Clean Eating Nedir

0
535
Görüntüleme

Son dönemlerde daha sağlıklı yaşam ve beslenme ile alakalı en çok konuşulan konulardan biri haline gelen clean eating akımı, doğal hallerine mümkün olduğunca yakın olan yiyecekleri tüketmek fikrinden doğar. Temiz beslenme; minimum düzeyde işlem görmüş, etik olarak yetiştirilmiş ve doğal olarak oluşan besinler açısından zengin yiyecekleri seçmeyi içerir. Aynı zamanda kişinin sağlığını ve refahını iyileştirmeye katkı sağlamayı hedefleyen bir hayat biçimidir.

Clean Eating Nasıl Uygulanır

Clean eating, daha sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri ile uyumlu birkaç temel ilkeyi içerir:

  • Daha fazla sebze ve meyve tüket

Sebze ve meyveler; lif, vitamin, mineraller ve antioksidan bitki bileşenleri ile yüklüdür. Organik ürünler seçmek, zararlı kimyasallara maruz kalma riskini azaltarak temiz yemeyi bir adım daha ileri götürmene yardımcı olabilir. Her gün en az bir öğününde yeşil yapraklı salata malzemelerine ilave olarak en az üç farklı sebzeyi de salatana dâhil edebilir ve mümkün olduğunca renkli hale getirebilirsin. En sevdiğin yemeklere çilek, doğranmış elma ya da portakal dilimleri ekleyebilirsin,

  • İşlenmiş gıdaları sınırla

İşlenmiş gıdalar, doğal durumları değiştirildiği için clean eating daha sağlıklı yaşam tarzına direk olarak karşıdır. Çoğu işlenmiş ürün lif ve besin maddelerinin bir kısmını kaybeder ancak şeker, kimyasallar ya da diğer koruyucu maddeler açısından zengindir. Bu tarz yiyeceklere sağlıksız bileşenler eklenmemiş olsa bile, hala doğal gıdaların sağlamış olduğu pek çok faydadan yoksundur. Rafine tahıllardan yapılan paketlenmiş atıştırmalık yiyecekler yerine, fındık, meyve ve sebze gibi besleyici gıdaları tercih edebilirsin.

  • Tuzu azalt, baharatları artır

Vücut ihtiyaç duyduğu tuz miktarını daha sağlıklı bir diyetle karşılayabilir. Yemeklere ekstra tuz ekleyerek vücudun sıvı elektrolit dengesinde bozulmalar yaratabilirsin bunun yerine yemeklerine, salatalarına ve çorbalarına karabiber, kırmızıbiber, nane gibi pek çok farklı baharat ekleyebilir, hemde metabolizma hızını artırmaya yardımcı olabilirsin.

  • Şeker ve kafeini azalt

Hem sofra şekeri hem de işlenmiş gıdalarda kullanılacak olan mısır şurubu glikoz bakımından yüksektir. Aşırı glikoz tüketiminin obezite, diyabet, yağlı karaciğer ve kanser gibi rahatsızlıkların oluşumunda önemli bir rolü olduğu düşünülür. Yiyecekleri doğal, şekersiz halde tüketmeye çalışmalısın. Kafein yüksek oranda antioksidan içerir ama aşırı tüketimi vücut dengesine etki gösterebilir.

Clean Eating’in Faydaları Nelerdir?

Clan eating, fazla kilolarından kurtulmanın kolay yöntemlerinden biri olabilir. Toksin içermeyen doğal gıdaların yer aldığı temiz beslenme programında antioksidan, vitamin ve mineral açısından yüksek besinler tüketilir. İşte clean eating programının diğer yararları;

  • Daha daha sağlıklı dişler

Sindirim ağızda başlar, bu sebeple daha sağlıklı diş ve diş etine sahip olmak clean eating diyetinin güzel etkilerinden birisidir. Şekerli yiyecekleri ve içecekleri ortadan kaldırmak ağzında daha sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olur ve diş eti iltihabı gelişme riskini azaltabilir.

  • Daha parlak saçlar ve kuvvetli tırnaklar

Omega 3 yağ asitleri, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içeren clean eating, kuvvetli saç telleri ve tırnaklara sahip olmanı sağlamaya yardımcıdır. Saçlar ve tırnaklar proteinden oluşur, bu sebeple hücreleri kuvvetli tutmak için balık, kümes hayvanları, yumurta, fasulye ve fındık gibi yiyecekleri beslenme programına eklediğinden emin olmalısın. Ayrıca çeşitli meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet olan clean eating, E vitamini, C vitamini ve biyotin içerir.

  • Daha yüksek enerji

Temiz beslenme, özellikle öğleden sonra yaşanan uyku isteğini engellemek için enerji seviyeni yükseltmene yardımcı olabilir. İşlenmiş karbonhidratlar, özellikle tatlılar, kan şekeri seviyeni aniden yükselterek sana enerjide yapay bir artış sağlar ve aniden düşüş yaparak halsizleştirebilir. Lif bakımından zengin tüm gıdalar ve yağsız proteinler, gün boyunca doğal olarak enerji seviyenizi artıran ve dengeleyen daha istikrarlı, daha tutarlı bir enerji kaynağı sağlar.