Bilime Göre Aşk Hakkında 10 İlginç Gerçek

2
1237
Görüntüleme

Contents

Bilime Göre Aşk Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

Aşıkken dünyaya pembe gözlüklerle bakarız ve dünya gözümüze olduğundan çok daha iyi bir yer gibi görünür. Yemeklerin tadı daha güzeldir, renkler daha parlaktır ve hatta büyük sorunlar bizler için ufak pürüzlerdir artık. Mesele şu ki esasında böyle hissetmemizi sağlamayı başaran pek çok biyolojik etken var. İşte bilimin aşk hakkındaki bilimsel bulguları;

1.Hem erkek hem de dişiler cinsel çekicilik için yeterli testosterona sahip olmalıdır.

İlginç gelebilir ama erkeklik hormonu olan testosteron kadınlarda da az miktarda bulunmaktadır. Testosteron, sizi etkileyen kişiyi ‘’elde etme içgüdüsü’’nü harekete geçireceği gibi, arzu da yaratır.

2. Farklı bir bağışıklık sistemine sahip bir kişiyi hissedebilir ve ona çekici gelebiliriz.

Bu bulgu, İsviçre Üniversitesi’nden Claude Wedekind tarafından yapılan bir çalışmada ortaya çıktı. Kadın deneklere yıkanmamış erkek tişörtleri koklattırıldı. Kadınlar daimi olarak bağışıklık sistemi kendilerininkinden farklı olan erkeğin gömleğinin kokusunu tercih etti. Ve aynı bulgular kemirgenlerde de bulundu.

3. Aşık olmak, kokain ya da nikotin kadar bağımlılık yapar.

İlişkinin ilk çekim aşamasında vücutta salınan bir kimyasal olan dopamin, kokain ve nikotin kullanıldığında da salınır. Bu maddelerden kopmak ne kadar zorsa insanların da aşk duygusundan ve aşık oldukları insandan kopmaları bu nedenden oldukça zor. Yine de üçü arasında seçim yapmak durumunda kalırsanız aşık olmanın en sağlıklısı olduğunu hatırlatalım.

4. Sevgiliye duyulan aşk ve anne ile çocuk arasındaki aşk benzer bir kimyasal bağı paylaşır.

Oksitosin hormonu, doğum sırasında ve bir çocuk emzirildiğinde ve orgazm sırasında salınır. Oksitosinin uzun vadeli bağlanmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

5. Ebeveynlerimizden birine benzeyen ve / ya da kokanlara ilgi duyarız.

Kulağa biraz ürkütücü gelse de, ebeveynlerimizden birine benzeyen bir partneri hayatımıza daha kolay dahil ediyoruz. Mesela bir kadınsanız, babanızın sürdüğü ferah ve rahatlatıcı bir koku belleğinize işlenebilir, bu kokuya benzer bir kokuya sahip olan kişi de sizde güven duygusu oluşturup çekici gelebilir.

6. Kendimize benzeyen birine de aşık olma eğilimindeyiz.

Yüz fonksiyonları, saç rengi ve göz renginin beraberinde, aynı akciğer hacmine, kulak memesi uzunluklarına ve metabolik hızlara sahip olanları da kendimize daha kolay çekiyoruz.

7. Sinir hücreleriniz aşkın ilk senesinde çok daha iyi çalışır.

Vücudumuzdaki bazı sempatik ve duyusal sinir hücrelerinin işlevleri için önemli olan Sinir Büyüme Faktörü (NGF’nin) aşkın ilk senesindeyken değerinin arttığı görülüyor. Yani temel duyularımız ve tepki sistemimiz aşkın ilk senesinde daha aktiftir ve sonraki senelerde normal değerine döner. Aşkın en başlarda daha heyecanlı olmasının bir etkeni de bu olabilir.

8. Bağlılık hormonu olarak bilinen oksitosin ve vazopressin hormanlarından biri azaldığında, bağlılık da azalır.

Uzun süreli çiftleşme çifti olarak tutulan çayır fareleri üstünde vazopressin’in baskılandığı bir çalışma yapıldı. Bu tarla fareleri eşlerine olan ilgilerini hemen kaybettiler ve birbirlerini yeni eşlerden bile korumadılar.

9. Aşk esasında bir saplantı-zorlantı bozukluğu olabilir.

Yapılan incelemelerde, anksiyete bozukluğuna sahip olan obsesif-kompulsif kişilerle, aşık olan kişilerde aynı seviyelerde serotonin bulundu. Muhtemelen aşık olduğumuzda başka kimseyi düşünememe sebebimiz de bu.

10. Aşktan korkanlar korkunuzun bir adı var: Filofobi.

Geçmişte yaşamış olduğunuz kötü tecrübeler sizde bir kaygı bozukluğuna yol açmış olabilir. Eğer duygusal anlamda bağ kurmaktan kaçınıyorsanız ve hoşlandığınız bir kişi ile sonunda acı çekeceğim düşüncesi ile bir araya gelmek istemiyorsanız, Filofobi’den muzdarip olabilirsiniz. Fakat bir terapistle bu fobiden kurtulup yeni aşklara yelken açabileceğinizi de belirtmiş olalım.

2 YORUMLAR

  1. Asking questions are in fact pleasant thing if you are not understanding anything totally, however this article gives good understanding even. Fionna Denny Lonnie

Comments are closed.