımlı bir saç daima temiz su ve nitelikli bir şampuanla temizlenip yıkandığı zaman gerçekten de iyi sonuçları da getirmiş olacaktır. Bu nedenden deniz sonrası mutlaka saçlarınızı yıkayın. Deniz kenarındaki kumlar, yabancı maddeler ve daha pek çok sıkıntı oluşturacak etmen saçların yıpranma olasılığını arttıracağı için, muhakkak yıkama işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Bu işlemlerin beraberinde saçlarınıza bakım kremleriyle de destek olmalısınız. Her zaman dinç ve diri bir saç görünümüne sahip olabilmeniz açısından bu tarz aşamalardan yararlanmanız sizin işinizi fazlası ile kolaylaştırır. Aynı zamanda yaz mevsiminde da daha sağlıklı bir saç görünümüne ulaşabilirsiniz.

2. Saçlarınızı Şapka veya Eşarpla Koruyun

Deniz kenarında vakit geçirirken mutlaka saçlarınızı sağlam bir şapka veya eşarpla koruma altına almalısınız. Şapka, sizi güneş ışınlarından koruma konusunda yardım edecektir. Bu hem güneş çarpmaları hem de saçların yıpranmalarını engelleyecek bir formüle dönüşebilir. Bu nedenle şapka kullanımını da eksiksiz bir biçimde gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca neredeyse her deniz kenarında rüzgar faktörünü de göz önüne bulundurmalısınız. Esen rüzgar kumların saça yapışmasına sebep olur. Bu sebepten saç bakımında şapka veya eşarp takviyesinde bulunmanızı öneririz. Bu deniz kenarında daha ferah saçlara sahip olmanızı destekleyici bir etmene dönüşebilir.

3. Saçlara Koruyucu Kremler

Deniz veya havuza girmeden önce saçlarınıza daima koruyucu kremler sürmelisiniz. Birçok farklı saç bakım kremi bulunur. Bu kremleri denize girmeden en az yirmi dakika önce saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu da saçlarınızın deniz suyundan etkilenmesinin önüne geçer. Şunu kesinlikle unutmamak lazım ki, deniz suyu öyle çok kötü bir su değil. Ancak senenin 11 ayı boyunca tatlı suyla beslenen saçların aniden deniz suyu ile buluşması, daima sıkıntılı sonuçlarla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir. Bir takım önlemler alarak faal kalmak daima işinizi çok daha sağlama almanızı sağlar. Böylece daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

4. Saç Bakım Yağları Kullanın

Deniz sonrasında saçlarınızı yıkamanız la beraber ev veya otele gittiğiniz duş sonrasında saçlarınız özel bakım kremi masajları uygulayabilirsiniz. Piyasada pek çok farklı bakım kremi var. Saçlarınız için ayıracağınız bir yirmi dakika sayesinde, saç diplerinden uçlarına kadar sağlam bir masaj yapabilir, bu sayede deniz suyu veya klorlu suyla temas eden saçların yıpranma riskini de en aza indirebilirsiniz. Bu süreçte sizlerin daima saçlarınıza karşı itinalı davranmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Bunu başarırsanız zaten, sağlıklı bir saç görünümüne erişim imkanını da rahatlıkla yakalamış olacaksınız demektir.

5. Doğal Yollardan Saç Maskeleri Hazırlama

Gelelim yazımızın en özel noktasına… Saçlarınıza özellikle de tatil sonrası dönemde eski parlaklığında kalması için pek çok farklı bakım maskesi yapabilirsiniz. Üstelik bu maskeler, evde doğal yollarda birkaç malzeme ile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz kadar pratiktir. Saç bakım maskeleri, saçınızın dip derilerindeki gözeneklerinin daha rahat nefes almasını sağlamakla beraber, kendinizi çok daha ferah hissetmenizi de desteklemiş olacak. Uygulayacağınız saç bakım maskeleri, hem güvenilir hem de pratik bir saç bakım sürecine erişiminizi de sağlayacaktır. Sizler için evde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz, kullanmış olduğunuz zamanda da sağlam sonuçlara ulaşabileceğiniz türden saç bakım maskelerinden bahsetmek istiyoruz. Bu sayede elde edebileceğiniz sonuçlar çok daha verimli bir hale dönüşebilir.

İşte En Kaliteli Saç Maskeleri:

Elma Sirkesiyle Saç Maskesi

Elma sirkesi, saçlara direk olarak verim sağlamayı başaran ve ciltteki ölü hücreleri yok etmeyi başaran bir üründür. Evde su, tuz ve sirke yardımı ile bu saç maskesini hazırlayabilirsiniz. Saçlarınıza bu maskeyi sürüp bir havlu yardımı ile kapatın. Yaklaşık yarım saat boyunca da bu maskenin saç derinize nüfus etmesini sağlayın. Böylece çok sağlıklı ve canlı bir saç görünümüne de erişme şans bulabilirsiniz. Bu maskeyi haftada en az iki veya üç defa uygulamanızı öneririz. Bu sayede çok sağlıklı bir saç görünümüne de ulaşma imkanı bulacaksınız. Bu görünüm sayesinde, saçlarınız da kendine gelebilir.

Zeytinyağı – Yumurta Maskesi

Yumurtanın sarısını iki yemek kaşığı zeytinyağı ile bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Bu maskeyi saçlarınıza sürdüğünüz zaman etkisini de kısa süre içerisinde görmeye başlamış olacaksınız. Çünkü zeytinyağının saçları besleyici sağlam bir özelliği var. Bu özellik kapsamında da zaten sizler sağlıklı bir saç görünümüne sahip olacaksınız. Bu maskeyi de haftanın başlıca günlerinde saçlarınıza uygulamanızı öneririz. Zaten zeytinyağının saç ve cilt bakımında en fazla destek alınan doğal yağlardan birisi olduğunu da bilmelisiniz. Hem daha sağlıklı bir saç görünümü, hem de deniz dönemi sonrasında saçlarınızın kuvvetli kalması açısından bu tarz bir maske formülü hazırlamanız da sizlerin işini oldukça kolaylaştırmış olacaktır.

Son olarak bu maskelerle beraber deniz suyundan sonra saçlarınızı bahsetmiş olduğumuz aşamaları uygulayarak daima temiz bir form düzeninde tutabilirsiniz. Bunun beraberinde sizler deniz sonrasında cildinizi de hem nemlendirici krem, hem de kaliteli cilt bakım seti sayesinde sağlıklı tutabilirsiniz. Tatil zamanlarında tabii ki de dinlenmeye odaklı bir süreç yaşamak isteyeceksiniz. Ancak tatil esnasında kendinize ayıracağınız küçük vakitler sayesinde, çok sağlıklı bir dönem yaşama olasılığı da bulmuş olacaksınız. Mutlaka bahsetmiş olduğumuz bu sürece odaklanarak adımlarınızı atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede deniz suyunun olumsuz etkilerinden kısa süre içerisinde kurtulmayı da başarmış olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz