Bal Arısı Zehrinin Meme Kanserine Etkisi

0
92
Görüntüleme

Meme kanseri kadınları en çok etkileyen kanser türleri arasında sayılıyor. Avustralyalı bilim insanların meme kanseri üzerine yapmış oldukları incelemelerde bal arısı ile meme kanseri arasında yeni bulgular elde ettiler.
Bilim insanları bal arılarından elde edilen zehrin laboratuvar ortamında bazı agresif meme kanseri hücrelerini yok ettiğini gözlemlediler.

Bal arısı zehrinde bulunan melittin adlı maddenin tedavi etmesi zor olan iki meme kanseri tipine karşı, üçlü negatif ve HER2 pozitif, denendiği açıklandı.

Avustralyalı bilim insanlarının bu yeni keşfi umut veriyor olsa da kesin gelişme kat edebilmek içi daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en çok görülen kanser tipi olarak bilinmekte.

Laboratuvar ortamında kansere karşı mücadele edebilen binlerce kimyasal bileşen olsa da çok azı insanlar için tedavi amaçlı üretilebiliyor.

Arı zehrinin daha önce melanom adlı deri kanserine karşı da etkili olduğu bulunmuştu.

Batı Avustralya’da bulunan Harry Perkins Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma Nature Precision Oncology adlı hakem onaylı dergide yayımlandı.

300 bal arısı ve yaban arısından alınan zehir test edildi ve bal arılarından alınan maddenin etkili olduğu görüldü.

Araştırmayı yürüten 25 yaşındaki Ciara Duffy ve ekibi, zehirde bulunan bir bileşkenin kanser hücrelerini bir saat içinde öldürdüğünü, bunu diğer hücrelere çok az zarar vererek gerçekleştirdiğini gördü. Ancak yüksek miktardaki dozlarda zehir etkisinin arttığı bulundu.

Araştırmacılar melittin maddesinin ise tek başına kanser hücrelerini kapatmakta ve hücre büyümesinin önüne geçmekte etkili olduğunu buldu.
Melittin normalde arı zehrinde bulunsa da sentetik olarak da üretilebiliyor.

Meme kanserlerinin % 10-15’ini oluşturan üçlü negatif kanser türü, ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi ile tedavi edilebiliyor. Ahval’in BBC’den aktardığı habere göre araştırmacılar bu maddelerin ilaca dönüştürülebilmesi için daha gidilmesi gerekli olan uzun bir yol olduğu konusunda uyarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz