Apandisit Nedir? Apandis Hangi Taraftadır? Belirtileri ve Tedavisi?

0
130
Görüntüleme

Apandisit, körbağırsak üstünde apandisin denilen bölümün iltihaplanması ile oluşan ve şiddetli ağrı ile seyreden ciddi bir enfeksiyondur. Apandisit bir bakteri iltihabıdır ve 10-30 yaşları arasında daha sık görülür. Apandis patlaması, enfeksiyonlu iltihabın karnın iç bölgesine boşalması sonucu oluşur; hayatı tehlike yaratan ciddi bir sorundur. Bu sebeple kişinin tedavi için acilen hastaneye yatırılması gerekir. En yaygın tedavi yöntemi iltihaplı apandisin kesilip çıkarılması şeklindedir. Apandisit belirtileri, arasında karnın sağ tarafında şiddetli ağrı, yüksek ateş ve mide bulantısı bulunur. Eğer karnın ağrıyan bölgesine çok hafif dokunduğunuzda bile ağrı şiddetleniyor ise apandisitten şüphelenip zaman kaybetmeden 112 acil servisini arayınız yada en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Apandisit belirtileri

Şiddetli karın ağrısı
İştah kaybı
Mide bulantısı
Ağrılar başladıktan hemen sonra kusma
Karın bölgesinin şişmesi
Gazla beraber görülen kabızlık ya da ishal
Gaz çıkarmakta zorlanma
Ateş, genelde 38 C’nin üzerine çıkmaz
Rektum bölgesinde ağrı
Ağrılı idrara çıkma

Apandisit ağrısı

Hazımsızlık veya gaz zaman zaman geçici olarak şiddetli ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda, gaz sıkışmış gibi hissedebilir ve gazını atamadığınızı hissedersiniz. Sadece gazla ilgili rahatsızlık duygusu yaşamaktaysanız, reçetesiz bir mide yanması ilacı alıp belirtilerinizin geçip geçmediğine bakabilirsiniz. Eczacıya danışarak alabileceğiniz reçetesiz ilaçlar arasında omeprazol veya lansoprazol olabilir.

Apandisit belirtileri: Karın ağrısı
Apandisit belirtileri arasında en bilineni karın ağrısıdır, karın bölgesine yayılan ağrılar donuk ve süreklidir. Ancak karnın sağ alt kısmını doğru ilerledikçe ağrı şiddetlenir ve “bıçak gibi” olarak tabir edilen ağrılar yaşanılabilir. Baskı ya da hareketle artan ağrı vardır.

Karın bölgesinin genelinde “donuk” bir ağrı, karnın sağ alt kısmında ise keskin ve şiddetli ağrılar olabilir. Sağ bölgedeki ağrı kalça kemiğinin hemen üst kısmına denk gelmektedir.
Ağrıya kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi diğer belirtilerde eşlik edebilir ancak, ağrı dışında görülen bu belirtiler her kişide ortaya çıkmayabilir. Ağrı künttür ve göbek deliği etrafındadır. Fakat ortalama 4-6 saat (1-12 saat) sonra ağır lokalize olur ve şiddetlenir. Ağrı sağ alt kadrana lokalize olur.

Apandisit belirtileri: Kabızlık
Apandisitin en belirgin özelliklerinden bir diğer ise, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın meydana gelmesidir. Yani apandist bir sorun var ise büyük tuvalete çıkarmaz, engeller.

Apandisit belirtileri: Anoreksi (Iştahsızlık)
Hastaların % 90-95inde vardır, ama pek dikkat çekmez. Ağrıdan önce ortaya çıkar.

Apandisit belirtileri: Bulantı, kusma
Hastaların % 75inde vardır. Kusmalar şiddetli değildir. (şiddetli kusma var ise, başka nedenler düşünülür.) Kusmalar ağrılardan sonra ortaya çıkar. Eğer önce kusma, sonra ağrı olmuşsa, genelde bu akut apandisit değildir. Kusma sebebi, periton irritasyonudur.

Apandisit belirtileri: Ateş
Apandisit belirtileri: Hızlı kalp atımı
Hafif taşikardi vardır, ama 120-140/dakikada bir taşikardi var ise, komplikasyon var demektir

Apandisit olduğunu nasıl anlarsın?
Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.
Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge normalden daha sert ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla beraber) apandisit olabilir.
Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştırabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken dahi ağrı yaşamaktaysanız bunun sebebi apandis iltihaplanması olabilir.
Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı büyük ihtimalle apandisit yüzünden oluşuyordur.
Nedeni ne olursa olsun bu ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Apandisit nedenleri
Birçok durumda apandisit sebebi tam bilinmeyebilir, zaman zaman birden çok neden olabilir. Bazen apandisitte bir tıkanıklık ve enfeksiyon neden olabilir ve tam tıkanıklık acil ameliyat gerektirebilir. Obstrüksiyon sıklıkla dışkı maddelerinin birikiminden kaynaklanabilir yada aşağıda belirtilen durumlarda neden olabilir:

büyümüş lenfoid folliküller
kurt, bakteriler
travma veya yaralanma
tümörler

Apandisit teşhisi
Doktorunuz kesin tanı için önce fizik muayene yaparak başlar ve karnın sağ alt kadranda hassasiyet arar. Eğer hamile iseniz ağrı daha yüksek olacaktır. Apandisiti teşhis etmek için henüz bir test yok. Ama, doktorunuz tam kan sayımı (CBC) testi isteyecektir. Bu test bir bakteriyel enfeksiyon olup olmadığını gösterir, enfeksiyon çoğu zaman apandisit ile ilişkilidir.

Apandisit tedavisi
Apandisit tedavisi kişiden kişiye değişebilir, çoğu durumda, ameliyat gerekebilimektedir. Ameliyatın tipi, durumunuza göre değişir, eğer rüptüre olmamış bir apse var ise, doktorunuz önce antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Daha sonra ciltten geçirilen bir tüp kullanarak abseyi boşaltır.

Apandisit ameliyatı
Enfeksiyon tedavisi gördükten sonra, apandisitinizi çıkarmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Rüptüre apse veya apandiksünüz var ise, ameliyat derhal gerekli olabilir. Apandisit kaldırılması için yapılan ameliyata apendektomi denir.

Doktorunuz bu işlemi açık ameliyat veya laparoskopi ile gerçekleştirebilir. Laparoskopi daha az girişimseldir, iyileşme süresini kısaltır. Bununla beraber, apse veya peritonitiniz var ise açık ameliyat gerekebilir. Nadiren de apandisit ameliyat olmadan iyileşebilir. Karın ağrısı azsa ve tanı testleri normalse, bu yalnızca bir alternatiftir. Bu senaryoda, belirtileriniz çözülene kadar tedavi planınız yalnızca antibiyotik ve sıvı diyet içerebilir.

Apandisit ne kadar zamanda iyileşir?
Eğer tedaviniz laparoskopi ile yapılmış ise, muhtemelen ameliyattan birkaç gün sonra hastaneden çıkarsınız. Bu ameliyat daha az invazivdir, bu sebeple iyileşme süresi kısadır. Açık cerrahiye girerseniz veya peritonit gibi ek komplikasyonlar yaşarsanız, bir haftaya kadar hastanede kalmanız gerekebilir ve boşaltma gerekebilir.
İşlem sırasında karın kaslarınızın kesilmesi gerekiyorsa, iyileşme süreniz daha uzun olabilir. Ameliyattan sonra hassasiyet ve morarma yaşayabilirsiniz. Bu, zamanla gelişecek ve asetaminofen (Tylenol) ve ibuprofen (Advil) gibi tezgah üstü ağrı kesiciler tarafından rahatlayabilir. Geçici kabızlığı da yaşayabilirsiniz. Sulu kalma ve lif bakımından zengin gıdalar yemenin bağırsak hareketlerini düzenlemesine yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz