Deli Bal Zehirlenmesi Nedir?

0
55
Görüntüleme

Deli bal zehirlenmesi (deli bal intoksikasyonu); Sapindaceae ve Ericaceae familyasından Rhododendron bitkisinin nektarının, bal arıları tarafından toplanması, dehidre edilip olgunlaşması sonucu oluşturulan doğal bir üründür.

Deli bal grayanatoksin adı verilen toksini içerir. Bu toksini içeren bal; diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların alternatif tedavisi yanında seksüel performansı arttırıcı olarak da kullanılır.

Acil servise hipotansiyon ve bradikardi ile getirilen hastada ayırıcı tanıda düşünülmesi gerekli olan bir zehirlenmedir. Özellikle genç-orta yaş erkeklerde gelişen bradikardi ve hipotansiyon durumunda deli bal intoksikasyonu ayırıcı tanıda düşünülmelidir.

Deli bal zehirlenmesi ülkemizde en sık Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Özellikle orta yaş erkeklerin seksüel fonksiyon artışı için 1-5 yemek kaşığı deli bal tüketmesi ile zehirlenme oluşur.

Çoğu zaman 24 saatlik monitorizasyon yeterlidir, bu süre içerisinde bradikardi kendi kendine düzelmekte ve akut patolojilere sebep olmadan gerilemektedir. Bazı hastalarda bradikardiye bağlı şekilde MI ya da ABY gelişebilir ve ileri tedavi ihtiyacı doğurabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz