BİNANIZIN DEPREM RİSKİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

0
541
Görüntüleme

Deprem anı her ne kadar en çok tereddüt edilen anlardan birisi olarak hatırlansa da kimisi için de deneyim edici olayların yaşandığı bir an olarak kalabilir. Ayrıca yaşanılan binanın deprem riskini nasıl öğreneceğiz sorusu bir hayli önemlidir. Yaşadığımız binalar da deprem sırasında bir hayli önem arz ediyor. Deprem risk haritasına dijital bir biçimde ulaşabilirsiniz fakat burada önemli olan yaşamakta olduğunuz binanın riskini sorgulamak. Bunun için Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulamasını kullanabilirsiniz.

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

Deprem anı çok travmatik olayların yaşanabileceği anlardan biridir. İşte bu nedenle o anda yapılması gerekli olan iyi öğrenilmeli ve uygulamaya geçilmelidir. Sizler için derlenen birkaç öneriyi de dikkate alarak bu an ortasında sevdiklerinizle iletişimde kalarak güvende olduğunuzu anlatabilirsiniz.

İşte tavsiyeler şunlar:

Panik yapmayın ve kendinize güvenli bir alan bulun.
Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere gibi eşyalardan olabildiğince uzak durun.
Balkon, asansör gibi tehlikeli yerlerden uzak durun.
Elektrik düğmesi, çakmak gibi tehlikeli cisimlerden uzak durun. Ayrıca kapıları kullanmayın.
Sarsıntı tamamlandıktan sonra elektrik vanalarını kapatın.
Bunları yaptığınız takdirde evdeki hasar sayısı da aza indirilmiş olur. Her bireyin kendi sağlığını düşünmesi, mümkün olduğunca göçük altında sesini duyurmaya çalışması, güvende olduğunu bildirmesi bir hayli önemlidir.

Deprem Anında Kullanılabilecek Uygulamalar

Deprem herkesin korktuğu, panik atak yaşadığı ve sorunun olacağını hissettiği andır. Bu andan hem ruhen hem de bedenen sağlam bir biçimde çıkabilmek için kullanılması gerekli olan bazı mobil uygulamalar vardır. Bunlar bir hayli faydalı olmasının yanında kullanışlıdır.

Bazıları sizin için derlendi:

Bridgefy: Bluetooth bağlantısı ile çalışan bu uygulamada yüz metreye kadar yakınlarınızdakilerle iletişime geçebilirsiniz ve uygulamayı kullanan kişi sayısı arttıkça mesafe artıyor.
Akut Güvendeyim: Akut uygulaması deprem anında beş telefon numarasına, GPS üstünden aldığı konumu kısa mesaj yolu ile iletip güvende olduğunuzu bildiriyor.
BiP: Acil durum özelliği bulunan ve tüm operatör kullanıcılarının kullanmış olduğu bu uygulamayla Acil Durum Butonu içerisinde yer alan “Yardım İste” özelliği ile deprem anında güvenli bir ortam oluşturuluyor.
Life360 Aile Konum: Bu uygulama GPS özelliği yardımı ile deprem anında aileleri ile iletişimde kalabiliyor.
Signal Offline: 100 metreye kadar internet ya da yerel ağ olmadan kişisel veya grup halinde bir iletişimi sağlamayı başaran uygulama oldukça kullanışlı bulunuyor.
Bu ve buna benzer uygulamalar sayesinde deprem anından sağ çıkmak veya sevdiklerimizle iletişim kurmak oldukça basit bir hal almaya başladı. Böyle giderse gelişen bu teknoloji sayesinde birden çok uygulama gelişecek ve hepsi de faydalı bir hale gelecek. Kendinizi herhangi bir tehlikeye karşı korumayı unutmayın.

Bina Deprem Riski Sorgulama

Herkes deprem gerçekleşirken evinin sağlam olduğunu düşünür. Fakat genel olarak bu yapılar bir hayli çürük binalardır. Binanızın sağlam olup olmadığını internet üstündeki uygulamalardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapmanız gerekli olan birkaç şey daha var. Bunu öğrenmenin en kısa yolu depremi deneyimlenmek değil, deneyimlenenler dahil pek çok kişiden ve siteden yardım almaktır. Örneğin esasında pek çok uygulama sayesinde bu yapılabilir ve bilgi sahibi olunabilir. Yapılmaması gerekli olan şeylerden en önemlisi cep telefonlarına, tablete hatta kısacası elektronik aletlere ve sosyal ağlarda bakmamaktır.

Bu yapıldığı takdirde ev çökmeye yüz tutmuş olsa bile bir biçimde hasar görmeden çıkmak epey zor olacaktır. Bunun için herkesin bilinç kazanması gerekir. İkinci olarak ise sabitlenmeyen eşyalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan hasar alımı mümkün olabilir. Üçüncü ve son olarak ise merdivenlere veya çıkışlara doğru koşulmaması. Çünkü epey riskli olan bu bölgeler deprem anında çökebilir.

Depremlerin Bireyler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Deprem öncesi ve sonrası bireyler üstünde oldukça çok büyük bir etki bırakır. Hatta öyle ki çoğu kişi bu etkiyi seneler geçtikten sonra bile üstünden atamaz. Bireylerde ‘’Seismophobia’’ adı verilen deprem korkusu görülebilir ve bu durum psikolojik yardım almayı gerektirebilir. Depremin tekrar ne zaman, nerde ve ne şiddette olacağı bilinmediği için kişide çok önemli bir sorun haline gelir. Kişi günlük hayatını devam ettiremez, sürekli anksiyete krizleri ile uğraşır. Yaşanan travma farklı nedenlerden de kaynaklanabilir.

Depremler Önceden Bilinebilir mi?

Birçok profesyonel bu konuyla ilgili görüş belirtse de kimi zaman çoğuna inanmamak gerekir. Çünkü gerçek deprem profesyonelleri depremin süresi ya da ne zaman gerçekleşeceği hakkında kesin bir bilgi vermeyen bireylerdir. Ayrıca bu sürecin bireyler üstünde ne kadar olumsuz bir etki bıraktığını bildiklerinden tahminlerini söylerler yalnızca. Depremin merkez üssünün koordinatlarını +/-10 kilometre, oluş zamanını +/-4 saat ve büyüklüğünü +/-1 hata limitleri içinde bilinebileceği bilinen bir gerçektir. Ayrıca uzun bir sessizlik olduğunda deprem olacağını öngören profesyoneller da vardır.

Depremle İlgili Doğru Bildiklerimiz

Depremle ilgili pek çok yanlış şey biliyor olsak da doğrularını tekrarlamakta fayda var. Bu doğruların arasında tehlikeli görülen bir cisme yaklaşmamak, deprem anında panik yapmamak, koşmamak ve anında çökebileceği düşünülen yerlerde bulunmamak var. Mümkünse kolonların olduğu yerde durulmalı ve boşluk alanlarından uzak durulmalı. Açıkta kalan ve kafaya gelebilecek herhangi bir unsur barındıran eşyalardan olabildiğince kaçınmalı.

Son Olarak Birkaç Öneri

Depremle ilgili neler yapıp neler yapmamanız gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olduğunuza göre bir an evvel yaşanabilecek deprem sorunuyla ilgili uygulamaları yüklemenizde fayda var. Her nerde olunursa olsun depremler hayatları etkilemeye, konuşulacak en önemli konulardan biri olmaya devam edecek. Bu konuyla ilgili önlem alınmazsa da sonuçları istenildiği gibi bitmeyecek. Bir an önce deprem olacakmış gibi önlemleri almak, eşyaları sabitlemek ve gelebilecek tehlikelere karşı korunmada bulunmak çok önemli.