B12 Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri

0
200
Görüntüleme

Sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Hafızanızın eskisi gibi iyi olmadığından mı şikayetçisiniz? Ya da depresyonda mısınız? Tüm bu problemlerin altında yatan sebep B12 vitamini eksikliği olabilir.
Sadece hayvansal gıdalarda (et ve süt ürünleri) bulunan B12 vitaminine kemik iliğinde yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretmek için ihtiyaç duyulur. B12 vitamini karaciğerde depolanır ve tam doluluk durumunda 5 yıl kadar yetebilir. B12 eksikliği vücutta yeteri kadar B12 vitamini depolanamaması biçiminde tanımlanır. Bu da kan hücrelerinin olması gerekli olan seviyenin altında olmasına, yani kötücül anemiye neden olur. B12 vitamini eksikliğinde odaklanamama, dikkat kaybı, unutkanlık ve ruh halinde değişiklikler gibi zihinsel problemler ortaya çıkabilir.

B12 Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliğinde yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretilemez. Bu durumda vücudun çeşitli hücre ve organlarına yeteri kadar kan ulaştırılmaz. Kırmızı kan hücrelerininin taşıdığı oksijeni kullanamayan hücre ve organlarda birtakım aksaklıklar baş gösterir. Ayrıca B12 vitamini sinir hücrelerinin etrafını saran miyelin kılıf sentezinde görev aldığı için, eksikliği zihinsel problemlere yol açar.
B12 vitamini eksikliği belirtileri genel olarak ağır ağır kendisini gösterir ve hemen fark edilmezler. Eğer durum kötüye gidiyorsa, şu yaygın belirtiler ortaya çıkabilir:

Güçsüzlük ve Bitkinlik
Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
Çarpıntı ve Kalp Atışının Hızlanması
Nefes Darlığı
Dilde Yaralar Oluşması ve Dilin Kırmızı Bir Görünüm Alması
Mide Bulantısı ve İştah Kaybı
Kilo Kaybı
İshal
Gözlerin ve Derinin Sarımsı Bir Renk Alması
Eğer B12 eksikliği uzun süreler devam ederse, bu durum beyin hücrelerinde geri dönüşü olmayan sorunlar yaratabilir, bu şekilde şu belirtiler ortaya çıkabilir:

Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma, Karıncalanma
Yürümede Zorlanma
Kaslarda Zayıflama
Çabuk Öfkelenme
Hafıza Kaybı
Bunama
Depresyon
Psikoz

B12 Eksikliği Neden Olur?

B12 vitamini eksikliği şu sebeplerle ortaya çıkabilir:

1. Yetersiz B12 Alımı

Yeterince hayvansal gıda tüketmeyenlerde ve vejeteryan beslenenlerde (et, balık, yumurta ve süt ürünleri yemeyenlerde) B12 vitamini eksikliği kaçınılmazdır. Yeme bozukluklarında (anoreksiya ve bulimia) B12 eksikliği yine diyetle ilişkilidir.

2. İntrinsik Faktör Eksikliği

İntrinsik faktör mide zarındaki hücreler tarafından salgılanan bir proteindir. Bu protein B12 vitaminine bağlanır ve B12 vitaminini bağırsaklarda emilmek üzere taşır. İntrinsik faktörün yokluğu kötücül aneminin en yaygın sebebidir.

3. Mide Ameliyatı Geçirenler

B12 vitamini eksikliği midenin bir bölümün alınmasıyla sonuçlanan mide ameliyatı olmuş kişilerde görülebilir.

4. Bakterilerin Aşırı Çoğalması

Diyabet, skleroderma (deri sertleşmesi), striktür (vücudun çeşitli bölümlerinde oluşan darlıklar) ve divertikül hastalarında alınan gıdaların bağırsaklardan geçişi yavaşlar. Bu da bağırsak parazitlerinin artması ve aşırı büyümesine neden olur. Bu parazitler B12 vitaminini kendi ihtiyaçları için kullanırlar, bu şekilde B12 vitamini eksikliği oluşur.

B12 Eksikliğinin Teşhisi

Doktorunuz nasıl beslendiğiniz ve ailenizde anemi hastası olup olmadığı hakkında soru soracaktır. Doktorunuz ayrıca diyabet, bağışıklık sorunları ya da mide ameliyatı gibi B12 eksikliğine yol açan herhangi tıbbi bir durumunuz olup olmadığını göz önünde bulunduracaktır.
Doktorunuz tıbbi geçmişiniz veya belirtiler nedeniyle B12 vitamini eksikliği şüphesiyle sizden bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Bundan önce fiziksel bir muayene yaparak, dilinizde kızarma, derinizde sarılık olup olmadığına bakacak ve kalbinizi dinleyecektir.
Laboratuvar testleri şunlardır:

Kırmızı kan hücresi seviyesini ve bunların görünüşünü saptamak için yapılan standart testler: B12 eksikliğinde kırmızı kan hücreleri olağandışı bir biçimde büyük ve anormaldir.
B12 seviyesini ölçmek için yapılan kan testleri: Demir ve folik asit seviyeleri de bu test aracılığı ile ölçülür.
Metilmalonik Asit seviyesini ölçmek için yapılan kan testleri: Metilmalonik asit B12 eksikliği bulunan kişilerde artış gösterir.
İntrinsik faktör antikoru için yapılan kan testleri: Eğer kötücül aneminiz var ise doktorunuz antikor seviyesini ölçmek için özel testler yaptırabilir. Midesinde intrinsik faktör eksikliği olan çoğu kişinin kanında bu antikorlardan bulunmaktadır.
Kemik İliği Biyopsisi: Çok nadir de olsa, teşhisi doğrulamak için kemik iliği biyopsisi yapılabilir. Bu prosedürde, belin hemen aşağısındaki pelvik kemiğe bir iğne sokularak, kemik iliğinden bir parça alınır. Kemik iliği örneği anemi ya da kırmızı kan hücrelerinde anormallik var mı diye incelenir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Uygun tedaviyle, B12 eksikliği belirtileri birkaç gün içerisinde iyileşmeye başlar. Vejeteryanlar ve diyete bağlı şekilde B12 eksikliği olan kişiler B12 vitamini hapları, B12 vitamini iğneleri ve B12 vitamini alımını artıracak şekilde tasarlanan diyetler sayesinde bu sorundan kurtulabilirler. Kötücül anemiye sahip kişiler veya bağırsaklardaki emilim sorunu nedeniyle B12 eksikliği olanlar 1 ila 3 ayda bir iğne vurulmak durumundadır.

B12 Eksikliğinin Önlenmesi

B12 eksikliğini engellemek için yeteri kadar hayvansal gıda ile beslenmeye, bu mümkün değil ise B12 vitamini hapı almaya özen gösterilmelidir..

B12 emiliminde sorun yaşamakta olan kişiler için, B12 eksikliği kaçınılmazdır. Ama bir kere teşhis konduktan sonra düzenli iğneler sayesine bu problemle bir daha karşılaşılmaz.

B12 Vitamini İçeren Besinler

B12 vitamini içeren besinler en çoktan aza doğru şöyledir:

Karaciğer
Kırmızı et
Kabuklu deniz ürünleri
Balık
Yumurta
Peynir
B12 vitamini vücut tarafından az da olsa üretilebilir. Süt B12 vitamini içerse de, işlenmesi sırasında B12 kaybolur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz