CİLDİNİZİ YAZA HAZIRLAYACAK 5 ÖNEMLİ ÖNERİ

0
369
Görüntüleme
  • Siyah Noktalara Elveda

Cildinizde biriken kir ve ölü derilerin kalıntısı olan siyah noktalardan kurtulmak imkânsız değil. Doğru cilt bakımı ile siyah noktalarınızı azaltabilir ve zamanla onlardan kurtulabilirsiniz. Doğru bakım yapmamak ve düzenli şekilde peeling uygulamamak siyah noktalara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden yeni bir mevsime yenilenen cildinizle girmek için cilt bakımı yaptırarak siyah noktalara veda edebilirsiniz.

  • Cildinizi Koruyun

Her mevsimin kendisine özgü güzellikleri ve tehlikeli yanları vardır. Bahar ve yaz aylarında cildiniz güneşle yeniden tanışır. Bu tanışma kulağa hoş gelse de cildinize etki eden bazı olumsuz yönleri de olabilir. Bu mevsimlerde cildiniz güneşin zararlı ışınlarına yoğun bir biçimde maruz kalır. Bu durum cildinizde leke oluşumuna zemin hazırlamış olduğu gibi foto yaşlanmayı da hızlandırır. Güneşle yoğun temas içinde olduğunuz günlerde kesinlikle güneş kremi kullanmalı ve onun zararlı ışınlarından olabildiğince korunmalısınız. Kullandığınız güneş kremlerini cildinizin yapısına göre tercih ettiğiniz takdirde yararını görebilirsiniz.

  • Su Cildinize Hayat Katar

Cildinizin susuz kalması demek onun kuruması demektir. Su, doğa ve canlılar için ne anlama geliyorsa, cildiniz için de aynı anlama gelmektedir. Su cildinize yaşam verir ve canlı bir görünüm katar. Bu yüzden günde en az 8 bardak su içmeniz, günlük su tüketiminiz hakkında bilgi sahibi olmanız bir hayli önemlidir. Ayrıca düzenli uyku ve daha sağlıklı beslenmenin de daha sağlıklı bir cilde sahip olmanın anahtarlarından olduğunu unutmamalısınız.

Temizlenmek için Peeling

Cildinizin canlılığını devamlı kılmak ve mevsimin geçişlerinden minimum oranda etkilenmek istiyorsanız kesinlikle düzenli şekilde peeling uygulamalısınız. Haftada bir-iki kez uygulayacağınız; cilt tipinize uygun bir peeling, cildinizi kirlerden arındırdığı gibi onu ölü derilerden de arındırır. Peeling önerisi bırakıyorum denemekte fayda vardır.

  • Zeytinyağı Ve Şeker Peelingi (Kuru veya Karma Ciltler İçin)

Bildiğiniz gibi zeytinyağı müthiş bir antioksidandır. Cildi yeniler, parlatır ve nemlendirir. Şekerin ise cildi canlandırma ve sıkılaştırma özelliği vardır. Bu peeling özellikle kuru ciltlerde kullanmalıdır. Bir kâse içerisinde zeytinyağı ve toz şeker karıştırılır. Tonik ya da yıkama jeli ile temizlenmiş olan cilde sürülür ve yuvarlak hareketler ile cilde masaj yapılır. Uygulamadan sonra cilt ılık suyla durulanır. Bu peeling cildi ölü derilerden arındır, sıkılaştırır ve nemlendirir.

Beslenmek Cildinizin de Hakkı

Cildinizdeki renk ve ton farklılıklarının nedeni yeteri kadar iyi beslenmemesinin işaretidir. Özellikle su kaybetmek cildinizde leke oluşumuna sebebiyet verir. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizi bu sorunlardan uzak tutacaktır.