Corona En Çok Hangi Yaş Grubunu Tehdit Ediyor?

0
307
Görüntüleme

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs dünyayı etkisi altına almış durumda. Türkiye’de de kendisini gösteren virüs sebebiyle 4 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Peki corona virüsün en fazla tehdit ettiği yaş grubu hangisi? Corona virüs belli ırkları mı hedef alıyor? İşte rakamlarla corona virüs…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, corona virüs sebebiyle meydana gelen ölüm oranının % 3.4 olduğunu duyurdu.

Ancak bu oran, yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi sebeplerle değişiklik gösterebiliyor.

100 binin üstünde kişiye bulaşan virüs 4 bin 284 kişinin hayatına mal oldu. İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve bireyleri gösteriyor.

Bu yaş grubunda corona virüs kapanlardaki ölüm oranı % 14.8. 70 – 79 yaşları arasındaki kişiler için bu oran % 8 olarak açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan veriler üzerine oluşturulan rapora göre, bu oran 60 – 69 yaş grubu için % 3.6, 50 – 59 yaş grubu için 1.3, 20 *29 yaş grubu için % 04.
Statistiklere bakıldığı zaman corona virüs sebebiyle ölüm oranın en az görüldüğü yaş grubunu ise 10 -19 , 20 -29 ve 20- 39 yaş grupları.

Söz konusu rapora göre, bu yaş gruplarında corona virüs kapan ve hayatını kaybedenlerin oranı % 0.2. Başka bir deyişle bu yaş gruplarında corona virüs kapan her 1000 kişiden 2’si hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü 27 Şubat 2020’de yapmış olduğu açıklamada corona virüsün sınır tanımadığını, ırk ya da etnik köken ayırt etmediğini ve ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile bir ilişkisi olmadığını belirtmişti.

CORONA VİRÜSÜN ERKEKLERE BULAŞMA RİSKİ DAHA MI FAZLA?
MERS ve SARS da olduğu gibi yeni tip corona virüsünün erkeklere bulaşma riski kadınlardan daha fazla.

Kadınların daha az etkilenmesinin sebebi yani viral enfeksiyonlara karşı duyarlılıklarının daha az olmasının; bağışıklıkta önemli bir rol oynayan X kromozomundan ve seks hormonlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Ancak geride bıraktığımız günlerde Çin’de yapılan bu araştırma henüz dünyanın diğer bölgelerindeki bilim çevreleri tarafından test edilmedi.

SİGARA İÇENLER İÇİN RİSK DAHA MI FAZLA?
Zira ülkede sigara kullanımı erkeklerde kadınlara oranla hayli yüksek. Uzmanlar sigara içenler için riskin yüksek olduğunu belirtiyor.Uzmanlar ayrıca kronik böbrek, karaciğer hastalıkları olanlar, kanser tedavisi görenler için riskin daha yüksek olduğu uyarısında bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜN BULAŞMA ORANI NE?
Corona virüs MERS ve SARS’tan daha hızlı bir yayılım gösteriyor. Corona virüsün yayılım katsayısının 2.2 ila 3.8 arasında değiştiği belirtiliyor.

EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDE CAN KAYBINA NEDEN OLDU? 
Ortaya çıkan son rakamlara göre, corona virüsün en fazla Çin’de ölüme neden oldu. Çin’de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 161’e yükseldi.

Çin’i İtalya ve İran takip ediyor. İtalya’da corona virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 631 olarak belirtiliyor. İran’da ise bu sayı 291.
SÜPER BULAŞTIRICI NE DEMEK?
Süper bulaştırıcı da son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bir tabir. Corona virüs’ün farkında olmadan İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yayılmasına sebep olan ‘süper bulaştırıcı’ olarak isimlendirilen kişinin kimliği geride bıraktığımız günlerde 53 yaşındaki Steve Walsh olarak açıklanmıştı.

Singapur’da 20-23 Ocak tarihlerinde bir seminere katılan Steve Walsh daha sonra tatil yapmak için Fransız Alpleri’ne gitti. Kaldığı evde bulunan 11 kişiye de corona virüs bulaştıran Walsh, daha sonra Londra’ya geldi.

Yetkililer, uçakta 183 yolcu ve 6 uçuş görevlisi ile temas eden Steve Walsh’ın Londra’ya indiğinde hiçbir hastalık belirtisi göstermediğini açıkladı. Corona virüs bulaşan hasta sayısının ve ölümlerin tüm dünyada artmaya başlamasıyla yerel halk sağlığı yetkilileriyle temasa geçen Steve Walsh’ın c orona virüs kaptığı tespit edildi.İngiliz medyası, 2 hafta karantinada kalan Steve Walsh’ın bütünüyle tedavi edildiğini duyurdu. Fransız Alpleri’nde Walsh’un kaldığı 4 kişi ve bir çocuğun da testlerde corona virüs kaptığı tespit edildi.

Bu kişilerden birisinin İspanya’nın Majorca kentinde yaşadığı ve ailesine corona virüs bulaşmadığı ortaya çıktı. Böylece corona virüs Singapur’dan İngiltere, Fransa ve İspanya’ya bulaşmış oldu. Son 20 yapılan çalışmalar neticesinde her 5 kişiden bir kişi corona virüs tipi rahatsızlıkları daha hızlı bulaştırıyor. Steve Walsh örneğinde olduğu gibi ‘süper bulaştırıcılar’, temasa geçtiği kişilere corona virüs tipi rahatsızlıkları çoğunluktan daha hızlı bulaştırıyorlar. Bu bireylerin nasıl daha hızlı hastalık bulaştırdıkları ve tespit edilebilecekleri henüz bilinmiyor.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz