Ayasofya Hakkında Bilinmeyen 7 Gizemli Sır

0
44
Görüntüleme

Tüm dünyanı eşsiz bir sanat şaheseri olarak gösterdiği kutsal bir mabet olan Ayasofya, nice badireler atlatmış, işgal altında kalmış ve tehdit edilmiş nice savaşlar görmüş. Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethi ile yeni bir çağ açıp bir çağı kapatmaya tanıklık etmiş Ayasofya’nın belki de önceden hiç duymadığınız 7 gizemli sırrını sizler için derledik.

7. Ayasofya’nın Kurulduğu Tepe Şehrin Hakimiyetini Elinde Bulundurması

Bu büyük mabedin kutsallığı Sarayburnu tepesinden başlayan ilk vakitlerden beri kutsal kabul edilmiş bir bölgedir. İstanbul’un en gösterişli ve yüksek tepelerinden birisidir. Neredeyse bütün şehre yukarıdan bakan bir inanç merkezidir. İstanbul tıpkı roma şehri gibi yedi tepe üzerine kurulmuş, kehanetlere yer almış, seçilmiş, kutsanmış özel bir şehirdir.

6.İmparator Kapısı Üzerindeki Tapınak Sembolü

Ayasofya da, tıpkı Kudüs’teki Süleyman Mabedi gibi kutsal kaya üzerindedir ve oradaki kutsallık anlayışının bir devamıdır. Ayasofya’da İmparator kapısı üstündeki tapınak sembolü, Kudüs’teki tapınağın ta kendisidir.

5. Melek Gabriel’in Elindeki Kürenin Gizli Manası Nedir ?

Globus Mundi yani Dünyanın küresi manasına gelen Globus günümüz de nerdeyse her platformda sıkça kullanılacak olan “globalizm” sözcüğünün de kökenidir. Burada Melek Gabriel elinde Dünyanın küresi anlamına gelen Globus mundi’yi tutmaktadır ve sembolik olarak dünyanın hükümdarlığını imparator vermek manasını taşıdığına inanılmaktaydı.

4. Ayasofya’da Mermer Bloklara İşlenmiş Cennet-Cehennem Kapısı

Mermer blokların sağ ve sol tarafına işlenmiş bu figürler Cennet-Cehennem kapısı olarak adlandırılmıştır, fakat enteresan bir biçimde bu kapının anahtarı da yanında durmaktadır. Cennet-Cehennem kapısı, ama bu anahtarı almayı bilen için açılacaktır inancı doğmuştur.

3. Hızır Ayasofya’da Görüldü mü ?

Günümüzde büyük avizenin asılı olduğu yerde bir vakitler altın bir top asılıydı ve Hızır’ın topun altında namaz kıldığına ve kimi zaman gelenlere göründüğüne inanılmıştır. Hızır’ın ayrıca Terleyen direk diye anılan yaz kış nemli olan sütuna başparmağını koyarak onu kıbleye çevirdiği hakkında rivayetler halk arasında yayılmıştır. Hızır’ın burada görülmesi kerameti artıran en önemli öğelerden birisidir.

2. Ayasofya’da ki Gizemli El İzi Kime Ait ?

Hazreti Meryem’in eli olduğuna inanılan bu izin, esasında bir devin eline ait olduğu söylentisi de vardır. El izinin yüksekte bulunması dolasıyla, Hazreti Süleyman’ın çalıştırdığı cinlere ve devlere atıf yapılarak buraya gelip iz bıraktıklarına inanılmıştır.

1. Ayasofya’nın Altındaki Dehlizler Nereye Kadar Uzanıyor ? Kutsal Emanetler Burada mı ?

Kuşkusuz en çok konuşulan ve merak edilen efsane, Ayasofya’dan başlayıp İstanbul’un pek çok noktasına ulaşıldığına inanılan bu dehlizler, ayrıca pek çok gizemi ve kripto odalarını da yanı sıra saklıyor. Bir çok rivayete göre Kutsal emanetlerin bu tüneller yolu ile kaçırıldığı ya da saklandığını düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz