Dalyan’da Tatil Önerisi:

0
855
Görüntüleme

Lafı dolandırmadan hemen sadete geliyoruz: Dalyan deniz tatili yapmaya gelinecek yer değil ama “Aslen doğası, manzarası, tarihi için gidiyorum, gelmişken de kendimi denize bırakıp hararetimi atsam tadından yenmez” diyorsanız doğru noktadasınız.

Dalyan’da çok fazla karayoluyla ulaşılabilen plaj yok. Onlar da genel olarak öğleden sonra dalgalanıyor ve hali ile berrak olmuyor. Eğer 10 metreden dibi görünen koylar, camgöbeği bir deniz hayal ettiyseniz sizi Fethiye‘ye alalım.

1. İztuzu Belediye Plajı: Karayolu İle Gelenler İçin

5,4 km’lik İztuzu Plajı’nın denize girmeye en elverişli yerleri, rüzgardan ve dalgadan daha korunaklu olduğu için iki başında yer almakta. Fakat yalnızca tek ucuna karayolu bağlantısı var. Diğer ucuna ya teknelerle gelmeniz gerekmektedir veya tüm plajı yürüyerek boydan boya geçmeniz.

İztuzu’nun Gökbel tarafındaki karayolu bulunan ucunda Belediye Plajı bulunuyor. Plaj Ortaca Belediyesi tarafından işletiliyor. Girişi ücretli fakat caretta caretta’ların bakımı için kullanılmak üzere sembolik bir ücret alınıyor. Alanda otopark, cafe, restoran, soyunma kabini, duş, tuvalet gibi olanaklar mevcut. Plajda şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Şahsi aracınız yoksa, Dalyan merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Güneşin batışı harika. Saat 8’e doğru plajı asıl sahipleri olan caretta caretta’lara bırakmak üzere boşaltmanız isteniyor. Zaten akşam 5’ten sonra çok dalgalı oluyor ve dalgalar insanı sersem yapıyor.

2. İztuzu Dalyanağazı Plajı: Tekne İle Gelenler & 5.5 Kilometre Tüm Sahili Yürüyenler İçin

İşte az önce bahsettiğimiz, İztuzu Plajı’nın sonundaki diğer plaj: Dalyanğazı Plajı. Fotoğrafta gördüğünüz üzere bu ucun kara bağlantısı yok, o yüzden genel olarak ulaşım teknelerle sağlanıyor. Bu sebeble fazlaca iskele bulunmakta. Elbette Belediye Plaj’ına aracınızla gelip 5,5 km kadar yürümeyi göze alırsanız buraya da karadan da gelebilirsiniz.

Bu plaj da ücretli ve MUÇEV yani Muğla Çevre Platformu tarafından işletiliyor. Burada da şezlong, şemsiye, tuvalet ve soyunma kabinleri gibi olanaklar var. Ayrıca kafeteryada gözleme, tost gibi şeyler bulabilirsiniz. Denizi ince kum ve alabildiğine sığ. Özellikle akşam saatlerinde daha boş oluyor çünkü dalgalar bir hayli güçlü ve insanı yüzdürmüyor.

3. Kargıcak Koyu: Dalyan’ın En Nitelikli İşletmesi Burada

Kargıcak, İztuzu’nun komşu koyu. Toprak ve virajlı yolu sayesinde bakir kalmış bir güzellik. Koyun bir bölümü halk plajı, diğer kısmında Kargıcak Bay isimli bir beach & restoran bulunuyor.

Kargıcak Bay müzikleri, dekoru, menüsü ile Dalyan’da görmüş olduğumuz en kaliteli yer. Koyun devamındaki vadide organik tarım yapıyorlar. Menüde burdan gelen ürünlerle yemekler görmek mümkün. Güneş battıktan sonra mutfak kapanıyor.

Bazı günler gün batımında DJ performansları ve yoga seansları da oluyor. Buraya yalnızca denize girmek için geldiyseniz de işletmeden yiyip içerek şezlonglarını kullanabiliyorsunuz. İşletmeninkileri kullanmayacaksanız da kendi şemsiyenizi muhakkak getirin yoksa haşlanırsınız. İşletmeden kano kiralayıp bizim yapmış olduğumuz gibi civar koylara piknik yapmaya gitmek de çok keyifli.

Yolu bozuk ama yapılmayacak bir yol asla değil ama yine de çok sızlananlar olmuş. Plajı taş ve kara bir kum karışımı. Sabah deniz çarşaf gibi oluyor ama öğleden sonra dalgalanıyor. İskeleden denize girmeyi sevenler için iskele de var. Zaten deniz biraz derin, kıyıdan 2 metre uzaklaşır uzaklaşmaz ayaklarınız yerden kesiliyor.

4. En Güzel Koylar: Sadece Kargıcak’tan Kano Kiralayarak Ulaşabiliyorsunuz

Kargıcak’tan kiralayacağınız kano size bakir koylara uçmak için kanat olacak. Biz o kadar sevdik ki bu turu 2 gün üst üste kano yaptık.

Kargıcak Koyu’nın hemen bitişiğindeki Bacardi favori koyumuz. Kano ile beraber su geçirmez çanta kiralayıp içerisine hoparlörümüzü, biramızı, peştamalimizi koyup 10 dakika buraya kürek çektik. Kimsecikler yoktu, kendimize koy kapatmış gibiydik. Sahile kadar inen büyük ağaçlar olduğu için gölge sıkıntısı da olmadı.

5. Aşı Koyu: Güzel Ama Uzak

Dalyan merkezden 40 dakikalık bir araba yolculuğu sonrası Ortaca’ya bağlı Aşı Koyu’na varıyorsunuz. Doğası, kayaç yapısı muhteşem bir yer. Denizi git git derinleşmiyor. Daha çok yatçılara hizmet sunan bir işletme var. Eğer virajlı toprak yollar sizi ürkütüyorsa veya arabanıza kıyamıyorsanız hiç burayı değerlendirmeyin. Evet, yolu kötü ama insanların buraya yığılmasını engellediği için iyi ki öyle. Buna rağmen hafta sonları epey kalabalık oluyor.