Bu gıdalar vücudunuza yapabileceğiniz en kötü şeydir

0
43
Görüntüleme

Akşam gerçekten karbonhidrat yememeli miyiz? Protein tozu metabolizmanızı nasıl etkiler? Ketojenik diyet ne getiriyor? Ve ne kadar şeker sağlıklı?

Beş farklı beslenme uzmanına bu soruları sorarsanız, bazıları tamamen farklı olan beş cevap alırsınız. Hiçbir şey beslenme konusu kadar karmaşık ve bireysel değildir.

Trans yağlar nelerdir?
Hemen hemen tüm uzmanlar bir noktada hemfikir: Trans yağ olarak da bilinen sertleştirilmiş yağlardan her durumda kaçınılmalıdır, çünkü sağlığımıza büyük zarar verirler.

“Doymamış yağ asitleri korunduğunda (sertleştiğinde) ve çok sayıda endüstriyel olarak üretilen gıdada bulunduğunda ortaya çıkarlar,” diyor beslenme uzmanı Prof. Dr. Thomas Kurscheid.

Bu yiyecekler sizi şişman ve hasta ediyor
Trans-yapılandırılmış yağ asitleri (kısaca trans yağlar), örneğin, kızarmış gıdalara, hazır yemeklere ve endüstriyel dondurmaya dahil edilir.

“Geçmişte, margarin de çok fazla trans yağ içeriyordu, ancak şimdi neredeyse hiç görünmüyorlar,” diye açıklıyor Dr. Kurscheid “Low Carb: Latest State” adlı yeni kitabında.

Trans yağlar: 500.000 ölüm onunla ilişkilidir
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) artık tamamen yasaklanmasını istiyor. Bu yağlar ve sanayileşmiş ülkelerde artan ölüm oranı arasında açık bir bağlantı görüyor – kardiyovasküler hastalıkların sonucu olarak yaklaşık 500.000 ölüm, trans yağlarla ilişkilidir.

“Trans yağlar arteriyosklerozu erken tetiklediğinden, Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten yasaklanmıştır. Ne yazık ki, bu Almanya için geçerli değildir. AB şu anda üst sınırlar üzerinde çalışıyor. ”Bu nedenle, doktorlar şimdi“ katil yağlar ”hakkında bile konuşuyorlar.

Katil yağlar: bu yüzden trans yağlar çok sağlıksız
Trans yağlar tamamen doymuştur. “Bu onları yavaşlatıyor ve başka kimyasal bileşikler oluşturamıyorlar – bu da onları çok dayanıklı hale getiriyor. Uzun raf ömürleri sayesinde gıda endüstrisi tarafından tercih edilir ve vücudumuz tarafından saklanır. ”

Ölümcül sonuçlarla: “Bununla birlikte, tüm vücut hücrelerimizin hücre zarları yağdan yapıldığı için, yağ metabolizması yoluyla çok fazla kötü yağ yediğinizde bu zarlar kalınlaşabilir ve esnek olmayabilir.”

Yağı asla duman noktasının üzerinde ısıtmayın
Dr. Thomas Kurscheid bu nedenle kızartma yağının duman noktasına kadar ısıtılmamasını önerir. Yağ, tavada sigara içtiği anda, zaten kanserojendir.

Bu gıdalar özellikle büyük miktarda trans yağ içerir
Almanya’da şu anda trans yağlar için bir sınır değeri bile yoktur – sadece besinsel bilgilerdeki “doymuş yağ asitleri” endikasyonu trans yağların oranının ne kadar yüksek olabileceğine dair kaba bir tahmin verir.

DGE, gıda enerjisinin yüzde birinden daha azının bu yağlardan alınmasını önerir. Kadınlar günde sadece iki gram tüketmelidir. Karşılaştırma için: Mc Donalds burgerinde ortalama yaklaşık 20 gram vardır.

Fakat hangi gıdalar en çok trans yağ içerir? Profesör Doktor. Jena Üniversitesi’nde beslenme fizyolojisi kürsüsü başkanı Gerhard Jahreis daha ayrıntılı bir şekilde incelendi.

Araştırmaya göre, bu gıdalar en fazla trans yağ içerir:
1. Milföy hamuru

2. Cipsler

3. Çerezler

4. Pişirme margarin

Bu liste büyük ölçüde Alman Beslenme Derneği’nin (DGE) tavsiyesi ile örtüşmektedir. Bu yiyecekleri yemeye karşı tavsiyelerde bulunur:

1. pişmiş mal: kruvasan, kek, kurabiye, börekler

2. Fast food: patates kızartması, pizza, hamburger

3. Hazır yemekler: kuru çorbalar, dondurulmuş tavuk ve balık filetolarında ekmek kırıntıları

4. Şekerleme ve aperatifler: patates cipsi, patlamış mısır, kraker, müsli barlar

Şekerden daha kötüsü: Bu bileşenlerden de kaçınmalısınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz