Ayakkabı Bakımının Püf Noktaları

0
231
Görüntüleme

Ayakkabılar insanların dış görünüşünde en az giysi kadar önemli bir unsur. Bu bakımdan ayakkabıların daimi olarak bakımlı olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Ayakkabı satın alırken bilinçli bir biçimde almak ilerisi için de ayakkabınıza nasıl bakacağınız konusunda zorlanmamanız manasına gelmekte. Çünkü farklı maddelerden üretilmiş ayakkabıların bakımları da değişiklik göstermekte. Peki, ayakkabı bakımının püf noktaları nelerdir bir göz atalım.

Ayakkabı Boyamak

Ayakkabınızı sıklıkla boyamaktan kaçının. Bu işlemi kendinize bir boyama günü seçerek yapabilirsiniz. Bu işlem bir ay boyunca en fazla iki sefer yapılmalıdır. Boya kimyasal bir madde olmasından dolayı ayakkabı derisinin özelliğini normalden çok önce kaybetmesine neden olacaktır. Ayakkabı derisi hakiki deri olsa da çok fazla boyarsanız kısa süre içinde özelliğini kaybedecektir. Bununla beraber kullanmış olduğunuz boyaları kesinlikle işinin uzmanı ayakkabı mağazalarından alın. Bu mağazalarda birde ayakkabı bakım kitleri de satılmaktadır. Ayakkabı bakım kitlerini düzenli şekilde kullanarak ayakkabınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Sadece boyamanın bir bakım olmadığını unutmamakta fayda var.

Rugan ayakkabılar için farklı bakım yöntemleri uygulanmaktadır. Rugan ayakkabılar kesinlikle boyanmamalı. Sadece nemli bir bezle silinerek temizlenmelidir. Piyasada satılan ve rugan ayakkabı boyası olduğu söylenen maddeler kesinlikle ayakkabınızın dayanıklılığını azaltmaktadır. Bu ilerleyen zamanlarda yırtılma ve dikişlerde açılma olarak kendisini gösterecektir.

Mevsime Göre Ayakkabı Giymek

Ayakkabınızı uzun süre kullanabilmek için yapacağınız en önemli şey mevsiminde giymek olacaktır. Bu ayakkabınıza uygulayabileceğiniz en önemli bakımdır. Kışın yazlık bir ayakkabı giymek siz ne kadar dikkat ederseniz edin bir biçimde ayakkabınıza zarar verecektir. Siz farkında olmadan gireceğiniz bir su birikintisi veya hafif bir yağmur altında yürürken ayakkabına düşen yağmur damlaları yazlık ayakkabınızın ömrünü kısaltır. Bununla beraber yazlık ayakkabılar suya dayanıklı şekilde üretilmezler. Bu yüzden ıslandıklarında hem suyu çabuk geçirirler hem de dikişleri ve yapıştırma olan yerleri çabuk açılır.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Her insan hoşuna giden ayakkabıları giymek ister. Ancak ayakkabı giyerken bakımının nasıl yapılacağı veya ayakkabının ömrünün ne kadar olduğu bir çok kişi tarafından hesaplanmaz. Bu yüzden güzel görünen ayakkabıların ömürleri genelde kısa olur. Ayakkabı seçimi gerçekleştirilirken ayakkabının üstündeki dikişlere, yapıştırma yerlerine, üretildiği malzemenin kalitesine özen gösterilmelidir.. Bununla beraber ayakkabıyı satın aldığınız yerdeki personele de ayakkabı ile alakalı her çeşit soruyu sorup daha sağlıklı cevaplar almanız gerekmekte. Satıcının ayakkabı ile alakalı çok fazla bilgisi yoksa bu durum ileride sizin sıkıntı yaşamanıza yol açar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz